Zavřít reklamu

Pokud sledujete dění kolem Apple Parku, pravděpodobně jste alespoň jednou viděli oblíbený video report toho, jak práce na celém komplexu probíhají. Záběry z dronů se objevují s měsíční pravidelností a právě díky nim máme jedinečnou příležitost sledovat, jak celá stavba roste. Apple Park je vděčným cílem pro všechny takovéto piloty a proto není divu, že se jich nad novou centrálou společnosti Apple prohání tolik. Bylo tedy jen otázkou času, než dojde k nějaké nehodě a právě tak se stalo. Nepříjemnost se stala tento víkend a pád dronu byl zachycen na videu.

Video si můžete prohlédnout níže, jelikož se zachoval záznam ze zříceného stroje, stejně jako existuje záznam z druhého dronu, který posloužil k hledání toho spadlého. Na videu je zachyceno, jak dron spadl z oblohy z blíže nespecifikovaných důvodů. S největší pravděpodobností šlo o závadu, neboť kolize s letícím ptákem zachycena nebyla. Spadlý dron patřil do řady Phantom od výrobce DJI. Majitel tvrdí, že byl stroj před startem v pořádku a nejevil žádné známky poškození či nějakých dalších problémů.

Jak se ukázalo při „záchranné operaci“, ke které byl využit další dron, poškozený stroj spadl na střechu centrální budovy. Shodou okolností se trefil mezi položené solární panely a z videozáznamu není vidět nějaké konkrétní poškození na této instalaci. Stejně tak nejsou viditelné nějaké zásadnější škody na dronu. Majitel spadlého stroje kontaktoval společnost Apple, která o situaci ví. Zatím není jasné, jak to bude dále řešit, zda-li budou po pilotovi požadovat nějakou formu odškodnění za případné poničení části budovy, ani zda-li mu dron vrátí.

Videa pořízená drony z okolí Apple Parku plní YouTube již více než dva roky. Bylo tedy jen otázkou času, kdy k nějaké nehodě dojde. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se celá tato kauza vyvine, neboť už nyní je natáčení nad tímto komplexem zakázané (do jisté výšky). Situace bude o to vážnější, jakmile se nový kampus zaplní zaměstnanci a ožije (což by mělo nastat v následujících dvou měsících). V ten moment bude jakýkoliv pohyb dronů na obloze nad Apple Parkem o to nebezpečnější, neboť může v případě havárie dojít i k fatálním následkům. Společnost Apple bude chtít pohyb dronů nad svou centrálou určitě nějakým způsobem regulovat. Otázkou zůstává, do jaké míry to bude možné.

Zdroj: Macrumors

.