Zavřít reklamu

O Apple Watch už dávno neplatí, že se jedná o „obyčejné chytré hodinky,“ které slouží jen pro ukazování času a notifikací. Apple se totiž vydal zajímavou cestou, kdy z tohoto produktu dělá zdravotního parťáka, díky čemuž dokáže jablíčkářům značně pomoci. Nejnovější model si proto poradí nejen s měřením srdečního tepu, ale nabízí dokonce EKG, dokáže detekovat pád a měří i saturaci kyslíku v krvi. Právě poslední jmenovaná funkce je nyní předmětem jednání významné americké společnosti Masimo, která žaluje Apple za krádež patentů a jejich technologií.

Zajímavý koncept vykreslující měření hladiny cukru v krvi u očekávaných Apple Watch Series 7:

O celé situaci jako první informoval portál Bloomberg. Firma Masimo ve Spojených státech zažalovala Apple za porušení pěti jejich patentů, které souvisí s měřením okysličení krve. Ostatně na tento obor se společnost specializuje, jelikož se konkrétně věnuje výzkumu a vývoji neinvazivních senzorů pro monitorování lidského těla. Apple Watch pro zmiňované měření saturace kyslíku v krvi používají senzor, který prostřednictvím světla dokáže detekovat dané hodnoty. Není to navíc poprvé, kdy k něčemu takovému došlo. Firma Masimo zažalovala Apple již v lednu roku 2020 za krádež obchodních tajemství a za používání jejich vynálezů. Aktuálně je proces pozastaven, jelikož se zkoumají samotné patenty, což samo o sobě trvá zhruba 15 až 18 měsíců. Apple měl údajně dokonce zneužít přímo zaměstnance společnosti k okopírování technologií.

Apple Watch měření kyslíku v krvi

Masimo proto žádá zákaz importu Apple Watch Series 6 do Spojených států amerických. Zároveň dodává, že jelikož se nejedná o zdravotnické zařízení, tak se situace ani nijak nedotkne klíčových spotřebitelů, kteří podobné technologie doopravdy potřebují. Prozatím není jasné, jak se celá situace bude vyvíjet nadále. S vysokou pravděpodobností se ale ani nestihnou prozkoumat zmiňované patenty, zatímco na trhu už budou novější modely jablečných hodinek, které samozřejmě nyní nejsou předmětem jednání.

.