Zavřít reklamu

Počátkem ledna letošního roku informoval server Letem světem Applem jako jeden z prvních o výskytu phishingu ve formě SMS, kterým útočníci cílili na majitele Apple zařízení. Ty se v podvodných zprávách pokoušeli přesvědčit o tom, že došlo k zablokování jejich iCloudového účtu. Textové zprávy obsahovaly také odkaz na web, který by na méně zkušené nebo méně pozorné uživatele mohl působit dojmem, že jej skutečně spravuje společnost Apple.

Tento web po uživatelích vyžadoval kvůli údajnému odblokování iCloudu zadání čísla platební karty, údaje o konci platnosti a dokonce i CVV/CVC kódu. Přestože by se mohlo zdát, že na tak průhledný trik s nepříliš kvalitně formulovaným textem zprávy nikdo nenaletí, má tento útok na kontě již desítky obětí.

V polovině ledna začala ostravská policie řešit narůstající počet případů podvodných textových zpráv. Těm nakonec k dnešnímu dni padly za oběť již desítky lidí, a to nejenom v Moravskoslezském kraji, ale po celé České republice. Zprávy se začaly hromadně šířit v polovině prosince loňského roku. Jednou z jejich obětí je i žena, která tímto způsobem přišla o 90 tisíc korun. „Neznámý pachatel si díky kompletním údajům přišel výběrem z bankomatu a platbou v internetovém obchodu za zboží na téměř 90 tisíc,“ uvedla v této souvislosti pro server Novinky.cz mluvčí policie Soňa Štětínská.

Podvodným zprávám podlehly desítky lidí i přes to, že byl jejich obsah velmi nešikovně formulován, a odkaz na údajný web společnosti Apple nepoužíval protokol pro zabezpečenou komunikaci v síti.

Témata: , ,

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více