Zavřít reklamu

Apple aktuálně řeší jeden z největších podvodů týkající se výroby iPhonů. V tchajwanské společnosti Foxconn, kde si gigant z Cupertina už několik let nechává vyrábět většinu iPhonů, si zaměstnanci z řad managementu přivydělávali tím, že prodávali iPhony kompletované z vyřazených součástek.

Za normálních okolností pokud je součástka klasifikována jako vadná, je vyřazena a následně má být předepsaným postupem zničena. K tomu ale ve Foxconnu nedocházelo a namísto toho manažeři firmy přišli s nápadem, že z vyřazených součástek se budou bokem vyrábět iPhony, jež se následně mají prodat jako originální. Během tří let se management firmy tímto způsobem obohatil o 43 milionů dolarů (v přepočtu o miliardu korun).

Podvod konkrétně probíhal v továrně, kterou Foxconn vybudoval v čínském městě Čeng-čou. Společnost zatím nevydala žádné oficiální prohlášení a není ani jasné, kolik zaměstnanců bylo do celé záležitosti zapojeno. Další podrobnosti budou pravděpodobně odhaleny až postupem času, jelikož Foxconn v těchto dnech zahájil interní vyšetřování. Spotřebitelům, kteří si iPhony s vadnými součástkami zakoupili, by měla společnost podle informací zaplatit odškodné.

Foxconn

zdroj: taiwannews

Témata: ,

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Podvádělo se vždy a všude na světě jak v socialistickém tak v kapitalistickém zřízení. Lišily se jenom metody, styl provedení ale vždy šlo o finanční obohacení. Dokud byla Čína a potažmo Asie ještě ne tak vyvinutým kontinentem tak to nebyl takový problém a podvody včetně korupce se držely v normálu. Po roce 1989 se ale svět obrátil naruby, hon po penězích a zisku nabral na obrátkách. Dnes vlastně žijeme v plně kriminálním prostředí. Dobře nám tak, nevážili jsme si poklidnějšího života a preferovali stres, starosti, zdravotní problémy které jsou včetně honby za penězi součástí soutěživého kapitalismu. A cestu máme lemovanou mrtvými na silnicích, sebevraždami těch kteří přechod nezvládli, feťáky a bezdomovci, nepřizpůsobivými občany a přeplněnými věznicemi. Nic jiného jsme si nezasloužili. A nyní nás všechny zotročí nejnovější geni(t)ální vaginální a poruchová digitální technologie. Nikdo si dnes nedovede představit co všechno tato technologie obsahuje, jaká rizika a nebezpečí. Před námi jsou neuvěřitelně napínavé otázky na které nebudeme přes příliš rychle se měnící vývoj schopni ani v nejmenším odpovědět. To znají pouze odborníci, těch je ale málo.

celý text

Čtěte více.