Zavřít reklamu

Apple aktuálně řeší jeden z největších podvodů týkající se výroby iPhonů. V tchajwanské společnosti Foxconn, kde si gigant z Cupertina už několik let nechává vyrábět většinu iPhonů, si zaměstnanci z řad managementu přivydělávali tím, že prodávali iPhony kompletované z vyřazených součástek.

Za normálních okolností pokud je součástka klasifikována jako vadná, je vyřazena a následně má být předepsaným postupem zničena. K tomu ale ve Foxconnu nedocházelo a namísto toho manažeři firmy přišli s nápadem, že z vyřazených součástek se budou bokem vyrábět iPhony, jež se následně mají prodat jako originální. Během tří let se management firmy tímto způsobem obohatil o 43 milionů dolarů (v přepočtu o miliardu korun).

Podvod konkrétně probíhal v továrně, kterou Foxconn vybudoval v čínském městě Čeng-čou. Společnost zatím nevydala žádné oficiální prohlášení a není ani jasné, kolik zaměstnanců bylo do celé záležitosti zapojeno. Další podrobnosti budou pravděpodobně odhaleny až postupem času, jelikož Foxconn v těchto dnech zahájil interní vyšetřování. Spotřebitelům, kteří si iPhony s vadnými součástkami zakoupili, by měla společnost podle informací zaplatit odškodné.

Foxconn

zdroj: taiwannews

Témata: ,
.