Zavřít reklamu

Komerční sdělení: Velký problém dnešních Apple počítačů je ten, že pokud si polijete MacBook z nejnovější řady – a polijete si ho natolik, že se nedá zapnout – musíte si nechat vyměnit nejen poškozenou základní desku, ale také procesor, grafickou kartu a dnes už i SSD disk. Tím pádem platíte zbytečně za výměnu komponent, které se opravovat nemusí, ale protože je tam výrobce integroval a vy máte problém pouze v základní desce, platíte za výměnu všeho.

servis 1

V současné době je to takový módní trend. Výrobci se snaží integrovat do jednoho čipu komponenty, které dříve ani nebyly součástí desky. Je to dané architekturou a tím, jak se vše miniaturizuje. „Každý výrobce se snaží vyrobit sexy desku o tloušťce pouhý 1 mm, ale už ho nezajímá její odolnost.”, říká Miloslav Boudník z firmy unfixables Macpodpora, která kromě Apple servisu prodává nové a použité Macy. „Na základě těchto skutečností už není jiná možnost, než se naučit základní desky opravovat. Pokud se dostane byť jediná kapička na desku a zrovna na to „správné místo“, bez problémů způsobí ztrátu dat nebo zcela znefunkční počítač. Každý servis vám řekne, že je potřeba vyměnit desku a nikdo vám za data neručí, pokud je nemáte někde zazálohované.”

Jak dlouho už provádíte opravy základních desek?

Od roku 2016 tuším. Přibližně před 4 lety se design počítačů velmi zásadně změnil, viz výše. Začal jsem se s tím setkávat díky zákazníkům – čím dál více se jich ptalo, jestli základní desku dovedeme opravit. My jsme v té době však prováděli opravy pouze standardně, formou výměny, za velké peníze. Hodně zákazníků však hledá ekonomičtější způsob opravy, protože drahou variantu si nemohou nebo nechtějí dovolit. Počítač pak raději vyhodí a koupí si nový – což je velká škoda a vzniká tak hromada elektroodpadu ze zařízení, která by se dala bez problémů opravit. Výrobci toto samozřejmě neřeší, protože je zajímá především prodej.

Pokud mám mrtvý počítač, nezbývá mi tedy nic jiného než vyměnit desku nebo si koupit nový? 

Přesně tak. Dnešní počítače se prakticky skládají pouze ze 3 hlavních dílů: LCD, klávesnice (topcase) a základní deska. Jiné díly vám zpravidla Apple nevymění. Takže když máte například problém jenom s baterií, je potřeba vyměnit celý díl klávesnice včetně hliníkové části a tudíž platíte i za výměnu toho, co vám pořád funguje.”

Jak se u vás zrodil nápad opravovat základní desky? 

Už mě nebavilo pouze měnit komponenty a dělat práci, u které člověk nemusí moc přemýšlet. Rozhodl jsem se tedy, že budu hledat způsob, jakým by se daly realizovat opravy komponent samotných. Stal jsem se členem sousty světových komunit, které tuto problematiku řeší a postupně jsem si začal opravy sám zkoušet a učit se jak správně na to. Dnes už pravidelně několikrát do roka létám na profesionální školení do Číny, kde se snažím nalézat nové řešení a postupy, které mají dlouhotrvající účinek kvalitně provedené opravy.

Existuje v České republice i někdo jiný kdo opravuje desky MacBooku a iPhonu? 

Vzhledem k tomu, že se pohybuji spíše v mezinárodních kruzích a nikdy jsem tam žádného Čecha nepotkal a osobně ani žádného neznám, netroufám si hádat. Většina počítačů, které nedokáže nikdo opravit, proto končí u nás.

Znamená to, že opravujete i pro evropské servisy? 

Ano, je to tak. Máme několik velkých klientů z Německa, Itálie a Nizozemska, kteří nám zasílají poškozené nebo vytopené MacBooky.

Musím říct, že se ke mně dostalo několik nabídek ze strany ruských techniků. Jak to tedy doopravdy je s opraváři u nás?

Osobně jsem se pokoušel jejich služeb několikrát využít, oprava však byla buď neúspěšná nebo trvala velmi dlouho (řádově i několik měsíců).

„My opravu desky běžně zvládáme za 2 — 5 dnů.”

Jakou poskytujete záruku na opravu základní desky MacBooku?

Poskytujeme záruku 1 rok. Naproti tomu pokud si zaplatíte novou základní desku, máte na ni od výrobce záruku pouhé 3 měsíce. A to spousta uživatelů neví. Takže pokud vám nová deska po 3 měsících znovu odejde na stejný nebo i jiný problém, nezbyde vám než si koupit zase další desku a točit se tak v kruhu nefunkčních počítačů a vyhozených peněz. Součástí opravy desky je výměna všech viditelně poškozených komponent a profesionální ultrazvukové čištění, které provádíme hned dvakrát. Nejdříve odstraníme korozi a zbytky tekutiny z desky, po výměně součástek odstraníme zbytky tavidla a opravená základní deska vypadá a funguje jak nová.

servis 2

Jaké jsou tedy výhody opravy základní desky u MacBooku?

Především je to v ceně a době opravy. Na novou základní desku se čeká někdy i 2 týdny. Pokud ji ale opravujeme, zvládneme to i za několik málo dní. Dále je výhodou zmiňovaná záruka: 1 rok u opravy oproti 3 měsícům u nové desky. Jako příklad použijme výměnu desky u MacBook Air 13” – nová deska stojí u výrobce cca 12 000 Kč, zatímco oprava pouze cca 6 000 Kč pro koncového zákazníka. Samozřejmě pro servisní partnery, prodejce a školy tyto ceny i v závislosti na počtu dodávaných Maců upravujeme.

„Opravou základní desky se dá ušetřit až 60% nákladů“

Provádíte i jiné opravy?

Samozřejmě ano. Nadále poskytujeme výměny komponent, upgrade a zrychlení pro iMac, servis MacBook, MacBook Air/Pro, Mac mini apod. Opravy iPhone (nejčastěji výměny displeje nebo baterie), dále opravy iPadu. Apple Watch umíme také, ale zde už je to opravdu hodinářská práce.

“Každý měsíc mimo jiné, upgradujeme a zrychlujeme více jak 100 MacBooků a iMaců“

Není tajemstvím, že díky celému spektru oprav a mnohaletým zkušenostem k nám zasílají i konkurenční servisy. Oni šetří náklady na kvalifikované techniky a kvalitu opravy (záruku) bereme na sebe. Více informací najdete na stránkách unfixables.macpodpora.cz.

Dáte těm, kdo si polili svůj MacBook, nějaké doporučení jak dále postupovat?

Okamžitě vypnout, nezapínat, nefénovat a rozhodně nanabíjet. Toto je taková základní první pomoc, dále by samozřejmě mělo následovat rozebrání zařízení a kontrola napáchaných škod, vysušení, vyčištění a výměna případných zkratovaných komponent.

.