Zavřít reklamu

Analýzy cen našich produktů, které se pravidelně objevují, jsou velmi odlišné od reality. Ještě jsem neviděl jedinou, která by byla alespoň trochu přesná.
– Tim Cook

Po uvedení nového produktu velmi často následuje „pitva“ použitých komponent, podle níž se někteří analytici snaží odhadnout skutečnou cenu zařízení. Jak však výrok výkonného ředitele cupertinské společnosti výše shrnuje, nejsou analýzy příliš přesné. Podle IHS stojí Apple vyrobit Watch Sport 38mm 84 dolarů, v TechInsights zase odhadli Watch Sport 42mm na 139 dolarů.

Nicméně podobné analýzy nemají přílišnou váhu, jelikož mají několik nedostatků. Jen stěží se oceňuje produkt, na jehož vývoji a výrobě jste se nepodíleli. Jen několik lidí v Applu zná skutečnou cenu součástek Watch. Jako člověk zvenčí s přesnou cenovkou jednoduše nemůžete přijít. Váš odhad se zcela bez problému může lišit o dvojnásobek, a to jak směrem nahoru, tak i dolů.

Nové produkty často obsahují nové technologie, které mají větší komplexitu a zpočátku nejsou tak výnosné. Vývoj jednoduše něco stojí a z výsledného produktu jeho náklady nezjistíte. Abyste vyrobili něco skutečně nového, musíte přijít s vlastními materiály, výrobními postupy a přístroji. Dále přičtěte ještě marketing, prodej a logistiku.

Jak si lze jednoduše odvodit, odhadovat cenu Watch, aniž byste viděli do celého procesu, je obtížný úkol. S větším úsilím by šlo analýzu zpřesnit, proto server Mobile Forward vypíchl některé skutečnosti, po jejichž připočtení se náklady na výrobu Watch musí oproti výše uvedeným analýzám poměrně dost zvýšit.

Komponenty jsou dražší, než se může zdát

Z nových technologií těží jak zákazník, tak výrobce. Pokud vše klapne, jsou tyto technologie zdrojem zisků výrobce. Žádný produkt ještě nespadl jen tak z nebe – začínáte s nápadem, který pak přetváříte pomocí prototypů až do kýženého výsledku. Výroba prototypů, ať už z hlediska materiálu nebo použitých přístrojů, stojí nemalé peníze.

Jakmile vznikne z prototypu potřeba existence konkrétních součástek, může se stát – a v případě Watch se tak stalo několikrát – že některé součástky nikdo nevyrábí. Musíte je tedy vyvinout. Příkladem můžou být čip S1 alias miniaturní počítač, displej s Force Touch, Taptic Engine nebo digitální korunka (Digital Crown). Žádná z těchto komponent před Watch neexistovala.

Než započne masová výroba, je potřeba celý proces nejprve vyladit. První kusy budou z velké části zmetky, další tisíce kusů je potřeba vyrobit pro testování. Obrazně by se dalo říct, že někde v Číně leží kontejnery plné Watch v nemalé hodnotě. Vše jde opět z kapes Applu a musí se to promítnout do výsledné ceny komponent.

Produkty je potřeba dopravit

Výroba běží na plné obrátky, jenže mnoho zákazníků bydlí na druhém konci světa. Lodní doprava je sice levná, jenže strašně pomalá. Apple své produkty z Číny dopravuje letadlem, kdy během jediného letu přepraví téměř půl milionu iPhonů. U Watch by situace mohla být podobná a vzhledem k hodnotě takového nákladu je přepravní cena přijatelná.

Licence

Některé technologie nebo duševní vlastnictví je licencováno. V celkovém součtu se všechny poplatky většinou vejdou do jednotek procent z prodejní ceny, ale i to je při velkých objemech černá díra na peníze, které místo k vám putují k někomu jinému. Není divu, že se Apple pustil do vývoje svých vlastních procesorů a jiných komponent.

Reklamace a vrácení zboží

Určité procento každého výrobku vždy dříve či později vykáže závadu. Pokud je stále v záruce, dostanete nový kus, případně kus, který byl vrácen a byly mu vyměněny všechny kryty. I ono vrácení stojí Apple peníze, protože musí použít nové kryty, které musí někdo vyměnit a zabalit do nové krabičky.

Balení a příslušenství

Už od prvního Macintoshe si Apple na balení svých produktů dává záležet. Spotřeba kartonu za miliony krabiček Watch ročně není malá. Apple dokonce před nedávnem zakoupil 146 kilometrů čtverečních lesa, i když hlavním důvodem je spíše iPhone.

Pokud z příslušenství vynecháme pásek, který se u hodinek dá považovat za komponentu, naleznete v balení také nabíječku. Možná si řeknete, že tu v Číně vyrobí kde kdo za dolar, což je určitě pravda. Jenomže taková nabíječka pak ráda hoří, proto Apple dodává nabíječky s kvalitnějšími komponentami.

Kolik tedy?

Po započtení výše zmíněných faktorů by Watch Sport 42mm mohly Apple vyjít na 225 dolarů. Alespoň zpočátku tomu tak bude, později by výrobní náklady mohly klesnout někde k 185 dolarům. Stále se však jedná jen o odhad a může být „vedle jak ta jedle“. Podle Luky Maestriho, finančního ředitele Applu, by měl být čistý zisk z Watch v prvním čtvrtletí menší než 40 %.

Zdroje: Mobile Forward, Six Colors, iFixit

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.