Zavřít reklamu

Nový desetipalcový iPad, který má být Applem představen v pondělí 21. března, podle všeho neponese označení iPad Air 3, ale iPad Pro. Poprvé tedy dojde k tomu, že dva různě velké iPady ponesou stejný název, což vzbuzuje mnoho otázek o tom, jak bude v budoucnu nabídka iPadů vypadat. Chce Apple iPady nabízet podle stejné ideje a se stejným názvoslovím, jako nabízí své MacBooky?

Ještě před dvěma lety byla nabídka iPadů velice jednoduchá a logická. K dispozici byl iPad o klasické úhlopříčce 9,7 palce a menší 7,9palcová varianta s názvem iPad mini. Názvy těchto dvou přístrojů hovořily sami za sebe a nebylo žádným problémem se v nabídce zorientovat. Jenže poté přišel místo iPadu 5. generace iPad Air.

iPad Air byl prvním desetipalcovým tabletem od Applu, který přišel s novým tělem, a firma Tima Cooka chtěla dát i názvem jasně najevo, že se jedná o úplně nový přístroj hodný koupě, a ne jen o každoroční modernizaci vnitřních komponentů. iPad Air byl nadále doprovázen iPadem mini a po roce byl s příchodem iPadu Air 2 z nabídky odstraněn starší iPad 4. generace, čímž nabídka iPadů opět získala svou logiku. K dispozici byly jen iPad Air a iPad mini.

Před půl rokem byla nabídka tabletů Applu rozšířena o velký a nadupaný tablet iPad Pro, což se v posledních měsících před jeho vydáním očekávalo, takže jeho proporce ani název příliš lidí nepřekvapily. Trojice tabletů o třech různých úhlopříčkách s přídomky Mini, Air a Pro stále dávají svůj smysl. Mnoho zmatku a spekulací ale přinesla právě zpráva Marka Gurmana, podle které se přesně za tři týdny dočkáme nového desetipalcového tabletu, který ale nebude Air 3. Novinka ponese přídomek Pro.

Pokud menší iPad Pro skutečně přijde, vyvstává mnoho otázek, které se zdaleka netýkají jen názvosloví, ale hlavně toho, jaké iPady bude Apple vlastně nabízet. Po menším zamyšlení to totiž vypadá, že v Cupertinu usilují o sjednocení názvosloví iPadů a MacBooků, které přes dnešní zdánlivou složitost povede ke zpřehlednění nabídky.

Jak to tak vypadá, Tim Cook a jeho tým rozjeli proces, na jehož konci bychom mohli mít dvě rodiny MacBooků a dvě rodiny iPadů. K dispozici budou logicky zařízení pro „běžné“ a zařízení pro „profesionální“ využití. Tablety i notebooky pak budou k dispozici v takových úhlopříčkách, aby nabídka co nejlépe pokryla potřeby každého uživatele.

MacBook a MacBook Pro

Začněme u MacBooků, kde je Apple v procesu přeměny produktové řady přeci jen dále a cíl je již na dohled. Produktem, který vzbuzuje otázky a jehož osud definuje podobu celé produktové řady, je 12palcový MacBook s Retina displejem, který Apple představil minulý rok. MacBook Air je v současné podobě již spíše produktem minulosti a nedává příliš smysl, že by Apple měl přijít s jeho novou podobou a zároveň vydával nové generace 12palcového MacBooku.

Se současným výkonem bohužel MacBook postavený na mobilním procesoru nemohl zavedený Air nahradit. Je ale jasné, že zvýšení výkonu 12palcového stroje je jen otázkou času. Jakmile se pak MacBook dostatečného výkonu dočká a bezdrátové technologie se stanou běžnějšími a dostupnějšími, na MacBook Air nezbude v portfoliu Applu místo. Oba tyto notebooky totiž cílí na stejnou skupinu uživatelů. MacBook s Retina displejem pokračuje v inovacích, které začal MacBook Air, a jediné, co k úspěchu potřebuje, je čas.

Současná situace tedy míří k naprosto logickému vyústění: v nabídce budeme mít MacBook a MacBook Pro. MacBook bude vynikat svou mobilitou a výkonem valné většině uživatelů postačí. MacBook Pro pak poslouží náročnějším uživatelům, kteří budou potřebovat více výkonu, širší možnosti konektivity (více portů) a třeba i větší úhlopříčku. Současná nabídka dvou velikostí MacBooků Pro je pravděpodobně něco, s čím se hýbat v blízké době nebude.

