Zavřít reklamu

Dnes si ukážeme, pro někoho možná novou, avšak velmi užitečnou funkci. Rodinné sdílení v rámci iOS a macOS, funkce která ani samotným Applem nebyla nikdy moc propagována, může ušetřit peníze až šesti členům “rodiny”. Jak jsem si i já na začátku mylně myslel, samozřejmě není nutné být skutečně pokrevně spříznění. Pro sdílení účtu za členství v Apple Music, úložiště na iCloudu nebo třeba připomínek stačí 2-6 kamarádů, kteří budou v nastavení Family sharingu součástí jedné rodiny, využívající kreditní kartu jednoho z nich. Konkrétně “Organizátora” tedy toho, kdo rodinu vytvoří a pozve ke sdílení všech nebo jednotlivých služeb ostatní.

family-sharing-devices

O jaké funkce se vlastně jedná a jaké výhody Rodinné sdílení přináší.

Kromě již zmíněného sdíleného členství v Apple Music a úložiště iCloud (lze sdílet jen 200GB nebo 2TB), můžeme sdílet nákupy ve všech Applovských storech, tedy App, iTunes a iBooks, polohu v rámci Find my Friends a v neposlední řadě kalendář, připomínky a fotky. Každou z funkcí lze jednotlivě také vypnout.

Začneme tím, jak takovou rodinu vůbec vytvořit. V nastavení iOS zvolíme na začátku svoje jméno, na macOS otevřeme předvolby systému a následně iCloud. Hned v dalším kroku vidíme položku nastavit rodinné sdílení popřípadě nastavit rodinu na macOS. Pokyny na obrazovce vás již provedou konkrétnímy kroky, jak pozvat členy a k jakým službám je lze přizvat. Zde je potřeba poznamenat, že pokud rodinu vytváříte vy, jste její organizátor a z vaší platební karty, kterou máte přiřazenou ke svému Apple ID, budou strhávány nákupy v App, iTunes a iBooks Storu, stejně tak jako měsíční poplatky za členství v Apple Music a za úložiště na iCloudu. Můžete také být členem pouze jedné rodiny.

Po častých kauzách, kdy Apple musel řešit stížnosti rodičů na nákladné nákupy jejich dětí v rámci svých Storů nebo za In-app nákupy se rozhodl, pro možnost kontroly těchto nákupů rodiči a nutnost schválit položky, které stahují jejich děti. V praxi to vypadá tak, že organizátor, nejspíše tedy rodič, může u jednotlivých členů rodiny zvolit, že se jedná o dítě a požadovat tak schvalování nákupů, které dítě na svém zařízní provede. Rodiči nebo i oběma při takovém pokusu přijde upozornění, že jejich dítě požaduje schválení nákupu například v App Storu a je už na každém z nich, zda nákup ze svého zařízení schválí, či nikoliv. V takovém případě dítěti stačí potvrzení jednoho z nich. Schvalování nákupů je automaticky zapnuto u dětí mladších 13 let a při přídání člena mladšího 18 let, budete na schvalování nákupů dotázáni.

 

Po vzniku rodiny se všem zúčastněným členům automaticky vytvořily položky v kalendáři, fotkách a připomínkách s názvem Rodina. Od této chvíle bude každý člen upozorněn na připomínku v tomto seznamu nebo například na událost v kalendáři. Při sdílení fotky stačí zvolit pomocí sdílení fotek na iCloudu a každý z členů dostane upozornění o nové fotce nebo komentáři k ní. Jde vlastně o takovou malou sociální síť, kdy v rámci rodinného alba lze jednotlivé fotografie komentovat a dávat k nim “To se mi líbí”.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Je to trochu jinak. Apple samozřejmě rodinné sdílení propagoval a tato funkce je tu s námi už hezkých pár let. Než o něm napíšete článek, bylo by fajn s ním mít trochu víc zkušeností. Tohle vypadá spíš jako – “jé, objevil jsem rodinné sdílení, tak o něm napíšu článek”. A taky tomu odpovídá obsah – některé informace nepřesné, některé zavádějící a některé vyloženě špatné.

  Dobrý den Rac.ere,
  rodinné sdílení používám již poměrně dlouho. Mohu se zeptat, kterými nepřesnými informacemi jsem vás kam zavedl a které jsou vyloženě trestuhodně špatně? Taky bych rád kouknul na jakoukoliv reklamu, kterou Apple rodinné sdílení propagoval. Někdo v článku zmínil, že tu s námi tato služba není hezkých pár let? Rád se poučím.
  Přeji Vám hezký den, bez dalších podobných starostí.

