Zavřít reklamu

V posledních letech si velkou popularitu dokázaly získat takzvané herní streamovací platformy, které uživatelům umožňují si zahrát i ty nejnáročnější hry na slabších počítačích. Tady to ale zdaleka nekončí, jelikož tyto služby podporují i telefony, a to včetně iPhonů, anebo třeba iPadů. Po období beta testování, do kterého se dostal jen úzký kruh hráčů, se konečně otevírají brány Xbox Cloud Gaming i pro veřejnost. Služba dostala oficiální podporu pro iOS.

Jak Xbox Cloud Gaming funguje

Herní streamovací platformy fungují vcelku jednoduše. O výpočet hry a veškeré zpracování se stará vzdálený (výkonný) server, který následně jen do vašeho zařízení zasílá obraz. Vy pak na tyto události reagujete, čímž naopak serveru zasíláte instrukce spojené s ovládáním. Díky dostatečně kvalitnímu internetovému připojení se vše děje v reálném čase, bez sebemenších zádrhelů a vysoké odezvy. Přesto je ale nutné splňovat pár podmínek. Tou nejhlavnější je samozřejmě dostatečně kvalitní, a především tedy stabilní internetové připojení. Následně je potřeba hrát na podporovaném zařízení, kde se nyní zařadil již zmiňovaný iPhone i iPad.

Takto si pak můžete zahrát více než 100 her, které se ukrývají v knihovně Xbox Game Pass Ultimate. Ty si pak můžete užít buďto přímo prostřednictvím dotykové obrazovky, anebo skrz herní ovladač, jenž se jeví jako nejlepší možnost. Samozřejmě ale nic není zadarmo. Musíte si totiž zakoupit již zmiňovaný Xbox Game Pass Ultimate, který vás vyjde na 339 Kč měsíčně. Pokud jste jej ještě nikdy neměli, tak se zde nabízí trial verze, kdy vás první tři měsíce vyjdou na 25,90 Kč.

Hraní přes Safari

Z důvodu podmínek App Storu každopádně není možné poskytnout aplikaci, která funguje jako „spouštěč“ pro další aplikace (v tomto případě hry). Společnosti poskytující herní streamovací služby se s touto podmínkou už nějaký ten pátek potýkají a dokázali ji obejít prostřednictvím nativního prohlížeče Safari. Po vzoru Nvidie a jejich platformy GeForce NOW se pro stejný krok uchýlil i Microsoft se svým xCloud.

Jak hrát přes xCloud na iPhonu

  1. Na iPhonu otevřete tuto webovou stránku a uložte si ji na plochu
  2. Přejděte na plochu a klepněte na ikonku odkazující na výše uloženou webovou stránku. Měla by se jmenovat Cloud Gaming
  3. Přihlaste se do svého Microsoft účtu (případně zaplaťte za předplatné za Xbox Game Pass Ultimate)
  4. Vyberte hru a hrajte!
.