Zavřít reklamu

Novinek v iOS 9.3, kterou Apple aktuálně testuje v rámci veřejné betaverze, je několik. Jedna z nejdiskutovanějších se jmenuje Night Shift, což je speciální noční režim, jenž má ve tmě snižovat zobrazení modré barvy a umožnit tak lepší spánek. Apple však rozhodně nepřišel s žádnou převratnou novinkou.

Již dlouhé roky totiž přesně taková aplikace funguje na počítačích Mac. Jmenuje se f.lux a pokud ji máte zapnutou, displej vašeho Macu se vždy přizpůsobí aktuální denní době – během noci svítí „teplými“ barvami a šetří tak nejen oči, ale zároveň pomáhá vašemu zdraví.

Představení funkce Night Shift v iOS 9.3 je trochu paradoxní, protože také vývojáři f.lux se chtěli před pár měsíci se svou aplikací dostat do iPhonů a iPadů. Přes App Store to ovšem nešlo, protože potřebná API nebyla k dispozici, a tak to vývojáři zkusili obejít přes vývojářský nástroj Xcode. Vše fungovalo, jenže Apple zanedlouho tento způsob distribuce f.lux na iOS zarazil.

Nyní přišel s vlastním řešením a vývojáři f.lux ho žádají, aby potřebné nástroje například pro regulování teploty barev displeje, otevřel i třetím stranám. „Jsme hrdí, že jsme původní inovátoři a lídři v této oblasti. V naší práci za posledních sedm let jsme zjistili, jak komplikovaní lidé ve skutečnosti jsou,“ píší na svém blogu vývojáři, kteří se již prý nemohou dočkat, až ukážou nové funkce f.lux, na nichž pracují.

„Dnes žádáme Apple, aby nám povolil vydat f.lux na iOS, aby otevřel přístup k funkcím představeným tento týden, a podpořil náš cíl v podpoře výzkumu spánku a chronobiologii,“ doufají.

Výzkumy tvrdí, že vystavení světlému záření v nočních hodinách, především pak modré vlnové délce, může rušit cirkadiánní rytmus a vést k poruchám spánku a dalším negativním efektům na imunitní systém. Ve f.lux přiznávají, že vstup Applu do tohoto pole je velkým závazkem, ale zároveň také pouze prvním krokem v boji s negativními dopady modrého záření. I proto by se rádi dostali také na iOS, aby své řešení, které již roky vyvíjejí, dostali ke všem uživatelům.

f.lux pro Mac

Můžeme jen spekulovat, zda se Apple po iOS rozhodne noční režim přinést také na Mac, což by byl logický krok, zejména když na případu f.lux vidíme, že to není žádný problém. Tady by však měli vývojáři f.lux štěstí, na Macu je Apple zablokovat nedokáže.

.