Zavřít reklamu

V roce 2019 vkročil Apple do neprobádaných vod mobilního hraní a je vidět, že se utopil. Nebo pokud ještě ne, tak z posledních sil šlape vodu. Jeho Arcade přežívá spíše, než aby se o něm hovořilo jako o jisté evoluci v hraní. I když zde proběhly decentní snahy o okopírování nápadu, jedná se o hodně jiný přístup. I v případě Googlu to ale není nijak zázračný stroj na úspěch. 

Když je něco úspěšné, tak se to zcela logicky snaží ostatní okopírovat, aby se na tom do jisté míry přiživily. Google se v Arcade jen inspiroval, ale možná příliš brzy, když ještě neznal úspěch toho, co si Apple pro své hráče přichystal. I když na to šel Google jinak, taky mu teče do bot. Soudě dle propagace a obsahu.

Google Play Pass 

Jako reakci na Apple Arcade přišel Google ve svém obchodě Play s předplatným Google Play Pass. Za 139 Kč měsíčně (tedy stejně jako stojí Arcade) získáte přístup ke „stovkám skvělých aplikací a her“. Měsíc je zadarmo, nejsou zde přítomny reklamy, žádné nákupy v aplikacích a nové tituly mají přibývat každý měsíc. Jo, to už jsme také někde slyšeli.

Je zde vidět drobná odlišnost. Kde to Apple zkouší na multiplatformní hraní, tedy na iOS, macOS zařízeních i Apple TV, Google oproti tomu přihazuje navíc aplikace. Předplatné v aplikacích je přitom dnešní běžnou praxí, a proto je zajímavé vidět, že získat jej v balíku jedné platby za už tak rozmanité množství obsahu může skutečně dávat o něco větší smysl. 

Je zde tedy nějaký problém? Samozřejmě. Velcí vývojáři chtějí vydělávat na In-App nákupech, a pokud do Play Passu poskytnou svůj titul, mohou se s tučným výdělkem předem rozloučit. A proto ani zde, tedy stejně jako v Arcade, není kdo ví jak skvělý obsah. Samozřejmě se najdou výjimky, jako třeba Star Wars: KOTOR, LIMBO, CHUCHEL, Stardew Valley nebo novinka v podobě Doors: Paradox, ale moc víc nečekejte.

Z aplikací zde pak najdete různé úkolovníky, kalkulačky, aplikace na poznámky, textové editory, skenery hlasové záznamníky, několik předpovědí počasí ale všechno to jsou takové obecné tituly bez přítomnosti velkého zvučného jména, které by vás o předplatném přesvědčilo. Takové jméno vlastně nenajdete ani na úvodní obrazovce.

Netflix a Samsung 

Jak je tedy vidět, Apple to zkusil, a zatím přežívá, i když pravděpodobně ne příliš výdělečně (čísla samozřejmě neznáme). Google nápad kopíroval, ale nechtěl přijít s vlastní platformou, proto nápad trochu ohnul podle sebe a je na tom velice podobně, tedy bez nějakého zázračného úspěchu. A pak je zde Netflix (i když na iOS dost omezeně), který zkouší štěstí v rámci předplatného svých streamovacích služeb. Mohla by to být jistá revoluce, kdyby nabízené hry skutečně streamoval stejně jako videoobsah, nicméně i zde si je musíte instalovat, takže úspěch? Pravděpodobně nepřijde, jen je to milý bonus pro předplatitele.

Něco by ale mohl vymyslet Samsung. Ten totiž ve svých Galaxy zařízeních nabízí svůj Galaxy Store, ve kterém poskytuje nejen svoje aplikace, ale i ty třetích stran, a také tzv. instatní hraní, tedy tituly bez nutnosti jejich instalace. Najdete zde mnoho obsahu totožného s Google Play, kde se nachází třeba i Asphalt 9: Legends. A Apple v rámci Arcade nabízí Asphalt 8: Airborne (a Netflix naopak Asphalt Xtreme). Gameloft je tedy svolný poskytnout své tituly podobným službám, a kdyby chtěl Samsung začít na trhu bojovat trochu agresivněji, mohl by skutečně se svou verzí předplatného pro svůj obchod pro svá zařízení přijít. Pořád je to přece jen největší prodejce mobilních telefonů, takže záběr je zde ještě větší než v případě Arcade. 

.