Zavřít reklamu

Pětadvacet vteřin. Historie snad nepamatuje, aby Apple vytvořil pro jakýkoliv nový produkt na keynote tak malý prostor. Za necelou půl minutu stihl Phil Schiller zmínit jen jedinou novou vlastnost (víc jich ani iPad mini 3 nemá) a prozradit ceny, víc nic. Evidentní ignorování menšího tabletu však může předpovědět možný budoucí vývoj. Kam kráčí Apple a kam kráčí iPady?

Apple po jediném roce zpřetrhal vše, co se loňskými iPady snažil vytvořit. Pokud jsme před rokem jásali nad tím, že se kalifornská společnost rozhodla sedmipalcové a devítipalcové iPady co možná nejvíce sjednotit a uživatel si již vybírá prakticky jen podle velikosti displeje, je dnes zase všechno jinak. Do nabídky iPadů se vrací roztříštěnost a portfólio Applu je v tuto chvíli diverzifikovanější než kdy dřív.

Pověstná maximálně jednoduchá nabídku Applu je ta tam. Dříve si kalifornská společnost zakládala na tom, že nabízí jen několik málo produktů. K dnešnímu dni si může uživatel v Apple Online Store vybrat z neskutečných 56 variant iPadu, od prvního iPadu mini až po nejnovější iPad Air 2. Apple se tím zřejmě snaží oslovit širokou část společnosti, kdy nejlevnější iPad je nyní možné pořídit již za necelých sedm tisíc korun, ale některé modely působí v nabídce nemístně.

Současná roztříštěnost může být zároveň předzvěstí výrazných změn a budoucího směřování Applu. Nejprve tu byl malý telefon. Pak ho doplnil velký tablet. Pak se mezi malý telefon a velký tablet vměstnal tablet menší velikosti. Letos je ale vše jinak, Apple mění zaběhnuté pořádky a jasně se orientuje na produkty s většími displeji. Jakoby na čtvrteční keynote ukázal „nový“ iPad mini jen z povinnosti, prostě aby se neřeklo, ale i na Philu Schillerovi bylo vidět, že ho tento tablet vůbec nezajímá.

[do action=“citace“]iPad mini 2 je nejvýhodnější menší tablet od Applu.[/do]

Hlavní pozornost měl získat nový iPad Air a také se tak stalo. Trochu nepatřičně pak působilo, když Apple na závěr prezentace ukázal, že ve skutečnosti ale nenabízí pouze svůj nejtenčí tablet vůbec, ale také ještě desítky dalších variant. Jeho zpráva přitom byla jasná: iPad Air 2 je ten, který byste si měli pořídit. V něm je budoucnost.

Právě nový iPad Air je totiž takovou aktualizací, kterou bychom si po roce představovali – rychlejší procesor, vylepšený displej, tenčí tělo, kvalitnější kamera i Touch ID. Nejlepší a nejvýkonnější iPad, který kdy Apple vyrobil, a bude takový jako jediný. Ať už je motivace za tímto rozhodnutím jakákoliv, v Cupertinu již nechtějí více iPadů se stejnými parametry odlišené jen jinou úhlopříčkou. U iPadu mini 3 si tak uživatelé nyní připlatí minimálně 2 700 korun pouze za Touch ID a zlatou barvu, což nemůže žádný rozumný uživatel zaplatit, když získá za tři až čtyři tisíce méně naprosto stejné železo, jen bez čtečky otisků prstu.

Podobně nesmyslně působí v současné iPadové nabídce ještě jeden, iPad mini první generace. Dnes již dva roky starý kus hardwaru, který už tehdy přišel s rok starým procesorem A5. Navíc nemá Retinu a skutečně těžko soudit, proč Apple nadále nechává první iPad mini v prodeji. Za pouhých 1 300 korun navíc lze získat iPad mini 2, což je v tuto chvíli jednoznačně nejvýhodnější a nejlepší menší tablet od Applu, co se poměru cena/výkon týče.

