Zavřít reklamu

Nový desetipalcový iPad, který má být Applem představen v pondělí 21. března, podle všeho neponese označení iPad Air 3, ale iPad Pro. Poprvé tedy dojde k tomu, že dva různě velké iPady ponesou stejný název, což vzbuzuje mnoho otázek o tom, jak bude v budoucnu nabídka iPadů vypadat. Chce Apple iPady nabízet podle stejné ideje a se stejným názvoslovím, jako nabízí své MacBooky?

Ještě před dvěma lety byla nabídka iPadů velice jednoduchá a logická. K dispozici byl iPad o klasické úhlopříčce 9,7 palce a menší 7,9palcová varianta s názvem iPad mini. Názvy těchto dvou přístrojů hovořily sami za sebe a nebylo žádným problémem se v nabídce zorientovat. Jenže poté přišel místo iPadu 5. generace iPad Air.

iPad Air byl prvním desetipalcovým tabletem od Applu, který přišel s novým tělem, a firma Tima Cooka chtěla dát i názvem jasně najevo, že se jedná o úplně nový přístroj hodný koupě, a ne jen o každoroční modernizaci vnitřních komponentů. iPad Air byl nadále doprovázen iPadem mini a po roce byl s příchodem iPadu Air 2 z nabídky odstraněn starší iPad 4. generace, čímž nabídka iPadů opět získala svou logiku. K dispozici byly jen iPad Air a iPad mini.

Před půl rokem byla nabídka tabletů Applu rozšířena o velký a nadupaný tablet iPad Pro, což se v posledních měsících před jeho vydáním očekávalo, takže jeho proporce ani název příliš lidí nepřekvapily. Trojice tabletů o třech různých úhlopříčkách s přídomky Mini, Air a Pro stále dávají svůj smysl. Mnoho zmatku a spekulací ale přinesla právě zpráva Marka Gurmana, podle které se přesně za tři týdny dočkáme nového desetipalcového tabletu, který ale nebude Air 3. Novinka ponese přídomek Pro.

Pokud menší iPad Pro skutečně přijde, vyvstává mnoho otázek, které se zdaleka netýkají jen názvosloví, ale hlavně toho, jaké iPady bude Apple vlastně nabízet. Po menším zamyšlení to totiž vypadá, že v Cupertinu usilují o sjednocení názvosloví iPadů a MacBooků, které přes dnešní zdánlivou složitost povede ke zpřehlednění nabídky.

Jak to tak vypadá, Tim Cook a jeho tým rozjeli proces, na jehož konci bychom mohli mít dvě rodiny MacBooků a dvě rodiny iPadů. K dispozici budou logicky zařízení pro „běžné“ a zařízení pro „profesionální“ využití. Tablety i notebooky pak budou k dispozici v takových úhlopříčkách, aby nabídka co nejlépe pokryla potřeby každého uživatele.

MacBook a MacBook Pro

Začněme u MacBooků, kde je Apple v procesu přeměny produktové řady přeci jen dále a cíl je již na dohled. Produktem, který vzbuzuje otázky a jehož osud definuje podobu celé produktové řady, je 12palcový MacBook s Retina displejem, který Apple představil minulý rok. MacBook Air je v současné podobě již spíše produktem minulosti a nedává příliš smysl, že by Apple měl přijít s jeho novou podobou a zároveň vydával nové generace 12palcového MacBooku.

Se současným výkonem bohužel MacBook postavený na mobilním procesoru nemohl zavedený Air nahradit. Je ale jasné, že zvýšení výkonu 12palcového stroje je jen otázkou času. Jakmile se pak MacBook dostatečného výkonu dočká a bezdrátové technologie se stanou běžnějšími a dostupnějšími, na MacBook Air nezbude v portfoliu Applu místo. Oba tyto notebooky totiž cílí na stejnou skupinu uživatelů. MacBook s Retina displejem pokračuje v inovacích, které začal MacBook Air, a jediné, co k úspěchu potřebuje, je čas.

Současná situace tedy míří k naprosto logickému vyústění: v nabídce budeme mít MacBook a MacBook Pro. MacBook bude vynikat svou mobilitou a výkonem valné většině uživatelů postačí. MacBook Pro pak poslouží náročnějším uživatelům, kteří budou potřebovat více výkonu, širší možnosti konektivity (více portů) a třeba i větší úhlopříčku. Současná nabídka dvou velikostí MacBooků Pro je pravděpodobně něco, s čím se hýbat v blízké době nebude.

