Zavřít reklamu

Kromě aplikací typu Finder, Pages či Mail, které někteří z nás používají každý den, nabízí operační systém macOS také několik nativních utilit, které nejsou zas tolik známé. V dnešním článku si představíme pět z nich, a ve stručnosti si vysvětlíme, k čemu slouží a čím vám mohou být prospěšné.

Digitální měřič barev

Pokud se zabýváte grafikou nebo třeba tvorbou webu, asi vám utilita s názvem Digitální měříč barev nebude cizí. Jedná se o nenápadný, ale užitečný nástroj, s jehož pomocí můžete rychle, snadno a efektivně určit kód barvy, ať už jste ji zahlédli na webu, nebo třeba v některé z aplikací. Použití této utility je opravdu velice snadné – stačí Digitální měřič barev ve Finderu ve složce Aplikace -> Utility. Poté stačí už jen kurzorem myši zajet na příslušnou barvu a všechny informace se vám zobrazí v okně aplikace.

Editor skriptů

Editor skriptů (někdy též nazývaný Script Editor) je editor pro skriptovací jazyk AppleScript a JavaScript. V utilitě s názvem Editor skriptů můžete provádět úpravu i tvorbu skriptů, sestavovat je a zkušebně je zde spouštět. Nativní Editor skriptů můžete na Macu využít také k zobrazování skriptovacích objektů a příkazů, a jeho prostřednictvím můžete také skripty ukládat jako aplikace.

Bluetooth přenos souborů

Jak název napovídá, utilita s názvem Bluetooth přenos souborů slouží k posílání obsahu z vašeho Macu prostřednictvím Bluetooth protokolu. S pomocí utility Bluetooth přenos souborů můžete na vašem Macu vytvářet bezdrátová spojení s ostatními kompatibilními zařízeními, která se nacházejí v jeho blízkosti. S pomocí této utility můžete také spravovat propojení vašeho Macu s Bluetooth příslušenstvím, jako je klávesnice, audio příslušenství a další.

Disková uitlita

Disková utilita patří mezi ty známější macOS utility. Slouží k tomu, abyste jejím prostřednictvím mohli provádět kontrolu, opravu, úpravu a správu vašich disků a sad RAID. Diskovou utilitu na Macu lze využít například k vymazání disku, správě svazků, kontrole disku, nastavení a správě diskových sad RAID, obnovení disku a dalším podobným záležitostem.

Přenos obrázků

Utilita s názvem Přenos obrázků slouží k přenosu a skenování obrázků, ale také k pořízování snímků na vašem Macu. Díky této utilitě můžete provádět přenos obrazových souborů a fotografií mezi vaším Macem a dalším zařízením, provádět správu miniatur a měnit zobrazení, případně můžete tuto utilitu využít také ke skenování obrázků za pomoci skeneru.

.