Zavřít reklamu

Od představení nových operačních systémů od Applu uběhlo již několik dlouhých dnů. Během nich se na našem magazínu objevilo nespočet různých článků, ve kterých se věnujeme novinkám a dalším důležitým věcem, které by vám rozhodně neměly uniknout. I přesto, že pro širokou veřejnost budou nové systémy – iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15 – k dispozici až za několik měsíců, tak existuje možnost, díky které je možné zmíněné systémy nainstalovat již nyní, a to skrze vývojářské beta verze. Systémy pro vás samozřejmě celou dobu testujeme a v rámci návodů vám ukazujeme, jak s novými funkcemi pracovat, popřípadě jak je můžete aktivovat.

macOS 12: Jak (de)aktivovat Private Relay

Relativně velkého vylepšení se na úvodní prezentaci vývojářské konference WWDC21 dočkal iCloud. Pokud si tuto cloudovou službu od Applu předplácíte, tak automaticky získáte iCloud+, ve kterém se nachází hned několik bezpečnostních funkcí navíc. Kromě skrytí e-mailové adresy můžete využít také funkci Private Relay. Tato funkce dokáže před poskytovateli sítí a webovými stránkami skrýt vaši IP adresu a další citlivé informace o prohlížení internetu v Safari. Díky tomu vás webové stránky nebudou schopné žádným způsobem identifikovat, navíc k tomu dochází také ke změně vaší polohy. Po stránce ochrany soukromí je Private Relay perfektní, každopádně je kvůli změně polohy nutné počítat s tím, že vám webové stránky mohou začít nabízet obsah, který není relevantní pro Českou republiku. To samozřejmě nemusí všem uživatelům vyhovovat. Private Relay lze na Macu deaktivovat následovně:

  • Prvně je nutné, abyste na Macu s macOS 12 Monterey klepnuli na ikonu  v levém horním rohu.
  • Jakmile tak učiníte, tak v menu, které se zobrazí, klepněte na řádek Předvolby systému…
  • Poté dojde k otevření nového okna, ve kterém se nachází různé sekce pro správu předvoleb systému.
  • V rámci tohoto okna nyní najděte a rozklikněte sekci s názvem Apple ID.
  • Dále v bočním panelu nalevo otevřete kolonku iCloud.
  • Nyní je nutné, abyste v řádku Private Relay klepnuli na tlačítko Volby.
  • Následně se otevře malé okno, ve kterém v pravo nahoře stiskněte možnost Vypnout…
  • Pak už jen stačí, abyste v posledním okně zvolili možnost Vypnout Private Relay.

Prostřednictvím výše uvedeného postupu lze tedy na vašem Macu deaktivovat Private Relay. Pro opětovnou aktivaci stačí dodržet stejný postup, pouze ale samozřejmě klepněte na možnost Zapnout. Nové bezpečnostní funkce, které Apple s iCloud+ představil, jsou opravdu parádní – většina uživatelů se díky nim bude na internetu cítit opravdu bezpečně. Jak už jsem ale zmínil, tak si bezpečnost bere menší daň, konkrétně se vám totiž na webových stránkách nemusí zobrazovat obsah určený pro vaši zemi, například videa na YouTube. Pokud v nastavení Private Relay klepnete na možnost Zachovat přibližnou polohu, tak byste měli těmto situacím předejít, každopádně v mém případě to úplně nepomohlo. Navíc je nutné zmínit to, že se v 1. betě macOS 12 Monterey po deaktivaci Private Relay opětovně po nějaké době aktivuje, což může být otravné.

.