Mobilnější MacBook pro běžné uživatele si ale možná vystačí s jedinou úhlopříčkou, kterou budou ochotni akceptovat uživatelé 11palcového i 13palcového Airu. Jak je totiž vidět, retinový MacBook uživatelům menší varianty Airu batoh neprotrhne, protože rozměrově jsou oba notebooky téměř totožné a hmotností 12palcový MacBook dokonce vítězí (váží jen 0,92 kg). Uživatelům 13palcového stroje zase mírný úbytek prostoru na displeji vynahradí jemnost jeho rozlišení.

iPad a iPad Pro

Při přemýšlení o budoucnosti MacBooků se zdá o mnoho jasnější i budoucnost jablečných tabletů. Vše nasvědčuje tomu, že i u nich vzniknou dvě jasně oddělené řady: jedna pro profesionály, označovaná přídomkem Pro, a jedna pro běžné uživatele, označovaná pouze jako „iPad“.

Běžní uživatelé si budou moci vybrat ze dvou velikostí iPadu, což je označení, které by mohlo zahrnovat dnešní iPad Air i menší iPad mini. Na výběr tedy bude mezi tabletem o úhlopříčce 9,7 a 7,9 palce. Je možné, že si menší 7,9palcový tablet i nadále zachová označení Mini, pokud by se Apple nechtěl úplně vracet ke kořenům odstraněním zavedeného a všeříkajícího přídomku.

Faktem ale je, že název „iPad“ zahrnující obě velikosti úhlopříčky displeje by více odpovídal názvosloví, které Apple používá u MacBooků. Vedle dvou velikostí tabletu pro běžné uživatele budou k dostání také dvě velikosti nadupaného iPadu Pro určeného pro náročnější uživatele. Ti si budou moci pořídit tablet v 9,7palcové a větší, 12,9palcové verzi.

Nejpřehlednější podoba iPadového portfólia by pak vypadala následovně (a prakticky kopírovala MacBooky):

 • iPad s úhlopříčkou 7,9 palce
 • iPad s úhlopříčkou 9,7 palce
 • iPad Pro s úhlopříčkou 9,7 palce
 • iPad Pro s úhlopříčkou 12,9 palce

K takové podobě tabletová nabídka Applu ale pochopitelně dospěje až časem. Pokud bude v březnu představen skutečně jen menší iPad Pro, nabídka naopak ještě více nabobtná. V nabídce bude iPad mini, iPad Air a dva iPady Pro. iPad mini a iPad Air by ovšem mohly být nahrazeny odpovídajícími velikostmi „nového iPadu“ již na podzim, kdy se aktuální modely zřejmě dočkají svých nástupců. Poté již staré označení ponesou jen dobíhající modely, které Apple v prodeji vždy ponechává jako levnější alternativu k aktuálním produktům.

V úvahu připadá také varianta, že bude ve střední úhlopříčce do budoucna k dostání jen onen na 21. března chystaný iPad Pro. Nezdá se ale příliš pravděpodobné, že by Apple právě v této velikosti, která je jednoznačně nejžádanější, nabídl pouze přístroj s profesionálními parametry. Něco takového by přicházelo v úvahu jedině v případě, že by se Applu podařilo udržet cenu takového tabletu na úrovni současného modelu Air 2, což je vzhledem k velikosti marží Applu těžko uvěřitelné. Nelogické by navíc bylo označení „Pro“, které se pro iPad určený pro masy zkrátka nehodí.

Zda se nakonec Apple rozhodne pro logické zjednodušení své nabídky, není jisté. Ostatně prozatím ani nevíme, jestli skutečně za tři týdny ukáže menší iPad Pro. Kalifornská firma se ale vždy ráda pyšnila jednoduchým portfóliem, v němž si dokázal snadno vybrat vhodný přístroj prakticky každý uživatel. Právě tato jednoduchost se u některých produktů částečně vytratila, ale jasné dělení MacBooků a iPadů by ji mohlo vrátit. Pokud menší iPad Pro skutečně dorazí, mohl by vrátit do celé produktové řady řád.

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ono s iPady je to pojmenování složité v podstatě od začátku. Nejdřív iPad a iPad 2, pak najednou jenom iPad. Pak ale zase iPad 4, pak iPad Air a Air 2. Mám dojem, že se v tom sám Apple trošku ztrácí.

