iWant

Jak nastavit Rodinné sdílení v iOS a macOS

iWant

Dnes si ukážeme, pro někoho možná novou, avšak velmi užitečnou funkci. Rodinné sdílení v rámci iOS a macOS, funkce která ani samotným Applem nebyla nikdy moc propagována, může ušetřit peníze až šesti členům “rodiny”. Jak jsem si i já na začátku mylně myslel, samozřejmě není nutné být skutečně pokrevně spříznění. Pro sdílení účtu za členství v Apple Music, úložiště na iCloudu nebo třeba připomínek stačí 2-6 kamarádů, kteří budou v nastavení Family sharingu součástí jedné rodiny, využívající kreditní kartu jednoho z nich. Konkrétně “Organizátora” tedy toho, kdo rodinu vytvoří a pozve ke sdílení všech nebo jednotlivých služeb ostatní.

O jaké funkce se vlastně jedná a jaké výhody Rodinné sdílení přináší.

Kromě již zmíněného sdíleného členství v Apple Music a úložiště iCloud (lze sdílet jen 200GB nebo 2TB), můžeme sdílet nákupy ve všech Applovských storech, tedy App, iTunes a iBooks, polohu v rámci Find my Friends a v neposlední řadě kalendář, připomínky a fotky. Každou z funkcí lze jednotlivě také vypnout.

Začneme tím, jak takovou rodinu vůbec vytvořit. V nastavení iOS zvolíme na začátku svoje jméno, na macOS otevřeme předvolby systému a následně iCloud. Hned v dalším kroku vidíme položku nastavit rodinné sdílení popřípadě nastavit rodinu na macOS. Pokyny na obrazovce vás již provedou konkrétnímy kroky, jak pozvat členy a k jakým službám je lze přizvat. Zde je potřeba poznamenat, že pokud rodinu vytváříte vy, jste její organizátor a z vaší platební karty, kterou máte přiřazenou ke svému Apple ID, budou strhávány nákupy v App, iTunes a iBooks Storu, stejně tak jako měsíční poplatky za členství v Apple Music a za úložiště na iCloudu. Můžete také být členem pouze jedné rodiny.

Po častých kauzách, kdy Apple musel řešit stížnosti rodičů na nákladné nákupy jejich dětí v rámci svých Storů nebo za In-app nákupy se rozhodl, pro možnost kontroly těchto nákupů rodiči a nutnost schválit položky, které stahují jejich děti. V praxi to vypadá tak, že organizátor, nejspíše tedy rodič, může u jednotlivých členů rodiny zvolit, že se jedná o dítě a požadovat tak schvalování nákupů, které dítě na svém zařízní provede. Rodiči nebo i oběma při takovém pokusu přijde upozornění, že jejich dítě požaduje schválení nákupu například v App Storu a je už na každém z nich, zda nákup ze svého zařízení schválí, či nikoliv. V takovém případě dítěti stačí potvrzení jednoho z nich. Schvalování nákupů je automaticky zapnuto u dětí mladších 13 let a při přídání člena mladšího 18 let, budete na schvalování nákupů dotázáni.

 

Po vzniku rodiny se všem zúčastněným členům automaticky vytvořily položky v kalendáři, fotkách a připomínkách s názvem Rodina. Od této chvíle bude každý člen upozorněn na připomínku v tomto seznamu nebo například na událost v kalendáři. Při sdílení fotky stačí zvolit pomocí sdílení fotek na iCloudu a každý z členů dostane upozornění o nové fotce nebo komentáři k ní. Jde vlastně o takovou malou sociální síť, kdy v rámci rodinného alba lze jednotlivé fotografie komentovat a dávat k nim “To se mi líbí”.

 • Rac.er

  Je to trochu jinak. Apple samozřejmě rodinné sdílení propagoval a tato funkce je tu s námi už hezkých pár let. Než o něm napíšete článek, bylo by fajn s ním mít trochu víc zkušeností. Tohle vypadá spíš jako – “jé, objevil jsem rodinné sdílení, tak o něm napíšu článek”. A taky tomu odpovídá obsah – některé informace nepřesné, některé zavádějící a některé vyloženě špatné.

