Zavřít reklamu

Při příležitosti říjnové konference Apple Event došlo k odhalení jednoho z nejočekávanějších Apple zařízení letošního roku. Řeč je samozřejmě o přepracovaném MacBooku Pro s 14″ a 16″ displejem, který se zároveň dočkal obrovského nárůstu ve výkonu díky čipům M1 Pro a M1 Max, Mini LED obrazovky se 120Hz obnovovací frekvencí a řady dalších výhod. Cupertinský gigant zároveň konečně přinesl novinku, po které jablíčkáři volali několik let – FaceTime kameru ve Full HD rozlišení (1920 x 1080 pixelů). Má to ale jeden háček. Spolu s lepší kamerou totiž přišel i výřez v displeji.

O tom, zdali je výřez v displeji nových MacBooků Pro skutečně problém, případně jak jej Apple využívá, se můžete dočíst v našich dřívějších článcích. Tato změna se vám samozřejmě může líbit, ale taky nemusí, což je úplně v pořádku. Nyní jsme tady však kvůli něčemu jinému. Již několik dní po představení zmiňovaných modelů Pro se totiž napříč jablečnou komunitou začaly objevovat informace o tom, že na stejnou změnu Apple vsadí i v případě příští generace MacBooku Air. Za tento názor se dokonce postavil jeden z obecně nejznámějších leakerů, Jon Prosser, který dokonce sdílel rendery tohoto zařízení. Momentálně se ale na internetu objevily nové rendery od LeaksApplePro. Ty byly údajně vytvořeny na základě CAD nákresů přímo od Applu.

Render MacBooku Air (2022) s M2
Render MacBooku Air (2022)

Jeden MacBook s výřezem, druhý bez

Nabízí se proto otázka, proč by Apple implementoval výřez v případě profesionálního MacBooku Pro, avšak u levnějšího Airu se na podobnou změnu takříkajíc vykašlal. Na diskuzních fórech se objevují nejrůznější názory od samotných jablíčkářů. Zajímavým názorem každopádně zůstává, že by se příští generace MacBooku Pro mohla dočkat příchodu Face ID. Tato technologie pochopitelně musí být někde ukryta, k čemuž je právě výřez vhodným řešením, jak ostatně všichni můžeme vidět na našich iPhonech. Apple by tak letošní řadou mohl uživatele na podobnou změnu připravit. Na druhou stranu MacBook Air v takovém případě zůstane věrný čtečce otisků prstů neboli Touch ID.

Apple MacBook Pro (2021)
Výřez nového MacBooku Pro (2021)

Jak jsme navíc uvedli již v úvodu, ve výřezu současného MacBooku Pro se skrývá konečně kvalitnější kamera s rozlišením Full HD. Nyní je proto otázkou, zdali je pro lepší kameru potřeba výřez, anebo jestli jej Apple neplánuje ještě nějak využít, například pro již zmiňované Face ID. Anebo že by byl výřez vyloženě „Pro“ vychytávkou?

Příští generace MacBooku Air se představí pravděpodobně v první polovině příštího roku. Podle dosavadních informací budou hlavní změny spočívat v novějším čipu Apple Silicon s označením M2 a designu, kdy Apple po letech ustoupí od současné, ztenčující se podoby a vsadí na tělo 13″ MacBooku Pro. Zároveň se hovoří i o návratu napájecího konektoru MagSafe a řadě nových barevných variant, v čemž se Air pravděpodobně inspiruje 24″ iMacem.

.