Jeden důvod, proč se Apple k tomu všemu rozhodl, je ovšem nasnadě. V následujících měsících by mohla jablečná firma přejít na zcela jinou nabídku svých mobilních zařízení, počínaje iPhonem 6 a konče dlouho spekulovaným iPadem Pro, tedy tabletem s větší než dvanáctipalcovou úhlopříčkou. Dosud byla politika Applu jasná: malý telefon a velký tablet. Jenže tyto dvě zařízení se začínají čím dál tím více překrývat a Apple reaguje. Není to hned a ze dne na den, ale místo nabídky od 3,5 palce do 9,7 palce z roku 2010 můžeme v roce 2015 čekat spíše 4,7 palce až 12,9 palce, tedy evidentní posun k větším displejům obecně.

O větším iPadu, pracovně nazývaným iPad Pro, se mluvilo už před rokem a postupem času dává jablečný tablet s téměř třináctipalcovou úhlopříčkou stále větší smysl. Do prostoru dosud ovládaném iPadem mini začaly od září zásadním způsobem promlouvat nové iPhony a zejména se 6 Plus již mnozí uživatelé nenahradili jen předchozí iPhone, ale zároveň i iPad, obvykle iPad mini. Skutečně přidanou hodnotu poskytuje k velkému 5,5palcovému displeji iPhonu 6 Plus až iPad Air a v tuto chvíli se zdá, že je iPad mini odsouzený k zániku. Minimálně soudě dle toho, jak se k němu Apple ve čtvrtek zachoval.

[do action=“citace“]iPad mini končí. Své si již splnil.[/do]

Tabletů jako takových se ale Apple určitě nevzdá, nadále pro něj představují velice zajímavý byznys, který jen v posledních měsících začal stagnovat, a tak je třeba vymyslet, čím ho znovu nakopnout. iPad mini končí, své si již v době, kdy Apple neměl velké iPhony a potřeboval reagovat na rostoucí trh menších tabletů s Androidem, splnil. A když ne menší, jeví se logicky cesta jít cestou ještě většího displeje.

iPad Pro s téměř 13palcovým Retina displejem by konečně mohl nabídnout nabídnout něco víc než jen známou mřížku ikon a mohl by posunout iOS (možná ve spolupráci s OS X) na další úroveň. Apple přiznává, že v korporátní sféře se mu stále nepodařilo prosadit tolik, jak by si představoval, a partnerství s IBM mu dává obrovskou příležitost, jak se prosadit. Firemní uživatele jistě mnohem více osloví iPad Pro s na zakázku vyráběným pokročilým softwarem a i celou plejádou příslušenství než iPad mini, který je sice skladný, ale nabídne pouze základní kancelářské úkony.

Už to možná nebude iOS zařízení jako takové. iPad Pro by se mohl mnohem více blížit MacBooků než iPhonům, ale o tom to celé je – větší iPhony už v mnohém tablety zastoupí a byť je tu nadále pro iPad Air prostor, potenciální větší iPad už nemůže být jen jeho zvětšeninou. Apple se musí snažit oslovit nové zákazníky a pokud má někde potenciál pro další růst a popostrčení prodejů iPadů, je to firemní sektor.

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Skvělý článek! Souhlasím a zároveň se podivuji nad tak rozsáhlou nabídkou iPadů. 56 možností je fakt moc a iPad mini bez Retina mi nedává smysl.

  mam iPad mini bez retina, čakal som, že príde niečo prevratnešie a urobím si vianoce a neprišlo… na mojom iPade mi retina nechýba a od prvej generácie je samozrejme podstatne výkonnejší ale nie až tak aby som zaň dal 400 eur, retina displej pri tomto zariadení pre mňa osobne nie je žiadna pridaná hodnota (macbook je už čosi iné)

  +1 Přesně tak, iPad mini je supr věc, nějaká retina není vůbec potřeba. Velký iPhone nechci, velký tablet taky ne. Malý Phone 4 v kapse a iPad mini doma na stole mi vyhovují maximálně a nechci to měnit.