  • Tomáš Podrabský

   Dobrý den Rac.ere,
   rodinné sdílení používám již poměrně dlouho. Mohu se zeptat, kterými nepřesnými informacemi jsem vás kam zavedl a které jsou vyloženě trestuhodně špatně? Taky bych rád kouknul na jakoukoliv reklamu, kterou Apple rodinné sdílení propagoval. Někdo v článku zmínil, že tu s námi tato služba není hezkých pár let? Rád se poučím.
   Přeji Vám hezký den, bez dalších podobných starostí.

   • Rac.er

    Viz příspěvek Hosta. A o starostech z mé strany tady nemůže být řeč.

    • Tomáš Podrabský

     Viz odpověď u vašeho příspěvku ze stejné IP adresy, ale pod jménem Host. Že jste si dal tu práci a vymýšlel, ač primitivní mailovou adresu host@seznam.cz, mě utvrzuje, že o starostech z vaší strany řeč být naopak může. A také tomu odpovídá obsah – některé informace nepřesné, některé zavádějící a některé vyloženě špatné. Tohle vypadá spíš jako – „haló, to jsou potraviny? Rac.er tady právě vaří z vody. Nemáte pro něj něco lepšího..? Ne..? i tak díky. Nashle“. Takže nashle.

     https://jablickar.cz/efektne-i-efektivne-kalendar/

     • Tomáš Čech

      Rac.ek je vlastně jen chudák. Nechápe ani tak jednoduchou věc, jako je nový režim Letadlo. 😀 Toho vůbec neřešit.

      • Tomáš

       On tě Racer s tím letadlem utřel, viď? 😂😂😂

       • Tomáš Čech

        Jak to? 😀😀😀
        Tím, že je neschopnej to používat? Tak to potom ano. Jsem úplně utřenej do sucha! 😂😂😂

        • Tomáš

         Aha, tys to ještě nepřekousnul. 😂😂😂
         Tak to tě utřel fakt skvěle. 😜
         Fandím mu a ty jsi chudák.
         Měj se.

         • Tomáš Čech

          Rac.ku, ty seš fakt jantar! 😀

         • Rac.er

          Díky za podporu Tome, rád ho setřu znovu kdykoliv a kdekoliv. Mám na něj stejný názor jako ty.

          • Tomáš Čech

           Nejlepší jsou blázni, co si vytvoří několik profilů a s těmi si pak sami se sebou diskutují. 😀
           (viz Rac.ek-host-George-Tomáš)

           Těším se, až mě zase setřeš, podobně jako když jsi mě setřel tím, že nezvládneš použít nový režim Letadlo (to mě málem zabarvilo trenky!) 😃, nebo tím, jak ó-Velice-moudře odpovídáš (viz výše) – akorát někomu úplně jinému… 😂😂

          • Rac.er

           Ty už to taky nehul, prosím tě. Chtěl jsi nám tu k tématu něco sdělit? Ne? Já jen že tu máš zase plno příspěvků o ničem. U režimu Letadlo ses projevil jako naprostý idiot a tady v tom jen pokračuješ. A kdo ví, s kolika profily tohle praktikuješ, protože koukám, že to asi bude přesně tvůj styl. Mě by to za to tedy nestálo. Kdo tady vystupuje pod neregistrovanými jmény, to neřeším a nic mi po tom není. Takových tady může být tisíc a všichni se můžou jmenovat stejně. A jak jsem koukal výše, dokonce můžou mít všichni stejné IP a někteří z toho budou paf.
           No, tak jsme si pokecali, škoda, že z tebe nic moudrého k tématu nevypadlo. Ale to tobě evidentně nevadí, ty jen sbíráš počty příspěvků. 😂

          • Tomáš Čech

           Ano, podle měřítka “kdo nový režim Letadlo nepochopil a neumí jej ovládat, je borec; a kdo jej pochopil, umí ovládat a bězně používá, je naprostý idiot”, jsem naprostý idiot a ty borec. 😉

           PS: Když po ostatních vyžaduješ něco k tématu, měl bys nejprve sám přidat něco k tématu. Hm? 🤓

           PS2: Líbí se mi, jaké máš tendence v připadech absence vlastních argumentů umlčovat oponenty v diskuzi. 🤡😄

          • Rac.er

           Koukám, že režim Letadlo, jehož funkci jsi dosud nepochopil, se stal tvým životním vrcholem a modlou. 😂
           Tak to ti blahopřeju. 😝👍🏻

