Zavřít reklamu

Na WWDC21 představil Apple předplacenou službu iCloud+, v rámci níž poté spustil také funkci iCloud Private Relay neboli v češtině Soukromý přenos. Tato funkce má uživatelům poskytnout další zabezpečení, protože brání ve sdílení informací o IP adrese a DNS z webových stránek. Funkce je ale pořád ve fázi beta, což by Apple mohl ještě letos změnit. Otázkou je, jak. 

Pokud si platíte vyšší úložiště na iCloudu, automaticky využíváte služby iCloud+ a tím se vám také soukromý přenos zpřístupňuje. Chcete-li ho využívat, jděte ve svém iPhonu do Nastavení, nahoře zvolte své jméno, dejte iCloud a následně Soukromý přenos (beta), kde jej aktivujte. Na počítačích Mac jděte do Předvolby systému, klepněte na Apple ID a zde se již v pravém sloupci možnost zapnutí funkce nachází.

Je ale třeba zmínit, že funkce je zatím určena zejména pro použití s webovým prohlížečem Safari a popřípadě aplikaci Mail. To je právě to největší omezení, protože pokud někdo využívá tituly, jako třeba Chrome, Firefox, Operu nebo Gmail, Outlook či Spark Mail a další, míjí se iCloud Private Relay v takovém případě svým účinkem. Bylo by tedy poměrně příhodné a pro všechny uživatele užitečné, kdyby Apple udělal funkci na úrovni systému tak, aby byla neustále zapnutá nehledě na používaný titul.

Jeden problém za druhým 

Předně jde o to, aby společnost udělala z beta verze plnohodnotnou funkci, protože takhle je pořád hodně sporná a Apple se ostatně může odvolávat na její jistá omezení, což určitě není dobře. Nyní navíc vyšlo najevo, že funkce ignoruje pravidla firewallu a stejně posílá některá data zpět k Applu, který se původně dušoval, že ani on je nebude nijak sbírat.

Britští operátoři navíc proti funkci pořád vystupují. Uvádějí, že poškozuje konkurenci, zhoršuje uživatelskou zkušenost a brání v úsilí donucovacích orgánu v řešení závažné trestné činnosti a vyzívají k její regulaci. Má být tedy v základu vypnutá a má být distribuována jako samostatná aplikace, nikoli prvek integrovaný do iOS a macOS. Jedná se tedy o pravý opak toho, co je řečeno výše. 

Přímo se samozřejmě nabízí, že funkce svůj přídomek „beta“ ztratí s příchodem nových operačních systémů iOS a macOS. Ostrá verze by měla být dostupná v září letošního roku, a co všechno přinese bychom se měli dozvědět už na červnové vývojářské konferenci WWDC22. Je ale také klidně možné, že se ještě letos nic nezmění, a to právě kvůli vlně různé nevole. Stejně Apple odsouval i možnost povolení/zakázání sledování uživatele aplikacemi a weby. 

.