  Mam take 5S a iPad air a zatim spokojenost, ikdyz uz by to chtelo zmenit. Iphone 6 na prvni pohled je hnusnej ale to většina tvrdila pri úvodu iphone 5 take ze je velky…
  iPad mini je proste pro kundicky do kabelky nebo pro člověka ktery každy den stráví 90monit ve vlaku nebo buse pri jízdě do práce, skoly…

  Já pořád přemýšlím, jestli je pro mě jako ženskou lepší mít „malej“ iPhone 6 a k tomu iPad mini (který mi děti seberou :-D ) nebo rovnou iPohne 6 plus – jedno zařízení :-) V kapse telefon netaham, jsem hodně na sítích víc než že bych používala telefon k telefonování. Potřebuju dobrej foťák, fotím denně děti a zrcadlo se mi tahat nechce :-o Co byste mi radili? :-) Je pro ženskou iPhone 6 plus fakt moc velikej? Dá se udržet jednou rukou? Teď mám 4S a přijde mi poměrně těžký…Díky!

  Šestka mi padla dobře do ruky, 6+ je moc, a to nemám zrovna malou ruku, ale jednou rukou se dá udržet. Nejlepší je vyzkoušet, za chvili by měly být vystavené i v ČR. Sice je 6+ dost velké, ale ipadu mini se pořád velikostí a komfortem nevyrovná, alespoň pro mě. Pro Vás by 6+ ale mohlo být dobře řešení, pokud bude stačit 5,5″ místo 7,9″. Co vidím v okolí tak i ženy mají dost často telefony s úhlopříčkou přes 5″.

  Chystám se na živo potěžkat, to je jasné :-) Mám už i vystřižené makety :-D Muž mi kdysi nevěřil, že když mi koupí Mac Book Air 11″, že mi bude velikostí stačit – myslel, že na něj neuvidím a že je moc malý…už na něm pracuji skoro 4 roky a kromě práce s fotkami je to báječný pomocník…takže věřím svému instinktu vybrat si dobře. Ještě kouknu, kolik to plusko váží, jestli je stejně těžké, jako 4S, pak asi nebude co řešit :-) Potřebuji se jen ujistit, že je to dobrá volba. Mít jeden velký přístroj (koukám i dost na videa přes telefon) spíše než jeden malý a jeden větší :-)

  Prodej miniho 1 mi nadává smysl ale myslím si že apple bude miniho aktualizovat obrok a že mini přejme roli iPodu touch (tzn. vstupní brána do světa applu) protože nejnovější mini stojí 10 k což je v porovnání s 6+ které stojí 21k mnohem přijatelnější pro někoho kdo teprve přestupuje na určitou platformu. Takže to bude takové low endové a low costové zařízení v applím slova smyslu.

  Teď už zbývá jen aby Apple zase začal rozdávat licence na výrobu maců jiným výrobcům a je zase přesně na pokraji stejného průseru jako před 20 lety. 56 modelů iPadů v nabídce! Proboha. Vzpomínáte ještě, co udělal Jobs v roce 1997 jako úplně první věc? Zrubal rozbujelou a nepřehlednou produktovou řadu Applu na 4 produkty. A to je především zachránilo.

  Tohle je poslední dobou populární dokola omílat a následně za to sklidit milion souhlasů. Paralela s minulostí tam ale není a nelze to rozhodně srovnávat. Pointa je v tom, že Apple byl v roce 1997 snad dva měsíce od bankrotu a velké portfolio tak byla logicky zjevná přítěž. Připadá vám dnes Apple na pokraji bankrotu? Bez ohledu na to, zda se nám to líbí nebo ne, dnes se Apple snaží pokrýt trh, je v pozici, ze které to dělat může, je v pozici, která je zcela odlišná od té v roce 1997.