          • Tomáš Čech

           Jóó? 🙂
           A kam koukáš? 😀
           Ty jo, těch tvých spiritistických schopností by bylo potřeba využit nějak efektivněji. Co ještě vidíš? 👻

 • Host

  Bylo by dobré zmínit, že sdílet prostor na iCloudu lze pouze za určitých podmínek, které řada uživatelů nesplňuje. Potom není pravda, že v rodinném sdílení sdílíme všechny nákupy v Applovských storech – tady by taky stálo upozornit na výjimky. No a ve finále by byl fér zmínit, že ke sdílení řady zmíněných věcí není potřeba použití rodinného sdílení – jde to i bez toho. Pak už je jen na zvážení, jestli to rozvést dál v úvahách o tom, co uživateli skutečně to rodinné sdílení přináší a co lze řešit pohodlně i bez něj. Přeci jen je tu zmínka o tom, že výhody rodinného sdílení lze “zneužít” i mimo rodinu – to asi nebude v souladu s představou (podmínkami) firmy Apple.

  • Tomáš Podrabský

   Dobrý den Rac.ere ještě jednou,
   vezmeme to postupně. O jakých „určitých podmínkách“ a „řadě uživatelů“ to přesně mluvíte? Je mi líto, ale sdílet úložiště iCloud může každý. Bod další – místo vymýšlení fiktivních komentářů na podporu toho svého, by to chtělo lépe číst. V textu je napsáno, že lze sdílet nákupy ve všech Applovských storech, nikoliv „všechny nákupy v Applovských storech“. No a ve finále, tohle je článek o rodinném sdílení, takže v něm popisuji, co rodinné sdílení nabízí. A jak píšete, zvažoval jsem a zvažoval a nakonec jsem se rozhodl napsat pro každou možnost vlastní článek, abychom se vyhli úvahám a čtenář si už udělal vlastní představu o nejlepší možnosti pro něj. Článek o tom jak sdílet kalendář i mimo rodinné sdílení jsme přinesly před pár dny. Odkaz Vám vložím do vlákna u vašeho původního komentáře. No a co myslíte onou „představou (podmínkami)“ firmy Apple, to bohužel nejsem sto rozlousknout.

   • George

    Tomáši, kecáš a víš o rodinném sdílení evidentně kulový. Host má naprostou pravdu. A jestli použil e-mailovou adresu jakou použil, pak to má taky svůj smysl, ale opět – ty evidentně vůbec nevíš, která bije, proto tě to překvapuje. Když nevíš, radši mlč. ;-)

    • Tomáš Čech

     Říct o někom, že něco neví, nebo že něco má “svůj smysl”, by bylo dobré sdělit, jak to tedy ve skutečnosti je, resp. jaký to má smysl.
     Jinak je to jen plácnutí do vody.

     • Rac.er

      Ach jo, vypadá to, že Jablíčkáře převzali odborníci na slovo vzatí. 😄 Stejná IP adresa? Čím to asi bude? Že by stejným poskytovatelem internetového připojení? S tím jste se ještě nesetkal? Tak rád jsem vám do věci vnesl trochu světla a poučil vás. A co se vám nezdá na té mailové adrese? Vy nevíte, že pokud přispívá neregistrovaný, tak musí uvést nějakou adresu? Jakoukouliv – tahle se evidentně nabízela, ponevadž přispíval jako Host. No tak příště už možná budete o něco moudřejší. 😄 A vy nevíte, že ke sdílení prostoru na iCloudu (200 GB a 2 TB) je potřeba iOS 11 nebo macOS HS? Zavolejte si na Apple podporu a oni vám to potvrdí. Ale vy tohle všechno zase nějak zaonačíte tím, že jste nic takového netvrdil, že? Podobně jako ty nákupy. Vy jste tvrdil, že jde o nákupy, ne všechny nákupy – tak to je trapná výmluva. Vidím, že se tu opakuje praxe z LSA. Dřív tu redaktoři byli rádi za upozornění na nepřesnosti, ale také měli více zkušeností. Teď je tu praxe jiná – kdo je moc chytrý, toho sejmeme, protože nejchytřejší jsme tu my. 😂

      • Tomáš Čech

       Proč to píšeš mě ty odborníku na slovo vzatej??
       😀🔫💀

 • Jakub Ryšavý

  Nutno zmínit, že pro založení Rodinného sdílení musí mít organizátor Apple ID pod @icloud.com nebo @me.com. Bohužel já se svým „gmailovským“ Apple ID nic neudělám a organizátorem se nikdy nestanu. Vzhledem k tomu, že mám hromadu nákupů na „gmailovském“ účtu, nemám na výběr a Rodinné sdílení pro mě není. Bohužel nákupy nelze jednoduše přesunout na jiné Apple ID i když by tato možnost byla úžasná.

