Zavřít reklamu

Před několika týdny jsme se na letošní druhé (a zároveň poslední) konferenci od Applu dočkali představení nových MacBooků Pro – konkrétně 14″ a 16″ modelu. Na našem magazínu jsme se těmto novým strojům pro profesionály věnovali více než dost a přinesli jsme vám několik článků, díky kterým jste se o nich mohli dozvědět vše potřebné. Vzhledem k tomu, že tyto MacBooky přišly se zbrusu novým designem, který je po vzorů iPhonů a iPadů hranatější a ostřejší, tak lze očekávat, že s podobným designem přijde i budoucí MacBook Air – akorát nabídne více barev, stejně jako 24″ iMac s čipem M1.

Budoucímu MacBooku Air (2022) jsme se na našem magazínu taktéž věnovali v několika článcích. Již se totiž objevilo několik zpráv, předpovědí a leaků, díky kterým se postupně vzhled a vlastnosti následujícího Airu odkrývají. Jak bylo zmíněno výše, tak je prakticky jisté, že budoucí MacBook Air bude k dispozici v hned několika barvách, ze kterých si uživatelé budou vybrat. Logicky lze pak vyvodit i to, že se dočkáme představení čipu M2, který bude součástí tohoto budoucího zařízení. Začaly se však postupně objevovat také zprávy o tom, že tělo budoucího MacBooku Air by již nemělo být postupně se zužující, ale stejně tlusté po celé délce – stejně jako u MacBooků Pro.

Zužující se tělo je pro MacBook Air ikonické od jeho představení v roce 2008. Tehdy Steve Jobs tento stroj vytáhl z poštovní obálky a překvapil tak celý svět. Je pravdou, že v poslední době nejsou úniky zpráv tak přesné, jako před pár lety, každopádně pokud se nějaká zpráva začne objevovat opravdu často, tak lze předpokládat, že tomu tak opravdu bude. A to je přesně případ přepracovaného šasi budoucího MacBooku Air, které by mělo mít stejnou tloušťku po celé své délce (a šířce). Je pravdou, že až doposud bylo díky tvaru těla možné na první pohled jednoduše rozeznat MacBook Air od Pro. Ono rozlišení zařízení je i nadále důležité, a pokud dá Apple od zužujícího se šasi ruce pryč, tak je jasné, že přijdou právě nové barvy, kterými Air rozpoznáme.

Vzhledem k tomu, že je zužující se šasi doslova ikonické pro MacBook Air, tak mě napadlo, zdali se doopravdy o MacBook Air bude jednat – a důvodů mám k tomu hned několik. V prvním důvodu se musíme vrátit pár let nazpátek, kdy Apple představil 12″ MacBook. Tento přenosný počítač od Applu, který neměl žádný přívlastek, měl ve všech místech stejnou tloušťku těla, podobně jako by měl mít právě budoucí MacBook Air (2022) – to je první věc. Druhým důvodem je, že Apple v poslední době označení Air využívá především u svého příslušenství – AirPods a AirTag. Ze zvyku se pak Air využívá právě u MacBooku a u iPadu.

macbook air M2
Zdroj: Jon Prosser

Pokud se podíváme na produktovou řadu iPhonu či iMacu, tak zde byste označení Air hledali marně. V případě novějších iPhonů jsou k dispozici pouze klasické modely a modely Pro, stejně tak tomu je (bylo) i v případě iMacu. Z tohoto hlediska by tedy rozhodně dávalo smysl, kdyby Apple konečně, jednou provždy, kompletně sjednotil názvy svých zařízení tak, aby ve všech produktových rodinách byly stejné. Kdyby tedy Apple představil budoucí MacBook Air bez onoho přívlastku Air, tak bychom byli opět o kousek blíže k celkovému sjednocení. Posledním zařízením (nikoliv příslušenstvím) se slovíčkem Air v názvu by tak byl iPad Air, který by se v budoucnu mohl také dočkat přejmenování. A dílo by bylo dokonáno.

Vynechání slovíčka Air z názvu chystaného MacBooku (Air) by tedy rozhodně z určitého hlediska dávalo smysl. Primárně bychom si mohli navždy pamatovat MacBook Air jakožto zařízení se zužujícím se šasi, které je prostě a jednoduše nesmírně ikonické. Zároveň, pokud by tohle chystané zařízení dostalo název MacBook bez přívlastku Air, tak bychom byli ještě o kousek blíže ke sjednocení názvů všech Apple produktů. Smysl by to dávalo i z hlediska toho, že nový 24″ iMac s M1, který je k dispozici v několika barvách, také nemá ve svém názvu přívlastek Air. Pokud by se stejným směrem vydal i iPad, tak by rázem slovo Air využívalo pouze příslušenství, které je bezdrátové, což dává smysl největší – air je totiž česky vzduch. Jaký máte na tohle téma názor vy? Bude budoucí a očekávaný MacBook Air (2022) doopravdy nést jméno MacBook Air, anebo dojde k vynechání slůvka Air a dočkáme se vzkříšení MacBooku? Dejte nám to vědět do komentářů.

24" imac a budoucí macbook air
Zdroj: Jon Prosser

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více