  Jak Pixy psal – směřování Apple se vrací do roku 97, stav firemní kasy je hrubě odlišný. Ovšem tučná kasa není dusledkem bordelu v Apple poslední za roky. To je tím, že Apple od návratu Jobse nabral dobrý směr, kdy se povedlo přesvědčit masy lidí, že vyrábí téměř dokonalé výrobky – skvěle použitelné, za akceptovatelnou cenu. Poslední roky už jede jen na setrvačnost své tehdy vybudované image a to i přesto (rozhodně ne proto), že dělá ty kokotiny, které dělá. A uživatelská základna se brutálně mění. Dříve to byli profíci v prepresu apod., kteří svou upřímnou chválou tehdy pomohli Apple vyrůst a na které Apple poslední roky čím dál víc sere, dnes jsou to fríkulíni, kteří jablečné výrobky používají jako image záležitost, díky které jim nejsou vidět uhry, mají lepší postavu i povahu. Ano, jsem z vývoje vytočený a jelikož ani věkově (natož jinak) mezi fríkulíny nezapadám, začínám se pomalu stydět za to, že mne mají známí s jablečnou značkou spojeného. Nebudu jim vysvětlovat, že přece čtvrtstoletí používám jiné stroje, než produkují dnes a že s těmi dnešními nejsem spokojený. Oni jsou masírování médii o tom, jak celý svět prozřel a všichni objevují božský Apple. Ale ona firma už není to co dřív – tedy to, proč jsem ji měl dřív rád. Proč ji nemám rád a co dělají špatně se mi psát neche psal jsem to už mnohokrát (ano jinde) a už mi to nepomůže opakovat. Každopádně jde špatným směrem a zmíněné tříštění řad výrobků na tři prdele verzí každého z nich je jen jedním ze špatných kroků, kterých dělají požehnaně.

  Macy používám přes 20 let, takže to historické okénko a fňukání nad profíky z prepressu jste mohl vynechat. Neuvědomujete si, že Apple nabral správný směr do černých čísel po příchodu Jobse hlavně až díky přehrávači iPod, později masivní boost díky iPhonu a následně i díky iPadu, to jim zaručilo tu tučnou kasu. Apple nikdy nebyl na čele díky Macům, smiřte se s tím. Dnes prodeje Maců paradoxně táhnou právě iPhony a iPady, protože spousta, jak říkáte frikulínů, si potom koupí právě i nějaký ten MacBook. Macy mám strašně rád, vyhovuje mi systém práce na OS X, ale bohužel nejsou tím, co dostalo Apple na vrchol a je jasné, že se tomu přístup Applu přizpůsobuje. To je fakt, se kterým se musíme každý vypořádat a také mám s ohledem na to pár věcí, na které bych si postěžoval. Osobně nevím, proč bych se ale měl stydět za používání produktů Applu, to mi připadá poněkud hysterické. Možná se více soustřeďte na to, co potřebujete vy, a ne na to, co říká okolí. Mac mi na práci stále vyhovuje a budu jej používat, dokud tomu tak bude.

  P.S.: Ještě malé doplnění. Applu nezbylo po vítězství Windows na desktopu vlastně nic jiného, než se zaměřit právě na svět spotřební elektroniky (mp3, mobily, tablety, hodinky). Kdyby dnes stále obletoval profíky a trval pouze na Macech, tak donekonečna paběrkuje, protože profi sektor a počítače vám nikdy neudělají takové prodeje, jako spotřební elektronika vhodná do ruky každému joudovi. Kdoví, jestli by Apple v takovém případě ještě existoval. A co je vám milejší, současný Apple, nebo neexistující Apple?

