Zavřít reklamu

Tvůrce open-sourcového projektu VLC, VideoLAN, dnes vydal aktualizace svého video přehrávače pro všechny dostupné platformy a co víc, aplikace se po dlouhých měsících opět vrátila do App Storu. VLC z platformy iOS zmizelo historicky dvakrát, poprvé kvůli sporům v licenci, podruhé pak z nejasných důvodů někdy v období kolem vydání iOS 8. Nyní je však VLC snad již definitivně zpět a návrat slaví i novými funkcemi.

V první řadě aplikace získala podporu rozlišení pro iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Dále VLC na iOS dokáže lépe detekovat přiložené externí titulky, mezi zdroje pro streamování vedle Dropboxu pak přibyl i Google Drive. Knihovna médií nyní lze prohledávat, je možné nově upravovat synchronizaci titulků a audio stopy během přehrávání a iPad získal i tabulkový náhled pro média. Jinak se aplikace dočkala i dalších drobných vylepšení v uživatelském rozhraní a opravila některé chyby.

Výraznější změny přišly i pro přehrávač pro Mac. V přední řadě je to změna vzhledu, který nyní koresponduje s designem OS X Yosemite, změny jsou vidět jednak na bočním panelu knihovny médií, jednak na ovládacích tlačítkách. Dále si VLC konečně pamatuje poslední pozici přehrávaného videa a při přerušení umožní přehrávání z tohoto budu. Přibyla zde detekce videí točených na výšku, která videa automaticky podle potřeby rotuje, přibylo velké množství méně obvyklých kodeků a byl značně vylepšen UltraHD video kodek. Nakonec se v aplikaci objevilo i rozhraní pro stahování rozšíření. VLC podporuje rozšíření už delší dobu, bylo však nutné stahovat a instalovat zvlášť, rozhraní pro jejich stahování přímo v aplikaci tento proces značně zjednodušuje.

Na novinkách, které se objevily v této multiplatformní aktualizaci, pracoval tým dobrovolníků přes rok a ještě letos se chystá velká aktualizace s označením verze 3.0, přesné vydání však prezident VideoLAN neprozradil. VLC pro Mac najdete přímo na stránkách přehrávače, verzi pro iPhone a iPad pak najdete zdarma v App Store.

 

.