  Viz odpověď u vašeho příspěvku ze stejné IP adresy, ale pod jménem Host. Že jste si dal tu práci a vymýšlel, ač primitivní mailovou adresu host@seznam.cz, mě utvrzuje, že o starostech z vaší strany řeč být naopak může. A také tomu odpovídá obsah – některé informace nepřesné, některé zavádějící a některé vyloženě špatné. Tohle vypadá spíš jako – „haló, to jsou potraviny? Rac.er tady právě vaří z vody. Nemáte pro něj něco lepšího..? Ne..? i tak díky. Nashle“. Takže nashle.

  https://jablickar.cz/efektne-i-efektivne-kalendar/

  Nejlepší jsou blázni, co si vytvoří několik profilů a s těmi si pak sami se sebou diskutují. ?
  (viz Rac.ek-host-George-Tomáš)

  Těším se, až mě zase setřeš, podobně jako když jsi mě setřel tím, že nezvládneš použít nový režim Letadlo (to mě málem zabarvilo trenky!) ?, nebo tím, jak ó-Velice-moudře odpovídáš (viz výše) – akorát někomu úplně jinému… ??

  Ty už to taky nehul, prosím tě. Chtěl jsi nám tu k tématu něco sdělit? Ne? Já jen že tu máš zase plno příspěvků o ničem. U režimu Letadlo ses projevil jako naprostý idiot a tady v tom jen pokračuješ. A kdo ví, s kolika profily tohle praktikuješ, protože koukám, že to asi bude přesně tvůj styl. Mě by to za to tedy nestálo. Kdo tady vystupuje pod neregistrovanými jmény, to neřeším a nic mi po tom není. Takových tady může být tisíc a všichni se můžou jmenovat stejně. A jak jsem koukal výše, dokonce můžou mít všichni stejné IP a někteří z toho budou paf.
  No, tak jsme si pokecali, škoda, že z tebe nic moudrého k tématu nevypadlo. Ale to tobě evidentně nevadí, ty jen sbíráš počty příspěvků. ?

  Ano, podle měřítka “kdo nový režim Letadlo nepochopil a neumí jej ovládat, je borec; a kdo jej pochopil, umí ovládat a bězně používá, je naprostý idiot”, jsem naprostý idiot a ty borec. ?

  PS: Když po ostatních vyžaduješ něco k tématu, měl bys nejprve sám přidat něco k tématu. Hm? ?

  PS2: Líbí se mi, jaké máš tendence v připadech absence vlastních argumentů umlčovat oponenty v diskuzi. ??

  Koukám, že režim Letadlo, jehož funkci jsi dosud nepochopil, se stal tvým životním vrcholem a modlou. ?
  Tak to ti blahopřeju. ???

  Jóó? ? To bylo TO k tématu?
  A kam koukáš? ?
  Ty jo, těch tvých spiritistických schopností by bylo potřeba využit nějak efektivněji. Co ještě vidíš? ?

  Bylo by dobré zmínit, že sdílet prostor na iCloudu lze pouze za určitých podmínek, které řada uživatelů nesplňuje. Potom není pravda, že v rodinném sdílení sdílíme všechny nákupy v Applovských storech – tady by taky stálo upozornit na výjimky. No a ve finále by byl fér zmínit, že ke sdílení řady zmíněných věcí není potřeba použití rodinného sdílení – jde to i bez toho. Pak už je jen na zvážení, jestli to rozvést dál v úvahách o tom, co uživateli skutečně to rodinné sdílení přináší a co lze řešit pohodlně i bez něj. Přeci jen je tu zmínka o tom, že výhody rodinného sdílení lze “zneužít” i mimo rodinu – to asi nebude v souladu s představou (podmínkami) firmy Apple.

  Dobrý den Rac.ere ještě jednou,
  vezmeme to postupně. O jakých „určitých podmínkách“ a „řadě uživatelů“ to přesně mluvíte? Je mi líto, ale sdílet úložiště iCloud může každý. Bod další – místo vymýšlení fiktivních komentářů na podporu toho svého, by to chtělo lépe číst. V textu je napsáno, že lze sdílet nákupy ve všech Applovských storech, nikoliv „všechny nákupy v Applovských storech“. No a ve finále, tohle je článek o rodinném sdílení, takže v něm popisuji, co rodinné sdílení nabízí. A jak píšete, zvažoval jsem a zvažoval a nakonec jsem se rozhodl napsat pro každou možnost vlastní článek, abychom se vyhli úvahám a čtenář si už udělal vlastní představu o nejlepší možnosti pro něj. Článek o tom jak sdílet kalendář i mimo rodinné sdílení jsme přinesly před pár dny. Odkaz Vám vložím do vlákna u vašeho původního komentáře. No a co myslíte onou „představou (podmínkami)“ firmy Apple, to bohužel nejsem sto rozlousknout.