  Zajímalo by mne zda přijde větší MacBook – ono totiž když se bavíme o Airu tak jeho úhlopříčky jsou 11,6″ a 13,3″ takže čistě 12″ MacBook je náhrada malého Airu kde díky menším rámečkům má větší displej v trošičku menším těle. Takže například 14″ by dávala velký smysl v těle velikosti 13″ Airu.
  Tím by pro méně náročné zákazníky byl 12 a 14 model a pro náročné co do výkonu 13 a 15.
  To by mělo smysl – třeba já sám nemusím mít výkonný CPU ani extrémní mobilitu, ale chci zcela pasivní notebook vhodný na běžnou kancelářskou práci, multimédia, základní úpravu fotek a videa – domácí úrovně třeba iMovie s top zpracováním a výdrží, co bude jediným počítačem doma – a na to mi MacBook 12″ přijde zbytečně moc malej a Air a Pro jsou mimo díky ventilátoru – a teď neřeším zda to je slyšet jen v zátěži ale to, že to nasává vzduch a jelikož se pohybuji v prašném prostředí tak u notebooku musím vždy po roce měnit ventilátor – což se prodraží a čištění stroje a celkově nízká životnost a problémy.

  Ano něco podobného mě také napadlo. Dávala by to smysl i z hlediska vývojářského. Ono totiž navrhnout proktivní appku na iPad, která má běžet na 7,9 a 12,9 palcovém display je problém. Z toho důvodu bych se nedivil kdyby apple např osekl okraje iPadů a zvětšil je na 8,5 a 10,5 palce. Přeci jenom v éře velkých telefonů je ani ne 8 palcový tablet značně malý. Jen doufám že se od sebe obě linie budou lišit např pouze výkonem a ne podporou pencilu, smart conektoru nebo kvalitou fotoaparátu. Ono takový iPad mini 4 s klávesnicí je díky své mobiluté až neuvěřitelně produktivní zařízení. Jen by to chtělo podporu nejnovějších technologií… Z hlediska Macbooků bych viděl smysl ve vydání 14 normál macbooku. Přeci jen 12 palců je opravdu titěrných a zvětšení variant pro na 14 a 16 palců. Pokud dojde k tomu samému jako u airu. (Ztenšení stran) tak by neměl být ani takový problém v mobilitě a zároveň by 16 palcová varianta uspokojila i majitele 17 palcové varianty, která už dosluhuje. Já osobně bych tuto změnu uvítal s otevřenou náručí. Koneckonců dáva logiku že apple zavede několik linií s různýmu úhlopříčkami u produktu, který vydělává víc než macbooky a kde tato možnodt dávno je.

  Hlavne at neukončej řadu Air pro mě to je dokonalý notebook na práci (grafika, webdesign) Díky menšímu rozlišení je výkonem na urovni Proček, ale mobilita zustává. Má výkon na práci i na nake to hraní. 12″ macbook má výkon 0 a ta kvlavesnice mi moc nesedí, a Pročka jsou moc velká a težká.

  Díval jsem se na reálné testy MacBook 12 vs MacBook Air – Lightroom, iMovie a td…. – minimální rozdíl v reálu. Za absenci ventilátoru to stojí. Displej výrazně lepší, trackpad lepší, rozměry a váha lepší.
  Air považuji dneska za výběhovej model co už nedává smysl. Navíc cena MacBook 12 u většiny prodejců klesla na 32000 za základ 1,1GHz 8GB RAM a 256GB SSD – vyšší 1,2GHz 8GB RAM a 512GB SSD za 39000.
  Když nastavíte Air na podobné parametry RAM a SSD je o dost dražší – ano má výkonnější CPU ale to dnes není tolik problém a pořád máte o dost horší displej a u 11 skoro nepoužitelný – moc úzký.
  Ten MacBook 12 není na extra náročné rendery a td ale kancelářskou práci, prezentace, a základní práci s grafikou a foto video zastane.

  Ja ale potřebuji Photoshop, illustrator a dělat naročnou grafiku na externím monitoru (jsem grafik v reklamce a vše dělám na airu (model 2013) + si rád zahraju hry a koukal sem tak ty hry co na Airu 2013 jedu na ultra v 40 fps na 12″ jedou sotva 10 fps na low…grafika je tam mnohonasobně slabší prostě.

  Chlapi ale Core M 1,2 nebo 1,3 má výkon jako základní i5 2014 z Airu.
  Photoshop a Illustrator na MacBook 12 samozřejmně běží – proč by neběžel taky – ten jsem provozoval i na Cor 2 Duo a starém Pentiu v kombinaci s externím Eizem.
  Na hry to moc není to je pravda, ale ruku na srdce, to není ani MacBook Pro.
  U virtualizace Windows nevím, ale pokud máte 2013-2014 Air v základu tak je výkon stejnej.
  Mobilita – MacBook 12 je menší a podstatně lehčí než Air 11.
  Předraženej? Za 39 tisíc je 1,2 – 8GB RAM – 512GB SSD – Air s těmito parametry (ano tady silnější CPU) je za 46 tisíc.
  Jiné kombinace Airu mají jen 4GB RAM a vždy menší SSD – a pokud jde zrovna o grafiku tak RAM čím víc tím líp – to se pozná víc než o 20-30% výkonnější CPU.

