Zavřít reklamu

Operační systém watchOS 9 přinesl řadu poměrně zajímavých novinek, které potěší především vášnivé sportovce. Apple si dal letos skutečně záležet a obecně se dočkal velice pozitivních ohlasů. Velká část novinek se totiž zaměřuje přímo na sport. A málo jich rozhodně není. Pojďme si proto posvítit na všechny nové funkce pro sportovce.

Nové zobrazení při cvičení

Samotným základem sportovních funkcí ve watchOS 9 je rozšířené zobrazení informací při samotném cvičení. Doposud nám totiž Apple Watch moc informací nedávají a informují nás jen o vzdálenosti, spálených kategoriích a času. Vzhledem ke schopnostem samotných hodinek toho moc bohužel není. Právě proto se tyto možnosti konečně rozšiřují – pootočením digitální korunky si jablíčkáři budou moci měnit jednotlivé pohledy a zobrazit si tak řadu dalších dat. Jednoduše tak půjde přepínat mezi kroužky aktivity, zónami srdečního tepu, výkonem a převýšení.

watchOS 9 Nové zobrazení

Zóny srdečního tepu a úprava cvičení

Apple Watch nově dokážou informovat o úrovních intenzity cvičení, k čemu poslouží takzvaná funkce Heart Rate Zones (Zóny srdečního tepu). Ty se vypočítávají automaticky na základě zdravotních dat každého uživatele, tudíž jsou ve všech případech kompletně personalizované. Alternativní možností je si je vytvořit zcela manuálně a dle vlastních potřeb.

S tím také úzce souvisí nová možnost pro úpravu cvičení (workoutů) uživatele. Ve watchOS 9 tedy bude možné si jednotlivivé tréninky přizpůsobit tak, aby vyhovovaly přímo stylu jablíčkáře. Hodinky pak následně informují prostřednictvím notifikací o rychlosti, srdečním tepu, kadenci a výkonu. V praxi to tedy funguje jako skvělá spolupráce mezi samotnými hodinkami a uživatelem.

Vyzvěte sami sebe

Pro spoustu sportovců je největší motivací překonat sebe samého. Na to nyní vsází i Apple, a proto ve watchOS 9 přináší další dvě poměrně zajímavé novinky, které vám s něčím podobným dokážou hravě pomoct. Právě proto nově můžete počítat s okamžitou zpětnou vazbou informující o vaší rychlosti při běhání či chůzi, čímž vám hodinky dají vědět, zdali současným tempem dokážete splnit předem vytyčený cíl. Je totiž nesmírně důležité držet krok sám se sebou a ani na chvíli zbytečně nepolevit, v čemž skvěle pomůže nový watchOS 9.

Podobnou novinkou je i možnost prakticky vyzvat sám sebe na stejné trase ve venkovním běhu či cyklistice. V takovém případě si Apple Watch pamatují zaběhlou/zajetou trasu a vy si ji tak budete moci zopakovat – akorát s tím, že se budete snažit dosáhnout lepších výsledků než posledně. V takovém případě je nutné nasadit správné tempo a jednoduše držet krok. I o tom budou proto hodinky informovat a pomáhat s dosažením předem určených cílů.

Lepší přehled o metrikách

Jak už jsme zmínili výše, Apple v novém operačním systému watchOS 9 přináší nová zobrazení při cvičení. Uživatelé budou moci měnit mezi nejrůznějšími metrikami tak, aby se vždy dozvěděli, co zrovna potřebují. Právě v tomto režimu proto přibude řada dalších prvků. Mezi ně se zařadí například délka kroku, čas kontaktu s podlahou/zemí a vertikální oscilace. Stejně tak dorazí i zbrusu nová metrika s označením Running Power neboli běžecký výkon. Ta uživateli poslouží k měření jeho snahy a poslouží pro udržení dané úrovně.

Potěšení pro triatlonisty a měření plavání

Již během samotné prezentace nového operačního systému se Apple pochlubil zajímavou novinkou, která přijde vhod především pro triatlonisty. Hodinky s watchOS 9 totiž dokážou automaticky rozlišit plavání, cyklistiku a běh, díky čemuž můžete pokračovat ve vašich aktivitách, aniž byste museli manuálně měnit druh cvičení.

Menší vylepšení pak dorazí i pro monitorování plavání. Hodinky automaticky rozpoznají nový plavecký styl – plavání s využitím kickboardu – a jablíčkáři i tak poskytnout co nejvíce informací je vůbec možné. Samozřejmostí je i atribut SWOLF. Ten je používaný mezi plavci a slouží pro měření jejich efektivity.

Ještě lepší sumarizace výkonů

Samotné měření je prakticky k ničemu, když nám výsledná data nedokážou nic říct. To si samozřejmě uvědomuje i Apple. Právě z tohoto důvodu přináší nové operační systémy ještě lepší sumarizaci uživatelských výkonů a dokážou tak jablíčkáře informovat nejen o jeho výsledcích, ale hlavně mu pomoct v tom, aby se dokázal posunout vpřed.

Data ze cvičení
.