Zavřít reklamu

Každý den vám v této rubrice přineseme podrobnější pohled na vybranou aplikaci, která nás právě zaujala. Najdete zde aplikace pro produktivitu, kreativitu, utility, ale také třeba hry. Nebude se vždy nutně jednat o nejžhavější novinku, naším cílem je především vyzdvihnout aplikace, o nichž si myslíme, že stojí za pozornost. Dnes vám představíme aplikaci f.lux, která vám zpříjemní práci na Macu ve večerních a nočních hodinách.

O úskalích používání počítače ve tmě a ve večerních hodinách byly popsané již stovky webů. Uživatelé Maců mají možnost nepříjemné svícení monitoru redukovat buďto běžným snížením jasu, nebo aktivací funkce Night Shift (v macOS Sierra a novějších). Co když vám ale ani jedna z uvedených možností nestačí? Pak přichází ke slovu aplikace třetích stran – jmenovitě f.lux.

F.lux je zcela bezplatná aplikace, která je k dispozici nejenom pro počítače s macOS, ale také s Windows a Linuxem. Kromě toho, že barvy na monitoru zcela přizpůsobí vašim potřebám, nabízí široké možnosti časování, přizpůsobení a ovládání. Pokud aplikaci povolíte přístup k časovým a polohovým údajům, můžete nastavit automatické přizpůsobení barevného ladění monitoru vašeho Macu denní době. F.lux nabízí opravdu bohatý rozsah od zcela jasných, zářivých barev až po hodně tmavé, tlumené. Specialitou jsou pak přednastavené režimy Darkroom (červenočerně laděný), Movie Mode (ztlumený s oranžovým akcentem) a OS X Dark Theme.

Po instalaci se v panelu nabídek v horní části monitoru vašeho Macu usídlí nenápadné logo aplikace – po kliknutí na něj můžete získat přístup k předvolbám aplikace, ale také rychle f.lux vypnout na dobu jedné hodiny, do rozednění, pro aplikace v režimu celé obrazovky nebo pro konkrétní aplikaci.

V aplikaci máte možnost nastavit si dobu, ve kterou obvykle odcházíte spát, a aplikace vás na čas jít do postele s dostatečným předstihem upozorní. V nastavení si můžete přizpůsobit barevné ladění monitoru vašeho Macu pro specifickou denní dobu, nastavit si můžete i způsob, jakým bude docházet k přechodu mezi jednotlivými režimy.

flux macOS
.