  Já se právě soustředím na to, co potřebuju a to mi Apple poslední roky stále obírá. To, na co jsem byl zvyklý, že v sytému nebo v oblasti WH u jablečných počítačů je, je v každé další verzi ohlodáváno. Dnes už nemám vůbec žádnou možnost si pořídit matný displej (ani za příplatek), na retině už není ani ukazatel stavu baterie a dokonce ani stavová dioda. O možnostech dovýbavy RAM asi není nutné se zmoňovat. V OS zase to, že v 10.7 zmizela Rosetta a tím se mi spousty starých softů staly nepoužitelnými, pozdějieliminované x-window se aleposň dají doinstalovat. FrontRow, které jsem dlouhodobě provozoval na svém „obývákovém“ Mini je taky v pánu – jako obvykle u Apple – bez náhrady. Hlavně, že se všude cpe FB a nasíracím způsobem všude cpe iCloud. Tak, že se tomu už ani nedá vyhnout. Copak si musí každý ukládat svá soukromá data k Applu? Kam to spěje? A tohle všechno Vám vyhovuje? A kvůli těmto věcem říkám, že se mi příčí, že mne má mé okolí s touto značkou spjato – protože s jejím vývojem už delší čas vůbec nejsem spokojený a hodnoty mé a jablečné značky se už velmi rozcházejí. A to, že se Apple už dostal přesně na roveň Samsungu a ostatních dnes známých značek – že už jen sleduje gigahertze, megapixely, palce a použitelnost jde stranou – to je taky OK? Rozhodně bych raděj dal nemalý peníz za nový telefon, který nebude ani chlup tenčí, než stávající – může být klidně o 3mm tlustější – ale kdyby vydržel týden na nabití. A ty rozměry – to je taky OK? Že i ten nejmenší v nabídce je hovado – to je v pořádku? Ne, dlouho jsem s nimi jel, ale už končím.

  No, mám trochu pocit, že si představujete, že vše už bude na věky věků jako v 90. letech. Souhlasím s vámi, byla to krásná doba, ale ta se už nikdy nevrátí. Osobně si ke značkám hnaným jediným pravidlem podnikání – maximalizací zisku, nebuduji „vztah“, protože ten nikdy nebude opětován. Asi jste měl Apple rád, ale on měl vždy rád pouze vaše peníze. To je prostě realita tržního prostředí a jinde nenajdete nic jiného. Co se týká vašich připomínek, tak služby jako FB a iCloud mne přece nikdo používat nenutí. Tyto služby jako sociální sítě a cloudová úložiště integrují všichni, je to dáno dobou ve které žijeme, myslíte si, že může Apple zůstat pozadu? Chcete mít snad v MacOS Rosettu i za 20 nebo 30 let, abyste mohl pouštět svou sbírku historických aplikací? Myslím, že tyto požadavky jsou zkrátka mimo realitu. Samozřejmě můžete s Applem končit, jen by mne zajímalo, kde najdete to, co hledáte, protože já to nikde nevidím.

  Ty počty bych tak nehrotil, v nabídce je pouze 5 modelů.
  Sice každý model má varianty ale to nejsou rozdílné modely.
  iPad mini má rozhodně silné zastoupení u žen – ve svém okolí neznám žádnou která by měla Air.
  iPhone je sice fajn že mám 4,7″ či 5,5″ ale na tom si nepopočtete rozhodně tak pohodlně jako na 7,9″ .
  Dále se tady zapomíná že existuje zpětná vazba a myslím že Apple rozhodně má zpětnou vazbu od uživatelů aby věděl co na jakém zařízení se procentuálně dělá a kdo je jeho nejčastěší uživatel. A pokud většina používá menší model jen na lehký konzum obsahu tak není třeba s tím nic zásadního dělat.
  Korporátní sféra je úplně něco jiného. To bych sem netahal tam jsou jiná specifika než domácí použití.

  Proboha na tuhle vetu jsem uz dost alergickej: „Nejlepší a nejvýkonnější (iPad, iPhone, iMac…..) který kdy Apple vyrobil“ To ma bejt jako horsi nez minula generace? :D
  Copy – paste s kazdou keynote?

  Já bych to viděl i jinak. S funkcí telefonování, zpráv a dalších funkcí z iPadu a Macu není podstatné mít telefon s velkou úhlopříčkou. Telefon má člověk v kapse a případné telefony a zprávy může vyřizovat i z Macu nebo iPadu. Větší úhlopříčka (5,5″) iPhonu je pro ty co nechtějí ani 8″ tablet

  Ještě k tomu počtu zařízení iPad mini má v podstatě stejný HW jako iPad 2, který už rok nenabízí a je to asi nejkompaktnějsí a nejlehčí tablet v 8 palcích takže není důvod jej vyřizovat z nabídky na spoustu věci postačuje jedou na něm i nejnovější hry takže furt za tu cenu super ale retina v ppi 416 je fakt kouzelná na iPadu mini 2, na trojce určitě bude zase o něco lepší displej akorát se o tom nebavili protože to není Top produkt jako iPad Air. Mini je mini jako v macich.

