Zavřít reklamu

Rok 2008 se do historie společnosti Apple zapsal mimo jiné představením lehkého, tenkého, elegantního MacBooku Air. První MacBook Air s úhlopříčkou displeje 13,3 palce byl tenký jen 0,76 palce v nejsilnějším a 0,16 palce v nejtenčím bodě, což v té době vzbudilo poměrně velký rozruch. Steve Jobs laptop při představování na konferenci Macworld stylově vytáhl z velké papírové obálky a nazval ho „nejtenčím notebookem na světě“.

Kromě své muší váhy a tenké konstrukce zaujal první MacBook Air i svým unibody designem z jediného kusu hliníku. Během deseti let, které uplynuly od představení PowerBooku 2400c, ušel Apple v oblasti designu opravdu velký kus cesty – právě PowerBook 2400c byl v době svého vydání považován za nejlehčí laptop od Applu. Proces výroby MacBooku Air zásadně změnil způsob, jakým Apple vyrábí své notebooky. Namísto sestavování z více vrstev kovu začala firma pracovat s jediným kusem hliníku, a proces vrstvení materiálu byl vystřídán jeho odebíráním. Tento způsob výroby Apple později aplikoval i na svůj MacBook a iMac.

Apple nicméně u MacBooku Air cíleně vsadil na design na úkor výkonu a některých funkcí. Laptop byl opatřen pouze jedním jediným USB portem a zcela postrádal jakoukoliv optickou mechaniku, což v roce 2008 nebylo zrovna příliš obvyklé. Svou cílovou skupinu si ale MacBook Air spolehlivě našel – jednalo se o uživatele, kteří spíše než na výkon kladli důraz na lehkost a mobilitu laptopu. MacBook Air byl Stevem Jobsem prohlášen i za „skutečně bezdrátový stroj“ – ethernetovou i FireWire konektivitu byste u něj hledali marně. Lehoučký počítač byl osazen 1,6GHz procesorem Intel Core 2 Duo, 2GB 667MHz DDR2 RAM a 80GB pevným diskem. Dále byl vybaven iSight kamerou, mikrofonem a klávesnicí o stejné velikosti jako u ostatních MacBooků.

MacBook Air 2008

Zdroj: Cult of Mac

.