Zavřít reklamu
iWant

Máte Gmail? S těmito tipy ho využijete na maximum

iWant

Služba Gmail od společnosti Google si získává čím dál větší popularitu, řada uživatelů ale netuší, jak ji vlastně využít opravdu na maximum. Naučte se s námi ovládat všechny dostupné funkce Gmailu.

Kde v Gmailu najdu složky? Jsou štítky totéž? A jak se vlastně složky a štítky liší od kategorií? Existují otázky, na něž nemusí nutně znát odpovědi ani dlouholetí uživatelé Gmailu. Po přečtení našeho článku toho o Gmailu, jeho fungování a používání budete vědět opět o něco více.

Přehled konverzace

Jinak také vlákno e-mailu. Přehled konverzace vám představí e-mail a veškeré odpovědi na něj v přehledném vláknu, ve kterém snadno získáte kompletní kontext konverzace. Každá zpráva ve skupině má svou vlastní „rozbalovací“ sekci. Pro zapnutí této funkce navštivte v Gmailu Nastavení -> Obecné, kde zaškrtnete možnost „Zapnout seskupování zpráv do konverzace“.

Určete důležitost

E-mailů může být někdy opravdu hodně a v jejich změti se ty důležité zprávy mohou velice snadno ztratit. Gmail naštěstí dává uživatelům možnost důležité e-maily vizuálně odlišit. V Nastavení -> Doručená pošta najeďte do sekce „Značky důležitosti“ a zaškrtněte možnost „Zobrazit označení“.

Stroj času

Stalo se vám někdy, že jste si po odeslání e-mailu uvědomili, že daná zpráva neměla být dotyčnému nikdy zaslána? Pokud těmto omylům chcete do budoucna zamezit, běžte do Nastavení -> Obecné -> Vrátit zpět odeslání, kde požadovanou funkci aktivujete zaškrtnutím.

Štítky

Štítky jsou jakýmsi poznávacím znamením služby Gmail. Můžete je označit jakýmkoliv textem a odlišit různými barvami, ve výchozím nastavení má každý uživatel přímo od Googlu připravené štítky pro doručenou poštu, koš a koncepty. Štítky můžete vytvářet a spravovat v Nastavení -> Štítky.

Kategorie

Gmail disponuje přednastavenými kategoriemi, které můžete po přihlášení do vašeho účtu vidět v podobě karet – Primární, Sociální sítě, Promoakce, Aktualizace a Fóra. Do těchto kategorií jsou převážně tříděny automaticky zasílané zprávy včetně obchodních sdělení. Pokud kategorie nechcete používat, můžete je deaktivovat po kliknutí na ikonku ozubeného kolečka v pravém horním rohu -> Konfigurovat doručenou poštu.

Filtry

Filtry jsou v podstatě jakýmisi pravidly, která svému gmailovému účtu stanovujete pro nakládání s příchozími zprávami. S pomocí filtrů můžete zastavit automatických e-mailů, vyhledat e-maily s velkou přílohou nebo označovat zprávy jako přečtené. Za pomoci filtrů můžete také maily libovolně označovat, mazat a automaticky uspořádávat. S filtry si můžete patřičně pohrát v Nastavení -> Filtry a zablokované adresy.

Laboratoř

Pokud jste zkoumali nastavení svého gmailového účtu, určitě jste si všimli sekce „Laboratoř“. Ta je věnována experimentálním funkcím, z nichž některé určitě stojí za to vyzkoušet. U funkcí v Laboratoři ale bohužel neexistuje záruka, že budou ponechány trvale. Některé z funkcí Laboratoře si představíme na následujících řádcích.

Podokno náhledu (funkce z Laboratoře)

Tato „laboratorní“ funkce vám dokáže ušetřit značné množství času. Díky ní se vám obsah e-mailu zobrazí přímo vedle seznamu zpráv. Díky tomuto náhledu nemusíte otevírat každý e-mail kvůli jeho přečtení. Funkci „Podokno náhledu“ aktivujete kliknutím na ozubené kolečko -> Nastavení -> Laboratoř.

Více složek Doručená pošta

S touto funkcí aktivujete set pěti panelů s doručenou poštou přímo pod vaším primárním inboxem. Můžete si pochopitelně určit, jaký druh e-mailů chcete mít v jednotlivých panelech – třídit zprávy do panelů můžete například podle štítků nebo důležitosti. Pro nastavení navštivte Nastavení -> Laboratoř, kde zaškrtnete volbu „Více složek Doručená pošta“.

Předpřipravené odpovědi

Předpřipravené odpovědi jsou vlastně šablony, které si můžete nastavit sami a ušetřit si tak čas i práci. Předpřipravené odpovědi si můžete nastavit po kliknutí na ozubené kolečko -> Nastavení -> Laboratoř, kde zaškrtnete možnost „Předpřipravené odpovědi“.

Důležité nejdříve

Určitě jste si všimli, že Gmail dokáže poměrně spolehlivě rozpoznat důležité zprávy. Pokud chcete, aby je i zobrazoval prioritně ve vašem inboxu, zajeďte kurzorem myši na položku „Doručená pošta“ v levém panelu, kliknutím na šipku po pravé straně rozbalte menu a v něm vyberte styl zobrazení „Důležité nejdříve“.

Offline mail

Díky této funkci získáte přístup k obsahu vaší schránky i v případě, že zrovna nedisponujete připojením k internetu – v offline režimu pochopitelně nefunguje přijímání nových zpráv. Po kliknutí na ozubené kolečko klikněte na Nastavení, zde pak vyberte kartu Offline a stáhněte příslušný doplněk.