Zavřít reklamu

Kombinace Apple a gaming nejde tak úplně dohromady. Samozřejmě například na iPhonech a iPadech si mobilní hry normálně zahrajete, stejně tak i nenáročné tituly na Macích, ale na takzvané AAA kousky můžete rovnou zapomenout. Macy zkrátka nejsou na hraní a s tím se musíme smířit. Nestálo by tedy za to, kdyby Apple zabředl do světa gamingu a představil svou vlastní konzoli? Zdroje k tomu rozhodně má.

Co Apple potřebuje k vlastní konzoli

Pokud by se Apple rozhodl pro vývoj vlastní konzole, tak je jasné, že zase tak těžké by to pro něj rozhodně nebylo. Obzvláště v dnešní době, kdy má pod palcem solidní hardware v podobě Apple Silicon čipů, díky čemuž by dokázal zajistit perfektní výkon. Samozřejmě zůstává otázkou, zdali by se jednalo o klasickou konzoli ve stylu Playstation 5 či Xbox Series X, nebo naopak o přenosný handheld, jakým je například Nintendo Switch a Valve Steam Deck. O to ale ve finále ani tolik nejde. Zároveň Apple úzce spolupracuje s nejrůznějšími dodavateli, kteří mu mohou dodat prakticky jakékoliv součástky, které by pro dané zařízení byly potřeba.

S hardwarem jde také ruku v ruce i software, bez kterého se konzole zkrátka neobejde. Ta samozřejmě musí disponovat kvalitním systémem. Ani v tomto není cupertinský gigant jakkoliv pozadu, jelikož by mohl vzít některý ze svých již hotových systémů a jen jej upravit do vhodné podoby. Prakticky nic by tak nemusel řešit od píky, ba naopak. Základem už gigant disponuje a stačilo by pouze, kdyby dané prostředky upravil do požadované podoby. Následně se ještě nabízí otázka herního ovladače. Ten oficiálně Apple nevyrábí, ale asi by šlo o to nejmenší, s čím by se při vývoji vlastní herní konzole potýkal. Případně by mohl vsadit na taktiku, kterou nyní razí u svých iPhonů, iPadů, iPodů touch a Maců – povolení kompatibility s Xbox, Playstation a MFi (Made for iPhone) gamepady.

Bez her to nepůjde

Podle výše popsaných informací to vypadá, že vstup na trh s herními konzolemi by pro Apple nebyl prakticky žádnou výzvou. Opak je však bohužel pravdou. Záměrně jsme totiž vynechali to nejdůležitější, bez čeho se v tomto segmentu žádný výrobce neobejde – samotné hry. Zatímco ostatní do samotných AAA titulů investují nemalé peníze, tak Apple nic takové nedělá, což se vlastně dá pochopit. Jelikož se na gaming nesoustředí a konzoli nemá, bylo by zbytečné, kdyby se pouštěl do nákladného vývoje videoher. Výjimkou je jen služba Apple Arcade, která nabízí několik exkluzivních titulů. Nalijme si ale čistého vína – kvůli těmto kouskům by se nikdo o konzoli nepral.

Valve Steam Deck
V oblasti herních konzolí si velkou pozornost získává handheld Valve Steam Deck. Ten hráči umožní hrát téměř jakoukoliv hru z jeho již existující Steam knihovny. Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Právě ale hry dělají konzole zajímavými, a zatímco Microsoft i Sony si pevně hájí své exkluzivity, tak gigant z Cupertina by v tomto směru znatelně strádal. To však neznamená, že by se kvůli tomu Apple nemohl pokusit vstoupit na tento trh. Teoreticky by stačilo, kdyby se gigant domluvil s předními vývojářskými studii a přenesl tak jejich tituly i na vlastní konzoli. To samozřejmě není tak jednoduché, avšak určitě není pochyb o tom, že by gigant jako Apple, který navíc disponuje rozsáhlými zdroji, něco podobného nedokázal.

Plánuje Apple vlastní konzoli?

V závěru si ještě pojďme říct, zdali Apple vůbec plánuje vydat vlastní konzoli. Cupertinský gigant samozřejmě informace o chystaných produktech nezveřejňuje, kvůli čemuž není vůbec jasné, jestli se podobného produktu někdy dočkáme. Na jaře loňského roku se internetem každopádně prohnaly spekulace o tom, že Apple chystá konkurenci pro Nintendo Switch, avšak od té doby je prakticky ticho.

Apple Bandai Pippin
Apple Pippin Zdroj: T3

Kdybychom se ale přeci jen dočkali, nebyla by to úplná premiéra. Apple totiž už v roce 1991 vlastní herní konzoli s označením Pippin prodával. Ta bohužel ve srovnání s konkurencí nabízela zaostávající výkon, o poznání chudší herní knihovnu, a navíc byla znatelně předražená. Sečteno podtrženo, byl to naprostý propadák. Pokud by se jablečná společnost z těchto chyb poučila a dokázala pochopit potřeby hráčů, tak není pochyb o tom, že by mohla přinést skvěle fungující konzoli. Uvítali byste takový produkt, nebo radši dáte přednost klasice od Microsoftu, Sony nebo Nintenda?

Diskuze k článku

    Myslím, že by  konzole byla super zajímavá. Osobně si myslím, že by Apple musel rozhodně nabídnout nějaké exkluzivní tituly a „něco navíc“ co není na dnešních konzolích plus samozřejmost jako perfektní design, tak jak jsme zvyklí doposavad.

celý text

Čtěte více