Zavřít reklamu

Pětadvacet vteřin. Historie snad nepamatuje, aby Apple vytvořil pro jakýkoliv nový produkt na keynote tak malý prostor. Za necelou půl minutu stihl Phil Schiller zmínit jen jedinou novou vlastnost (víc jich ani iPad mini 3 nemá) a prozradit ceny, víc nic. Evidentní ignorování menšího tabletu však může předpovědět možný budoucí vývoj. Kam kráčí Apple a kam kráčí iPady?

Apple po jediném roce zpřetrhal vše, co se loňskými iPady snažil vytvořit. Pokud jsme před rokem jásali nad tím, že se kalifornská společnost rozhodla sedmipalcové a devítipalcové iPady co možná nejvíce sjednotit a uživatel si již vybírá prakticky jen podle velikosti displeje, je dnes zase všechno jinak. Do nabídky iPadů se vrací roztříštěnost a portfólio Applu je v tuto chvíli diverzifikovanější než kdy dřív.

Pověstná maximálně jednoduchá nabídku Applu je ta tam. Dříve si kalifornská společnost zakládala na tom, že nabízí jen několik málo produktů. K dnešnímu dni si může uživatel v Apple Online Store vybrat z neskutečných 56 variant iPadu, od prvního iPadu mini až po nejnovější iPad Air 2. Apple se tím zřejmě snaží oslovit širokou část společnosti, kdy nejlevnější iPad je nyní možné pořídit již za necelých sedm tisíc korun, ale některé modely působí v nabídce nemístně.

Současná roztříštěnost může být zároveň předzvěstí výrazných změn a budoucího směřování Applu. Nejprve tu byl malý telefon. Pak ho doplnil velký tablet. Pak se mezi malý telefon a velký tablet vměstnal tablet menší velikosti. Letos je ale vše jinak, Apple mění zaběhnuté pořádky a jasně se orientuje na produkty s většími displeji. Jakoby na čtvrteční keynote ukázal „nový“ iPad mini jen z povinnosti, prostě aby se neřeklo, ale i na Philu Schillerovi bylo vidět, že ho tento tablet vůbec nezajímá.

[do action=“citace“]iPad mini 2 je nejvýhodnější menší tablet od Applu.[/do]

Hlavní pozornost měl získat nový iPad Air a také se tak stalo. Trochu nepatřičně pak působilo, když Apple na závěr prezentace ukázal, že ve skutečnosti ale nenabízí pouze svůj nejtenčí tablet vůbec, ale také ještě desítky dalších variant. Jeho zpráva přitom byla jasná: iPad Air 2 je ten, který byste si měli pořídit. V něm je budoucnost.

Právě nový iPad Air je totiž takovou aktualizací, kterou bychom si po roce představovali – rychlejší procesor, vylepšený displej, tenčí tělo, kvalitnější kamera i Touch ID. Nejlepší a nejvýkonnější iPad, který kdy Apple vyrobil, a bude takový jako jediný. Ať už je motivace za tímto rozhodnutím jakákoliv, v Cupertinu již nechtějí více iPadů se stejnými parametry odlišené jen jinou úhlopříčkou. U iPadu mini 3 si tak uživatelé nyní připlatí minimálně 2 700 korun pouze za Touch ID a zlatou barvu, což nemůže žádný rozumný uživatel zaplatit, když získá za tři až čtyři tisíce méně naprosto stejné železo, jen bez čtečky otisků prstu.

Podobně nesmyslně působí v současné iPadové nabídce ještě jeden, iPad mini první generace. Dnes již dva roky starý kus hardwaru, který už tehdy přišel s rok starým procesorem A5. Navíc nemá Retinu a skutečně těžko soudit, proč Apple nadále nechává první iPad mini v prodeji. Za pouhých 1 300 korun navíc lze získat iPad mini 2, což je v tuto chvíli jednoznačně nejvýhodnější a nejlepší menší tablet od Applu, co se poměru cena/výkon týče.

Jeden důvod, proč se Apple k tomu všemu rozhodl, je ovšem nasnadě. V následujících měsících by mohla jablečná firma přejít na zcela jinou nabídku svých mobilních zařízení, počínaje iPhonem 6 a konče dlouho spekulovaným iPadem Pro, tedy tabletem s větší než dvanáctipalcovou úhlopříčkou. Dosud byla politika Applu jasná: malý telefon a velký tablet. Jenže tyto dvě zařízení se začínají čím dál tím více překrývat a Apple reaguje. Není to hned a ze dne na den, ale místo nabídky od 3,5 palce do 9,7 palce z roku 2010 můžeme v roce 2015 čekat spíše 4,7 palce až 12,9 palce, tedy evidentní posun k větším displejům obecně.

O větším iPadu, pracovně nazývaným iPad Pro, se mluvilo už před rokem a postupem času dává jablečný tablet s téměř třináctipalcovou úhlopříčkou stále větší smysl. Do prostoru dosud ovládaném iPadem mini začaly od září zásadním způsobem promlouvat nové iPhony a zejména se 6 Plus již mnozí uživatelé nenahradili jen předchozí iPhone, ale zároveň i iPad, obvykle iPad mini. Skutečně přidanou hodnotu poskytuje k velkému 5,5palcovému displeji iPhonu 6 Plus až iPad Air a v tuto chvíli se zdá, že je iPad mini odsouzený k zániku. Minimálně soudě dle toho, jak se k němu Apple ve čtvrtek zachoval.

[do action=“citace“]iPad mini končí. Své si již splnil.[/do]

Tabletů jako takových se ale Apple určitě nevzdá, nadále pro něj představují velice zajímavý byznys, který jen v posledních měsících začal stagnovat, a tak je třeba vymyslet, čím ho znovu nakopnout. iPad mini končí, své si již v době, kdy Apple neměl velké iPhony a potřeboval reagovat na rostoucí trh menších tabletů s Androidem, splnil. A když ne menší, jeví se logicky cesta jít cestou ještě většího displeje.

iPad Pro s téměř 13palcovým Retina displejem by konečně mohl nabídnout nabídnout něco víc než jen známou mřížku ikon a mohl by posunout iOS (možná ve spolupráci s OS X) na další úroveň. Apple přiznává, že v korporátní sféře se mu stále nepodařilo prosadit tolik, jak by si představoval, a partnerství s IBM mu dává obrovskou příležitost, jak se prosadit. Firemní uživatele jistě mnohem více osloví iPad Pro s na zakázku vyráběným pokročilým softwarem a i celou plejádou příslušenství než iPad mini, který je sice skladný, ale nabídne pouze základní kancelářské úkony.

Už to možná nebude iOS zařízení jako takové. iPad Pro by se mohl mnohem více blížit MacBooků než iPhonům, ale o tom to celé je – větší iPhony už v mnohém tablety zastoupí a byť je tu nadále pro iPad Air prostor, potenciální větší iPad už nemůže být jen jeho zvětšeninou. Apple se musí snažit oslovit nové zákazníky a pokud má někde potenciál pro další růst a popostrčení prodejů iPadů, je to firemní sektor.

.