Zavřít reklamu

Je to několik týdnů nazpátek, co Apple představil zbrusu nové MacBooky Pro, konkrétně 14″ a 16″ model. Co se týče původního 13″ modelu, tak ten je i nadále v nabídce, s velkou pravděpodobností se zde ale dlouho neohřeje. Vzhledem k tomu lze očekávat, že se již brzy dočkáme také přepracování současného MacBooku Air, který je další na řadě. Tyto informace mimo jiné potvrzují také všemožné úniky a zprávy. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 8 věcí, které (nejspíše) víme o chystaném MacBooku Air (2022).

Přepracovaný design

Nově představené MacBooky Pro je oproti předchozím modelům možné velice jednoduše rozeznat, a to díky kompletního přepracování designu. Nové MacBooky Pro se svým vzhledem a tvarem ještě více podobají současným iPhonům a iPadům, což znamená, že jsou hranatější. Naprosto stejným směrem se bude ubírat i budoucí MacBook Air. V současné chvíli jste schopni modely Pro a Air rozeznat podle tvaru, jelikož Air se postupně zužuje. Právě tato ikonická vlastnost by s příchodem nového MacBooku Air měla zmizet, což znamená, že tělo bude mít po celé délce stejnou tloušťku. Všeobecně se bude MacBook Air (2022) vzhledem podobat současnému 24″ iMacu. Nabídne také nespočet barev, ze kterých si zákazníci budou moci vybrat.

mini-LED displej

Apple se v poslední době snaží dostat mini-LED displej do co možná největšího počtu zařízení. Vůbec poprvé jsme se mini-LED displeje dočkali u letošního 12.9″ iPadu Pro, následně jej jablečná společnost umístila do nových MacBooků Pro. Díky této technologie je možné, aby displej podával ještě lepší výsledky, což nám potvrdily reálné testy. Nového mini-LED displeje by se měl podle dostupných informací dočkat i budoucí MacBook Air. Po vzoru 24″ iMacu budou rámečky okolo displeje bílé, nikoliv černé jako doposud. Takto bude možné ještě lépe rozeznat řadu Pro od té „obyčejné“. Samozřejmostí je pak také výřez pro přední kameru.

mpv-shot0217

Zůstane jméno?

MacBook Air je tady s námi již 13 let. Za tu dobu se z něj stal naprosto ikonický počítač od Applu, který využívají miliony uživatelů po celém světě. S příchodem čipů Apple Silicon se z něj navíc stalo nesmírně výkonné zařízení, které hravě překoná několikanásobně dražší konkurenční stroje. Nedávno se však objevily informace o tom, že by teoreticky mohlo dojít k upuštění slova Air z názvu. Pokud se totiž podíváte na flotilu produktů Apple, tak zjistíte, že Air má v názvu aktuálně pouze iPad Air. U iPhonů či iMaců byste tento název hledali marně. Těžko říct, zdali je Apple ochotný se označení Air zbavit, jelikož má za sebou velký příběh.

Kompletně bílá klávesnice

S příchodem nových MacBooků Pro se Apple kompletně zbavil Touch Baru, který nově nahradily klasické funkční klávesy. MacBook Air každopádně Touch Bar nikdy neměl, tudíž se pro uživatele v tomto případě nic moc nezmění – i budoucí MacBook Air totiž přijde s klasickou řadou funkčních kláves. U zmíněných MacBooků Pro každopádně došlo k přebarvení prostoru mezi jednotlivými klávesami na černou barvu. Až doposud byl tento prostor vyplněn barvou šasi. U budoucího MacBooku Air by mohlo dojít k podobnému přebarvení, nejspíše ale nebude využita černá barva, nýbrž bílá. Na bílo budou v tom případě přebarveny také jednotlivé klávesy. V kombinaci s novými barvami by kompletně bílá klávesnice rozhodně nemusela vypadat špatně. Co se týče Touch ID, tak to zůstane samozřejmě zachováno.

macbook air M2

1080p přední kamera

Apple až doposud u všech svých nabízených MacBooků využíval slabé přední kamery s rozlišením 720p. S příchodem čipů Apple Silicon sice došlo k vylepšení obrazu jako takového, jelikož byl v reálném čase vylepšován prostřednictvím ISP, pořád to ale nebylo to pravé ořechové. S příchodem nových MacBooků Pro však Apple konečně přišel s vylepšenou kamerou s rozlišením 1080p, kterou již můžeme znát z 24″ iMacu. Je jasné, že stejná kamera bude nově součástí i chystaného MacBooku Air. Kdyby totiž Apple i nadále u tohoto modelu využil starou 720p přední kameru, byl by nejspíše všem pro smích.

mpv-shot0225

Konektivita

Podíváte-li se na současné MacBooky Air, tak zjistíte, že mají k dispozici pouze dva Thunderbolt konektory. Podobně tomu bylo i u MacBooků Pro, avšak s příchodem přepracovaných modelů Apple kromě tří Thunderbolt konektorů přišel také s HDMI, čtečkou SD karet a MagSafe konektorem pro nabíjení. Co se týče budoucího MacBooku Air, tak takové obsazení konektorů určitě nečekejte. Rozšířenou konektivitu totiž využijí především profesionálové a navíc k tomu Apple prostě musí nějakým způsobem modely Pro a Air od sebe odlišit. Dočkat bychom se mohli prakticky jen MagSafe nabíjecího konektoru, po kterém několik let volalo nespočet uživatelů. Máte-li v plánu si budoucí MacBook Air zakoupit, tak určitě huby, adaptéry a redukce nevyhazujte – budou se vám hodit.

mpv-shot0183

Čip M2

Vůbec první čip Apple Silicon pro jablečné počítače představil kalifornský gigant před rokem – konkrétně se jednalo o čip M1. Apple tento čip kromě 13″ MacBooku Pro a MacBooku Air nasadil také do iPadu Pro a do 24″ iMacu. Jedná se tedy o velice univerzální čip, který kromě vysokého výkonu nabídne také nízkou spotřebu. Nové MacBooky Pro pak přišly s profesionálními verzemi čipu M1 s označením M1 Pro a M1 Max. Tohoto „pojmenovávacího schématu“ se bude Apple zajisté držet i v následujících letech, což znamená, že MacBook Air (2022), společně s dalšími „obyčejnými“ neprofesionálními zařízeními, nabídne čip M2 a profesionální zařízení pak zase M2 Pro a M2 Max. Čip M2 by měl stejně jako M1 nabídnout 8jádrové CPU, dočkat bychom se ale měli vylepšení výkonu na poli GPU. Namísto 8jádrového či 7jádrového GPU by měl čip M2 nabídnout o dvě jádra navíc, tedy 10 jader či 9 jader.

apple_silicon_m2_cip

Datum představení

Jak správně tušíte, tak konkrétní datum představení MacBooku Air (2022) prozatím není znám a ještě ani nějakou dobu nebude. Podle dostupných informací by ale produkce nového MacBooku Air měla započít na konci druhého či začátku třetího čtvrtletí roku 2022. To znamená, že představení bychom se mohli dočkat někdy v srpnu nebo září. Některé zprávy ale tvrdí, že bychom se nového Airu měli dočkat dříve, konkrétně již v polovině roku 2022.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.