  Tomáši, kecáš a víš o rodinném sdílení evidentně kulový. Host má naprostou pravdu. A jestli použil e-mailovou adresu jakou použil, pak to má taky svůj smysl, ale opět – ty evidentně vůbec nevíš, která bije, proto tě to překvapuje. Když nevíš, radši mlč. ;-)

  Říct o někom, že něco neví, nebo že něco má “svůj smysl”, by bylo dobré sdělit, jak to tedy ve skutečnosti je, resp. jaký to má smysl.
  Jinak je to jen plácnutí do vody.

  Nutno zmínit, že pro založení Rodinného sdílení musí mít organizátor Apple ID pod @icloud.com nebo @me.com. Bohužel já se svým „gmailovským“ Apple ID nic neudělám a organizátorem se nikdy nestanu. Vzhledem k tomu, že mám hromadu nákupů na „gmailovském“ účtu, nemám na výběr a Rodinné sdílení pro mě není. Bohužel nákupy nelze jednoduše přesunout na jiné Apple ID i když by tato možnost byla úžasná.

  Jste si jistý? Já mám založeno rodinné sdílení teprve nedávno a AppleID mám mailem s českou doménou… jinak někde jsem viděl návod na změnu mailu pro Apple ID, nákupy zůstanou stejné… tady: https://support.apple.com/cs-cz/HT202667

  Nákupy určitě nezůstanou stejné… ten návod co jste mi poslal je na změnu Apple ID, není tam nic řečeno o tom, že nákupy zůstanou… samozřejmně jsem si o tom dost přečetl a sám vyzkoušel… bohužel bez úspěchu… co je koupeno pod jedním účtem nelze „převést“ na jiný… Dříve jsem pro iCloud používal @icloud.com a pro Apple ID @gmail.com, nic se nesjednotilo a bohužel, to není možné… kdybych neměl tolik nákupů na @gmail.com neřešil bych to a přešel rovnou na @icloud.com. Posílám i foto, které to všechno dokazuje jak z iOS (11.0.3), tak z macOS (HS 10.13)

  Jakube ten návod je na změnu emailu, vše ostatní zůstává, čti pozorněji :-)
  ale tady to vypadá, že problém bude spíše jinde… pokud používáš více appleID na jednom zařízení může být od applu nějaká ochrana nebo chyba v založení rod. sdílení… tak dobře tomu nerozumím, to je spíš dotaz na support, zkus tam zavolat, volal jsem nedávno kvůli imessage a byli velice ochotní… Technická podpora: 800 700 527
  https://www.apple.com/cz/contact/
  držím palce!

  Já pozorně čtu, máte tam napsáno doslova: „jinak někde jsem viděl návod na změnu mailu pro Apple ID, nákupy zůstanou stejné“… reagoval jsem na nákupy, že nezůstanou stejné, že je odkaz zatím, tímpádem jsem byl v domnění, že to odkazuje i na tuto problematiku… zkusím support… jinak nejsem sám, co s Gmailem nezaložil Rodinné sdílení…

  Já pozorně čtu, máte tam napsáno doslova: „jinak někde jsem viděl návod na změnu mailu pro Apple ID, nákupy zůstanou stejné“… reagoval jsem na nákupy, že nezůstanou stejné, že je odkaz zatím, tímpádem jsem byl v domnění, že to odkazuje i na tuto problematiku… zkusím support… jinak nejsem sám, co s Gmailem nezaložil Rodinné sdílení…

  jasně, už jsem to neupravoval, omlouvám se, myslel jsem samozřejmě ten odkaz… ještě mě napadla banální věc, jestli u toho prvního ID gmailu máš při registraci správné datum narození… někdy to z důvodu rychlosti uživatelé přeskočí nebo špatně vyplní a pak třeba nemají potřebný věk pro rod. sdílení… musí být dospělý tedy min. 18 let?

  Ano, je mi více než 18 let, také je to vyplněno na mém AppleID. Kontaktoval jsem podporu, byl jsem přepojen na operátorku do zahraničí (Vellká Británie), vyfotil a přeposlal jsem jí důkazy, že to opravdu nefunguje a inženýři z Irska to budou řešit a v 1-3 dnech bych měl být kontaktován. Prý by to mělo fungovat, ale je to nějaké záhadně deaktivované. Bohužel nejsem sám s tímto problémem… Apple podpora to zjevně vyřeší…

celý text

Čtěte více.