Zavřít reklamu

Svět konzolí již několik let patří prakticky jen třem hráčům. Jmenovitě je řeč o Sony a jejich Playstationu, Microsoftu s Xboxem a Nintendu s konzolí Switch. Občas se ale na internetu také objevují názory o tom, zdali by nešlo standardní Apple TV 4K využít taktéž jakožto herní konzoli. Přeci jen již nyní si na ni můžeme zahrát spoustu her a nechybí ani platforma Apple Arcade, která zpřístupňuje řadu exkluzivních titulů. Může ale vůbec někdy konkurovat například Playstationu či Xboxu?

apple tv unsplash

Dostupnost her

Někteří uživatelé by již současnou Apple TV 4K mohli označit za nenáročnou herní konzoli. V rámci App Storu jsou totiž k dostání stovky nejrůznějších her, přičemž velkou roli v tomto hraje i již zmiňovaná služba Apple Arcade. Ta funguje vcelku jednoduše. Za měsíční poplatek máte přístup k exkluzivním herním titulům, které tak můžete hrát na vašich zařízeních s logem nakousnutého jablka. Ačkoliv tedy na jablečné televizi je rozhodně co hrát, tak je nutné si uvědomit, o jaké tituly se vlastně jedná. Vývojáři jsou v tomto případě totiž silně limitování výkonem takovýchto zařízení, což se následně podepisuje například na grafice a svižnosti.

Omezení v podobě výkonu

Jak jsme již uvedli výše, Apple TV je limitována především kvůli výkonu, který na schopnosti současných konzolí Playstation 5 a Xbox Series X zkrátka vůbec nedosahuje. O co možná nejlepší chod jablečné televize se pak konkrétně stará čip Apple A12 Bionic, který se mimo jiné poprvé dostal do telefonů iPhone XS a XR. Ačkoliv se jedná o podstatně výkonná zařízení, která v době svého představení byla na míle před konkurencí, tak ani přesto se pochopitelně nedokážou vypořádat s možnostmi zmiňovaných konzolí. Nedostatky přicházejí především na straně grafického výkonu, který je právě u her zcela klíčový.

Blýská se na lepší časy?

Zajímavou změnu by každopádně mohl přinést projekt Apple Silicon, který se u jablečných počítačů ukázal jako zcela fenomenální. Aktuálně je z této řady sice dostupný pouze čip M1, jenž již nyní pohání 4 Macy a iPad Pro, avšak již delší dobu se hovoří o příchodu zcela nového čipu. Ten by měl být nasazen do očekávaného 14″ a 16″ MacBooku Pro, jehož výkon se raketovým tempem posune kupředu. Na základě dostupných informací by se zlepšení měl dočkat především grafický výkon, což je mimo jiné i to, co potřebuje právě Apple TV.

macos 12 monterey m1

Právě takový současný 16″ MacBook Pro je zařízením pro profesionály, kteří potřebují pracovat s náročnými aplikacemi – například upravovat fotografie, editovat videa, programovat, pracovat s 3D a podobně. Z tohoto důvodu tak zařízení nabízí takzvanou dedikovanou grafickou kartu. Nabízí se proto otázka, jak se právě zmiňovaný grafický výkon posune v rámci řešení Apple Silicon. Bližší informace o čipu M1X, který bude pravděpodobně nasazen do zmiňovaných MacBooků Pro, naleznete zde.

Render očekávaného MacBooku Pro, který se představí již příští týden:

Vraťme se ale ještě k samotné Apple TV. Pokud by se Applu skutečně podařilo posunout projekt Apple Silicon do nevídaných rozměrů, bezesporu by se mu tak otevřely dveře do světa skutečných herních konzolí. To je každopádně běh na dlouhou trať a o něčem takovém prozatím nemá ještě smysl ani diskutovat. Jedno je však jisté. Potenciál na to cupertinský gigant teoreticky má a hráčskou základu také. Stačí už jen tedy posílit výkon, zajistit exkluzivní tituly, které by přilákaly dostatek hráčů a má vyhráno. Bohužel tak jednoduše to pochopitelně nepůjde.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Jasně nacpou tam M1… podobné zařízení tady už je a jmenuje se Mac mini. Ten se prodává za takovou cenu, za jakou by si ho nikdo jako konzoli nekoupil. Myslím že Apple TV je přesně tam kde má být a kde ho Apple chce mít. Apple TV s M1 přijde tak možná za 5 let.

celý text

Čtěte více.