Zavřít reklamu

Apple v pondělí oficiálně oznámil, že příští generaci svého Macu Pro bude vyrábět v texaském Austinu. Jedná se o krok, kterým se firma chce vyhnout placení vysokých cel, uvalených na výrobu v Číně v rámci dlouhodobých a intenzivních obchodních sporů obou zemí.

Zároveň byla Applu udělena výjimka, díky které bude firma osvobozena od placení cla u vybraných součástek importovaných pro Mac Pro z Číny. Podle Applu budou nové modely Macu Pro obsahovat více než dvojnásobek komponent, vyrobených na území Spojených států. „Mac Pro je nejvýkonnějším počítačem od Applu, a my jsme hrdí na to, že ho můžeme sestavovat v Austinu. Děkujeme vládě za podporu, která nám tuto příležitost umožnila využít,“ uvedl CEO Applu Tim Cook ve svém oficiálním prohlášení.

Americký prezident Donald Trump v červenci letošního roku v jednom ze svých tweetů naznačil, že žádost Applu o výjimku pro Mac Pro zamítl. Uvedl tehdy, že Applu nebude udělena žádná výjimka, týkající se cel, a vyzval firmu, aby své počítače vyráběla ve Spojených státech. O něco později však Trump vyjádřil svůj obdiv k Timu Cookovi a dodal, že pokud se Apple rozhodne pro výrobu v Texasu, určitě to uvítá. Cook posléze ve své zprávě pro analytiky uvedl, že Apple chce i nadále pokračovat s výrobou Macu Pro ve Spojených státech, a že zkoumá dostupné možnosti.

Předchozí verze Macu Pro byla vyráběna v Texasu firmou Flex, která je smluvním partnerem Applu. Flex se podle všeho zhostí i výroby nejnovější generace Macu Pro. V Číně nicméně i nadále probíhá výroba značné části produktového portfolia společnosti Apple, přičemž na řadu produktů již začala platit zmíněná cla. Na iPhony, iPady či MacBooky se cla začnou vztahovat od 15. prosince letošního roku.

Mac Pro 2019 FB
.