  • Krenex Krenex

   Jste si jistý? Já mám založeno rodinné sdílení teprve nedávno a AppleID mám mailem s českou doménou… jinak někde jsem viděl návod na změnu mailu pro Apple ID, nákupy zůstanou stejné… tady: https://support.apple.com/cs-cz/HT202667

   • Jakub Ryšavý

    Nákupy určitě nezůstanou stejné… ten návod co jste mi poslal je na změnu Apple ID, není tam nic řečeno o tom, že nákupy zůstanou… samozřejmně jsem si o tom dost přečetl a sám vyzkoušel… bohužel bez úspěchu… co je koupeno pod jedním účtem nelze „převést“ na jiný… Dříve jsem pro iCloud používal @icloud.com a pro Apple ID @gmail.com, nic se nesjednotilo a bohužel, to není možné… kdybych neměl tolik nákupů na @gmail.com neřešil bych to a přešel rovnou na @icloud.com. Posílám i foto, které to všechno dokazuje jak z iOS (11.0.3), tak z macOS (HS 10.13)

    • Jakub Ryšavý
     • Ano, taky to mám už několik let. Rok jsem měl i někoho v rodině :-)

    • Krenex Krenex

     Jakube ten návod je na změnu emailu, vše ostatní zůstává, čti pozorněji :-)
     ale tady to vypadá, že problém bude spíše jinde… pokud používáš více appleID na jednom zařízení může být od applu nějaká ochrana nebo chyba v založení rod. sdílení… tak dobře tomu nerozumím, to je spíš dotaz na support, zkus tam zavolat, volal jsem nedávno kvůli imessage a byli velice ochotní… Technická podpora: 800 700 527
     https://www.apple.com/cz/contact/
     držím palce!

     • Jakub Ryšavý

      Já pozorně čtu, máte tam napsáno doslova: „jinak někde jsem viděl návod na změnu mailu pro Apple ID, nákupy zůstanou stejné“… reagoval jsem na nákupy, že nezůstanou stejné, že je odkaz zatím, tímpádem jsem byl v domnění, že to odkazuje i na tuto problematiku… zkusím support… jinak nejsem sám, co s Gmailem nezaložil Rodinné sdílení…

     • Jakub Ryšavý

      Já pozorně čtu, máte tam napsáno doslova: „jinak někde jsem viděl návod na změnu mailu pro Apple ID, nákupy zůstanou stejné“… reagoval jsem na nákupy, že nezůstanou stejné, že je odkaz zatím, tímpádem jsem byl v domnění, že to odkazuje i na tuto problematiku… zkusím support… jinak nejsem sám, co s Gmailem nezaložil Rodinné sdílení…

      • Krenex Krenex

       jasně, už jsem to neupravoval, omlouvám se, myslel jsem samozřejmě ten odkaz… ještě mě napadla banální věc, jestli u toho prvního ID gmailu máš při registraci správné datum narození… někdy to z důvodu rychlosti uživatelé přeskočí nebo špatně vyplní a pak třeba nemají potřebný věk pro rod. sdílení… musí být dospělý tedy min. 18 let?

       • Jakub Ryšavý

        Ano, je mi více než 18 let, také je to vyplněno na mém AppleID. Kontaktoval jsem podporu, byl jsem přepojen na operátorku do zahraničí (Vellká Británie), vyfotil a přeposlal jsem jí důkazy, že to opravdu nefunguje a inženýři z Irska to budou řešit a v 1-3 dnech bych měl být kontaktován. Prý by to mělo fungovat, ale je to nějaké záhadně deaktivované. Bohužel nejsem sám s tímto problémem… Apple podpora to zjevně vyřeší…

 • zařízní ;-)