Zavřít reklamu

Apple se dnes řadí mezi nejpopulárnější společnosti světa s poměrně povedenými produkty. Bezesporu největší přízni se těší jeho telefony Apple iPhone, které jsou svým způsobem považovány za jedny z nejlepších na trhu. Svým způsobem u nich ale najdeme i řadu nedostatků. V posledních letech je také jablečné společnosti vyčítáno, že se už tolik nesnaží přinášet jakékoliv inovace. Svým způsobem to dává i smysl. Apple se totiž řadí mezi nejhodnotnější společnosti světa, kvůli čemuž je pro něj bezpečnější vsázet na jistotu a zase tolik neexperimentovat. Otázkou ale je, zda je takovýto přístup správný.

Při pohledu na současný vývoj trhu mobilních telefonů se otevřela poměrně zajímavá diskuze. K jeho ovládnutí totiž dost možná stačí, aby měl daný výrobce odvahu a nebál se se ponořit do nových věcí. Jak už jsme ale zmínili výše, Apple razí trošku odlišný přístup a spíše se spoléhá na to, o čem ví, že funguje. Případně naopak vyčkává na vhodnou příležitost.

Apple schází odvaha

Nádherně to jde vidět na poměrně specifickém příkladu – na trhu ohebných telefonů. V souvislosti s Applem se už objevilo nespočet různých spekulací a úniků, které pojednávaly o vývoji ohebného iPhonu. Doposud jsme se ale ničeho takového nedočkali, přičemž jakékoliv bližší informace neposkytl ani žádný důvěryhodnější zdroj, například v podobě respektovaných analytiků. Naopak jihokorejský Samsung v tomto případě vsadil na zcela odlišný postup a celému světu tak prakticky ukázal, co je potřeba k ovládnutí trhu. Ačkoliv Samsung figuruje jako celosvětově známý technologický gigant, tak ani přesto se nebál trošku zariskovat a doslova po hlavě se vrhl po příležitosti, o kterou se nikdo jiný nehlásil. Ostatně proto jsme se nyní dočkali již čtvrté generace ohebných telefonů – Galaxy Z Flip 4 a Galaxy Z Fold 4 – které posouvají hranice tohoto segmentu o další krůček vpřed.

Mezitím však Apple řeší stále jeden a ten samý problém a to výřez, zatímco konkurenční Samsung si doslova podmanil celý trh ohebných telefonů. Nejprve se očekávalo, že Apple na tento trend zareaguje až v případě, kdy budou vychytané veškeré mouchy těchto telefonů. Nyní se už ale názor veřejnosti začíná obracet a lidé si kladou otázku, zda Apple naopak nepromarnil svou příležitost, respektive jestli není pro vstup do světa ohebných telefonů už příliš pozdě. Jasně z toho totiž vyplývá přinejmenším jediné. Samsung se může pyšnit jistojistě desítkami otestovaných prototypů, know-how, cennými zkušenostmi, a především již vybudovaným jménem, zatímco u cupertinského giganta nemáme sebemenší tušení, co od něj vlastně můžeme čekat.

Koncept ohebného iPhonu
Dřívější koncept ohebného iPhonu

Novinky pro iPhone

Tento přístup se navíc nemusí nutně vztahovat jen na trh ohebných telefonů, ba naopak. Obecně lze podle toho říct, že pro již zmiňované ovládnutí trhu je jednoduše potřeba mít odvahu. Stejnou, jakou měl Apple při představení prvního iPhonu, kdy svět dokázal přeučit na ovládání prstem prostřednictvím dotykové obrazovky. Úplně stejným způsobem na to jde nyní Samsung – své uživatele učí použít ohebné telefony a prozkoumávat jejich hlavní výhody.

Je tedy otázkou, jak na celý vývoj Apple zareaguje a s čím se pochlubí před svými fanoušky. Zároveň je stejně tak nejasné, jestli ohebné telefony čeká zdárná budoucnost, nebo naopak brzká ztráta popularity. Jak už jsme ale uvedli výše, Samsung nám v tomto směru jasně ukazuje, že si jeho telefony řady Galaxy Z získávají rok co rok větší pozornost. Máte důvěru v ohebné telefony, nebo podle vás nemají budoucnost?

.