  Mohu se zeptat jak se chová ta 1,3 v MacBook 12 co do výdrže? Předpokládám, že by to neměl být rozdíl proti 1,1 a 1,2. Děkuji.

  Tedy…. a co na tom děláte za náročnou práci?
  Koukal jsem na testy – web nad 9h, streaming videa z iTunes 11h, v jiném testu uváděli při střihu videa kolem 6h a nenáročná práce se staženým jasem pod 70% nad 10h.
  Air vydrží déle o dost a Pro taky o něco, ale 3 a 4 h se mi zdá extrémně málo – ta 1,3 by dle specifikací neměla brát nějak víc jak 1,2.

  Nic, jsem kancelářská krysa: Safari, Mail, iWork. Ale 9 hodin bych nedosáhl ani s vypnutým displejem :-). Oficiální údaj o výdrži je jako oficiální údaj automobilek o spotřebě auta. Podívejte se do zahraničních recenzí, 9 hodin je sen.

  Právě vše ze zahraničních recenzí – ČR žádná snad ani není – jo vlastně jedna na Mobilenet.
  Zrovna u Apple ty udávané čísla o výdrži baterie nelžou – třeba iPhone 6s Plus mi vydrží nonstop 10-12h – myslím opravdu nonstop bez vypnutí displeje. Bratranci Air šlape kolem 15h – udávají 12h.
  Tento má tedy horší výdrž, ale dle těch recenzí to sedí a dosáhli vždy nepatrně víc než údaj co Apple uvádí – 9h. Samozřejmně bude vždy záležet taky na nastavení notebooku – pokud máte vše zaplé s nonstop synchronizací a td…. já jen že těch 3h jsem se opravdu lekl ;)

  Musíte brát v potaz retinu, já osobně mám výkon nad displej (ano retina je krásná ale…) surovej výkon muže bejt stejnej ale retina počítá 4x víc než displej airu takže výkon reálnej je uplně jinej, proto je Air výkonejší v praxi i než macbooky pro, díky zastaralemu displeji kterej je ale mnohem meně naročnej. Já měl Macbook Pro 13 a vracel sem se na Aira protže mi výkon Pročka nestačil (bylo tam více duvodu včetně mobility atd…)

  Air 11 je supermobilní stroj na většinu normální práce s plnou konektivitou (USB3, TB). Potřebuju mít dost výkonu na virtuální Windows, konektivitu do ethernet sítě (administrace), možnost práce v Adobe programech (testy), … 12″ MacBook v současné podobě nic neřeší, kromě prosté „konzumace obsahu“ je vcelku na nic a navíc krutě předražená hračka… ;)

  Jasně, mám MacBook 1.3 jako jediný počítač ve vydavatelství a jediné zpomalení je při náročné práci s videem (např. export).

  Výkon MacBooku 1.3 je opravdu dobrý, ale baterie na rozdíl od MBAir nevydrží celý den, max. 3,5 hodiny reální práce.

  3,5 hodiny to snad ne? Měl by vydržet 9h nenáročné práce, někde v recenzi říkali že i více pokud se stáhne jas pod 70-80% a pokud jde o práci s videem tak nějakých 6h. Ozkoušel jsem si ho, jen tu výdrž nemohu porovnat.
  Silně nad ním jvažuji – čekám na letošní novinky a pokud Apple nepřijde s vylepšením takto Touch ID a td nebo s větší variantou tak jdu do té 12 – asi tu 1,2 s 512 SSD. Za 39 tisíc je to lákavé. Na kolik vyšla ta 1,3? A asi jste kupoval za původní ceny že?
  Děkuji.

  Hezké, ale za změnou jména bych viděl hlavně něco jiného. Obchodní a marketingovou politiku. Jednak změna okoukaného pomáhá reklamně a podvědomě nutí k upgradu i lidi např s iPadem 4 (který je ale stále bez problémů dostačujícím strojem).
  A druhak si nemyslím že Apple chce obecně cílit na grafiky, ale zase běžní uživatelé nechtějí iPad který není „Pro“. Vyvolává to pocit méněcennosti. Myslím že !pokud! Apple vydá 9,7″ iPad Pro, bude to jen jinak pojmenovaný Air3. Tím se zabijí dvě mouchy jednou ranou. O tom že chce Apple nějak sjednocovat portfolio a s novými rodinami jmen jet až do modelu iPad Pro 37 v roce 2056 :D nemá imho vůbec smysl uvažovat…

celý text

Čtěte více.