Zavřít reklamu

V roce 2017 jsme se dočkali představení revolučního iPhonu X. Tento model přinesl řadu zásadních prvků, které doslova definují podobu dnešních smartphonů. Jedním ze zásadních elementů také bylo odstranění domovského tlačítka a čtečky otisků prstů Touch ID, což Apple nahradil novější technologií Face ID. Konkurence ale razí jiný přístup – než aby investovala do 3D čtečky obličeje, která by dosahovala kvalit Face ID, tak raději stále spoléhá na osvědčenou čtečku otisků prstů. Jenže trošku jinak. Dnes ji totiž v drtivé většině případů najdeme pod displejem.

Spousta jablíčkářů proto mnohokrát volala, aby Apple přišel s podobným řešením. Face ID se totiž ukázalo jako silně neefektivní v období celosvětové pandemie onemocnění Covid-19, kdy kvůli rouškách a respirátorům technologie zkrátka nefungovala. Cupertinský gigant se ale k podobným krokům nemá a namísto toho radši vylepšuje Face ID. Tento způsob už dnes mimochodem nemá sebemenší problémy se zmiňovanými respirátory, pokud tedy disponujete iPhone 12 a novějším.

iPhone-Touch-Touch-ID-display-concept-FB-2
Dřívější koncept iPhonu s Touch ID pod displejem

Návrat Touch ID není nemožný

Podle současného vývoje to tak vypadá, že se s návratem Touch ID můžeme rovnou rozloučit. Jak již bylo zmíněno výše, Apple nám dává jasně najevo, v čem vidí větší příležitost a co je pro něj prioritou. Z tohoto hlediska samozřejmě nedává smysl dělat takovýto krok zpět, když sám cupertinský gigant častokrát zmiňoval, že je Face ID rychlejší i bezpečnější alternativou. Někteří ale po návratu čtečky otisků prstů i přesto volají. Samozřejmě Touch ID má nezpochybnitelné benefity a jedná se obecně o velice jednoduchý způsob, který je funkční snad v každé situaci – pokud nemáte zrovna rukavice. Navzdory současnému vývoji je tady stále šance, že se jeho návratu i tak ještě dočkáme.

V tomto směru stačí vycházet z minulosti Applu, který již nejednou odpískal některou z dřívějších technologií a následně se k ní vrátil. Na první dobrou si můžete vybavit například napájecí konektor pro jablečné laptopy MagSafe. Až do roku 2015 se MacBooky spoléhaly na konektor MagSafe 2, který jablíčkářům záviděli i fanoušci konkurence pro svou jednoduchost. Kabel se jednoduše k portu magneticky přichytil a ihned se inicializovalo napájení, přičemž na kabelu ještě byla dioda informující o stavu nabití. Zároveň to mělo i bezpečnostní benefit. Pokud by někdo o kabel zakopl, tak s sebou neshodí celý laptop, nýbrž se (ve většině případ) jen odcvakne od zařízení. Ačkoliv takto zní MagSafe 2 jakožto dokonalý, i přesto jej Apple v roce 2016 vyměnil za USB-C/Thunderbolt konektor. Jenže vloni svůj krok přehodnotil.

Apple MacBook Pro (2021)
Nový MacBook Pro (2021) s MagSafe 3

Koncem roku 2021 jsme se totiž dočkali představení 14″ a 16″ MacBooku Pro, který mimo nového těla a výkonnějšího čipu vrátil i některé porty. Konkrétně se jednalo právě o MagSafe 3 a čtečku SD karet s HDMI konektorem. Aby toho ale nebylo málo, tak cupertinský gigant ještě MagSafe o něco málo vylepšil, z čehož dnes benefitují především vlastníci 16″ modelů. Ti si dnes mohou na svých laptopech užít až 140W rychlé nabíjení.

Jak bude Apple postupovat

Momentálně samozřejmě není jasné, zdali stejný osud potká i Touch ID. Jak nám ale některé produkty, spekulace a úniky napovídají, gigant na technologii stále pracuje. To ostatně dokazuje například iPad Air 4. generace (2020), který se zbavil domovského tlačítka, přinesl hranatější design podobný iPhonu 12 a čtečku otisků prstů přesunul do zapínacího tlačítka. Zároveň se ještě před nějakou dobou hovořilo o pracích na jablečném telefonu s Touch ID integrovaným přímo do displeje. Jak to ve finále dopadne prozatím nikdo neví. Uvítali byste návrat Touch ID do iPhonů, nebo by podle vás šlo o krok zpět?

.