Mobilnější MacBook pro běžné uživatele si ale možná vystačí s jedinou úhlopříčkou, kterou budou ochotni akceptovat uživatelé 11palcového i 13palcového Airu. Jak je totiž vidět, retinový MacBook uživatelům menší varianty Airu batoh neprotrhne, protože rozměrově jsou oba notebooky téměř totožné a hmotností 12palcový MacBook dokonce vítězí (váží jen 0,92 kg). Uživatelům 13palcového stroje zase mírný úbytek prostoru na displeji vynahradí jemnost jeho rozlišení.

iPad a iPad Pro

Při přemýšlení o budoucnosti MacBooků se zdá o mnoho jasnější i budoucnost jablečných tabletů. Vše nasvědčuje tomu, že i u nich vzniknou dvě jasně oddělené řady: jedna pro profesionály, označovaná přídomkem Pro, a jedna pro běžné uživatele, označovaná pouze jako „iPad“.

Běžní uživatelé si budou moci vybrat ze dvou velikostí iPadu, což je označení, které by mohlo zahrnovat dnešní iPad Air i menší iPad mini. Na výběr tedy bude mezi tabletem o úhlopříčce 9,7 a 7,9 palce. Je možné, že si menší 7,9palcový tablet i nadále zachová označení Mini, pokud by se Apple nechtěl úplně vracet ke kořenům odstraněním zavedeného a všeříkajícího přídomku.

Faktem ale je, že název „iPad“ zahrnující obě velikosti úhlopříčky displeje by více odpovídal názvosloví, které Apple používá u MacBooků. Vedle dvou velikostí tabletu pro běžné uživatele budou k dostání také dvě velikosti nadupaného iPadu Pro určeného pro náročnější uživatele. Ti si budou moci pořídit tablet v 9,7palcové a větší, 12,9palcové verzi.

Nejpřehlednější podoba iPadového portfólia by pak vypadala následovně (a prakticky kopírovala MacBooky):

  • iPad s úhlopříčkou 7,9 palce
  • iPad s úhlopříčkou 9,7 palce
  • iPad Pro s úhlopříčkou 9,7 palce
  • iPad Pro s úhlopříčkou 12,9 palce

K takové podobě tabletová nabídka Applu ale pochopitelně dospěje až časem. Pokud bude v březnu představen skutečně jen menší iPad Pro, nabídka naopak ještě více nabobtná. V nabídce bude iPad mini, iPad Air a dva iPady Pro. iPad mini a iPad Air by ovšem mohly být nahrazeny odpovídajícími velikostmi „nového iPadu“ již na podzim, kdy se aktuální modely zřejmě dočkají svých nástupců. Poté již staré označení ponesou jen dobíhající modely, které Apple v prodeji vždy ponechává jako levnější alternativu k aktuálním produktům.

V úvahu připadá také varianta, že bude ve střední úhlopříčce do budoucna k dostání jen onen na 21. března chystaný iPad Pro. Nezdá se ale příliš pravděpodobné, že by Apple právě v této velikosti, která je jednoznačně nejžádanější, nabídl pouze přístroj s profesionálními parametry. Něco takového by přicházelo v úvahu jedině v případě, že by se Applu podařilo udržet cenu takového tabletu na úrovni současného modelu Air 2, což je vzhledem k velikosti marží Applu těžko uvěřitelné. Nelogické by navíc bylo označení „Pro“, které se pro iPad určený pro masy zkrátka nehodí.

Zda se nakonec Apple rozhodne pro logické zjednodušení své nabídky, není jisté. Ostatně prozatím ani nevíme, jestli skutečně za tři týdny ukáže menší iPad Pro. Kalifornská firma se ale vždy ráda pyšnila jednoduchým portfóliem, v němž si dokázal snadno vybrat vhodný přístroj prakticky každý uživatel. Právě tato jednoduchost se u některých produktů částečně vytratila, ale jasné dělení MacBooků a iPadů by ji mohlo vrátit. Pokud menší iPad Pro skutečně dorazí, mohl by vrátit do celé produktové řady řád.

.