  Ja to rozdelenie povazujem za logicke. iPad mini ostava na konzumaciu obsahu a hry, vykon A7 staci na vsetko. iPad Air je cieleny viac na produkciu. Odladia na nom vykon a snad pride nieco ako iPad Pro s 12 – 13″ displayom.

  Kto nepotrebuje 64GB tak je prenho najlepsie kupit iPad mini s retinou 32GB za 350 eur alebo iPad Air 32GB za 450 eur.

  Skoda, ze nie su nove iPody.

  http://vsesezeneme.cz/vyzkouseli-jsme-hovor-z-macu-bez-pouziti-iphonu-vysledek/

  Zkoušeli jste již z Macu volat? Můj názor je na odkazu výše, co myslíte vy? :)

  Pristi rok ocekavejme zruseni Macbooku pro 13“, protoze Apple a prespristi rok budeme mit opravdu iphony a ipady takove, jak tehda pred nekolika lety litali obrazky s ipadem velikosti mrakodrapu. Ne, ne, ne. Opravdu se mi od smrti jobse nelibi applovska politika jako takova. Vyrabeji cim dal tim vetsi sh*t za stale stejne premrstenou cenu. Jobs byl idiot, ale alespon byl sakra chytrej idiot a vedel, co chce. Nejit cestou kvantity, ale kvality. Od aferky s mapama to je cim dal tim horsi, zlate iphony, iphone C, 10x vetsi iphone, omalovanky v systemu, vraceni se ke vzhledu 3 a nizsi generace iphonu (ac byl ip4, 4s, 5, 5s jeden z nejkrasnejsich telefonu, ktery kdy kdo vyrobil). A nyni zavrhnou naprosto DOKONALY ipad mini (13ka je spis „pro studenty, pro manazery atd.“ na neustale pouzivani MISTO pc. )

  Myslím, že příští bude změna ve všem. OS X a iOS jsou teď dost sjednocen. Navíc máme OS X ve verzi 10 a myslím, že příští rok přijde OS XI/11. Spíš se bojím toho, aby to nebylo na všechno platformy jako třeba Windows 10, protože kdyby bylo, tak znehodnotí nový iPady Air 2. Doufám, že se to nestane a že se pletu, ale moc se bojím toho, že to přijde…

  To ze mame tolko modelov iPadov nieje pre Apple problem tak ako bolo velke portfolio v minulosti. Apple kazdy rok pride s minimom novych modelov a ostatne uz ma vymyslene a len ich dopredava. Ak sa nejaky stary model stale predava s dost velkou marzou tak preco ho stale nepredavat. Jediny problem mozu byt nizsie predaje mini3 kedze mini2 ma lepsiu cenu za skoro ten isty HW.

  Cenový rozdíl mezi iPadem Mini 2 LTE a iPhonem 6 Plus nějak pořád nemůžu pochopit. Takže bych se ani moc nedivil, kdyby iPad Mini 3 byl „posledním zástupcem rodu“, protože udělat novou generaci iPadu Mini výrazně dražší by nebylo průchodné. Naštěstí mi to vůbec nevadí – s Macbookem Pro i iPadem Mini 2 LTE jsem tak spokojený, že bych si nové verze stejně v nejbližších 3 letech nekoupil :-)

  Podle mě dal Apple jasně najevo, jak to s minim myslí, a to tak, že jde o budget iPad. Hranice mezi portabilitou je téměř smyta – 331g vs. 437g. Plocha je zcela irelevantní, jelikož není rozdíl mezi tím, zda nosíte s sebou 7.9 palců nebo 9.7. Stejně je to jako u nových iPhonů, není prostě rozdíl mezi tím, zda nosíte plusko nebo základ.

  Já bych to tak skepticky neviděl. Navíc za větou Tima, že v applu promejšlej věci o kterých ve světě ještě ani nikdo nemluvil, me pěkně nažhavila :)

celý text

Čtěte více.