Zavřít reklamu

Pravidelně hledáme díru na trhu, kterou Apple teoreticky má a mohl by ji zaplnit. Když se totiž podíváme na portfolio společnosti, zjistíme, že je to poměrně úzké. Jenže při bližším pohledu stejně zjistíme, že vlastně už všechno nabízí. Jako vlastní herní konzole. Tedy skoro.

Pokud se bavíme o konzoli, máme zde typicky dva její zástupce. Jedna je ta klasická, kterou připojíte k televizi nebo monitoru (Playstation, Xbox), druhou je pak handheld, který je přenosný a poskytuje velký displej s dostatkem výkonu (Steam Deck, ASUS ROG. Výjimkou je třeba Nintendo Switch, které umí oboje. A co Apple?

Apple TV

Pokud jde o klasickou konzoli připojenou na nějaký zobrazovač, tak zde přece již máme Apple TV. Nerozjedeme na ní sice klasické tituly, je zde ale podpora platformy Apple Arcade a je zde i vlastní App Store s různými tituly. Výkon Apple TV sice netrhá asfalt, ale je dostačující právě pro podobné hraní. Je to ale to, co skutečně chceme?

Pár titulů je v Apple Arcade super, pár fajn a pár k ničemu. Apple ten potenciál naplno nevyužívá, a to ani ve spojení s iPhonem, který by mohl lépe fungovat jako ovladač. Trpí to prostě na nedostatek titulů. Jenže to se pravděpodobně nikdy nezlepší.

iPhone a iPad

Za jistou přenosnou konzoli mohl být považován už iPod touch. Tato rodina produktů je ale už pryč. Máme zde iPhony a stále i přežívající iPady. V obou případech se jedná o zařízení, na kterých jde hrát velice dobře, a to i na cestách. Výkon je špičkový, iPady ostatně nabídnou ten, co počítače s Apple Silicon, iPhone se naučil už i Ray Tracing. Vše jen vázne na hrách, kterých ani zde není příliš.

I tady ale najdeme Apple Arcade, i zde je App Store s množstvím her. Těch skutečně velkých AAA her je ale málo. Jenže všechno to je omezeno systém. Jak tvOS tak iOS prostě trpí tím, že je to spíše mobilní operační systém. Kdyby pak neměl iPad iPadOS ale plnohodnotný macOS, byla by to teprve ta pravá konzole, na které by šly rozjet i ty nejnáročnější a nejnovější hry a to hned na poměrně velkém displeji. Dočkáme se ale někdy? Dost těžko, protože Apple tyto světy protnout nechce.

Smysl, aby Apple udělal vlastní konzoli, zde tedy pravděpodobně není. Už je totiž v jistém ohledu má. Aby udělal něco jako iPhone s macOS bez telefonních funkcí nevypadá reálně. Chce to spíše vytěžit stávající platformy, ale od toho jsou potřeba vývojáři a ti na ně přinášejí jen skutečně pár velkých titulů do roka.

.