Zavřít reklamu

Produkty značky Apple nás vždy lákaly kombinací stylového minimalistického designu a dokonalé harmonie jednotlivých komponent. V neposlední řadě také prvotřídní kvalitou, kterou se značka vždy oháněla. Pravda je, že i v tomto ohledu Apple skutečně vyčnívá nad většinou konkurence, nicméně o bezporuchovosti bohužel nemůže být řeč. Dnes se spolu podíváme na nejčastější závady, které se objevují na iPhonu a zmíníme i orientační ceny za opravu.

Někdy je na vině software

Ještě předtím, než se dostaneme k závadám hardwaru, nesmíme zapomenout na ty softwarové. I ty totiž mohou významně ovlivnit funkčnost přístroje, ale naštěstí je lze většinou poměrně snadno vyřešit. Někdy postačí smazat aplikaci a nahrát ji znovu, jindy pomůže obnovení továrního nastavení. Některé poruchy se objeví s novou verzí iOS a zmizí až s příchodem dalších aktualizací.

Mezi nepříjemné problémy, které někteří uživatelé zaznamenali u iPhonu 4S po aktualizaci na iOS 6.0 a vyšší verze, patří např. „zešednutí“ tlačítka pro Wi-Fi. A zatímco na některých přístrojích postačilo zapnout funkce „letecký režim“ a „nerušit“, vypnout telefon na cca 5–10 minut a po zapnutí funkce deaktivovat, jindy se Wi-Fi opět aktivovalo až po aktualizaci na iOS 7. Na internetu se objevilo i kuriózní řešení – umístit zařízení do chladničky. Tato metoda údajně funguje, ovšem jen dočasně. Po zahřátí se totiž Wi-Fi většinou opět deaktivuje.

Poškození tlačítek

Tlačítko Home Button využíváme velmi často a není divu, že se čas od času porouchá. Příčinu hledejte v poškozeném kabelu a dobrá zpráva je, že vám v servisu tlačítko opraví (respektive vymění za nové) na počkání. Přibližná cena se pohybuje okolo 900 – 1 000 Kč.

Další tlačítko, které majitele iPhonů zlobí, je tlačítko pro zapínání. I v tomto případě by cena výměny tlačítka neměla převýšit částku 1000 Kč. Ovšem pozor – iPhone někdy nejde zapnout kvůli softwarové chybě nebo vadnému napájecímu kabelu. Předtím, než vyrazíte do servisu, proto zkontrolujte i tyto možné příčiny.

Poškození dotykové vrstvy LCD displeje

Nejvíce namáhanou a tedy i nejporuchovější součástí je LCD displej. Vydrží toho poměrně dost, ale někdy může prasknout i po pádu z menší výšky nebo po vyvinutí většího tlaku. K poškození může dojít také následkem oxidace poté, co do přístroje vnikne tekutina nebo je na delší dobu vystaven vlhkému prostředí. Nenechávejte proto telefon ležet v koupelně, zatímco si ve vaně dáváte parní lázeň.

Co se týče ceny opravy, musíte do ní zahrnout cenu za výměnu dotykového displeje a skla (došlo-li k mechanickému poškození LCD displeje např. pádem). Oprava iPhonu 4/4S vás bude stát cca 2 000 – 2 500 Kč, za iPhone 5 dáte zhruba 4 000 Kč. Investujte proto v předstihu do ochranné folie a robustnějšího pouzdra, které přístroj spolehlivě ochrání před většinou nehod.

Poškození sluchátkového obvodu

Sluchátkový obvod se skládá z nejjemnějších komponent a i ty jsou náchylné k poškození. K poruše může dojít běžným opotřebením, ale také následkem oxidace nebo zanesení prachem. Cena za výměnu sluchátkového obvodu se pohybuje od 1 000 do 2 000 Kč. Opět platí, že za výměnu součástek u novějšího iPhonu zaplatíte více než za opravu starších modelů.

Podle čeho poznáte kvalitní servis?

S trochou šikovnosti není problém vyměnit vadné součástky i doma, ale přesto předpokládáme, že se 99 % z vás raději obrátí na zkušené servismany. Závěrečná otázka je tedy jasná. Jak poznat kvalitní servis?

Míst, kde vám iPhone opraví, je jako hub po dešti, ale nechcete-li být zklamáni přístupem nebo příliš vysokou cenou, neukvapujte se a vybírejte opatrně. Po „vygooglování“ konkrétního servisu si nezapomeňte přečíst reference a v neposlední řadě se podívejte, jestli se na webových stránkách nachází ceník. Znát cenu opravy předem je důležité a předejdete tak nepříjemnému překvapení.

Informace použité v tomto článku pocházejí od zkušených odborníků ze servisního centra ABAX, které poskytuje komplexní iPhone servis v rámci celé České republiky. Kromě servisu iPhonů nabízejí opravu iPadů a další elektroniky.

A jak jste na tom se svým iPhonem vy? Šlape vám jako švýcarské hodinky, nebo jste ho už museli servisovat? Byli jste s přístupem a cenami servisu spokojeni? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskuzi.

Toto je komerční sdělení, Jablíčkář.cz není autorem textu a nezodpovídá za jeho obsah.

Odborný Apple magazín zaměřený na návody, recenze, novinky a názory, týkající se společnosti Apple a jejich produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Vím, že je to jakože PR článek a reklama, ale pár dodatků a poznatků z praxe:

  Strčení iPhone do ledničky pro obnovu funkce wifi byl hoax, je to technicky nesmysl.

  Poškození tlačítek nemá za vinu kabel, ale tlačítko samotné, jehož membrána se prostě ztratí svou pružnost. Nikdy se neopravuje, nýbrž mění. Proto by mě zajímalo, jak to řeší u 5s, kde tlačítko za nové prostě jednoduše vyměnit nelze díky navázání na id A7 čipu.

  U poškození jacku zanesením prachem (což se mi stalo a sluchátka tam nešly narvat) stačí nějakým tenkým předmětem (párátko) prach vyndat (ale nikdy ne víc zarvat dovnitř!). U poškození korozí stačí na samce jacku nanést trošku (fakt málo) konkoru, kontaktolu nebo wd40 a zakvedlat s ním ve zdiřce, čímž se očistí a totéž platí případně pro datový konektor.

  U 3kové řady odcházel akcelerometr nebo wifi – pomůže jedině výměna základovky – respektive to nikdo jinak nedělá. A taky docela odcházel přepínač zvonění – silent, což je flexkabel společný i pro hlasitost a jack – výměna byla docela otravná a většinou to nedělají rádi.

  U 4kový řady DOST odchází homebutton nebo power button – oprava viz výše a někdy může být o dost dražší než u iP5, protože se musí rozebrat totálně celej telefon.

  U 5kové řady docela odchází nabíjecí obvod, kdy iPhone přestane úplně reagovat na připojení kabelu (ale komunikace s iTunes funguje dál) (U jedný 5ky mi paradoxně stačil restart iPhone a jelo to dál, avšak po půl roce se chyba objevila znovu a už musel bejt servis.)

  Jeste by neskodilo dodat, ze v CR jsou jen 4 autorizovany servisy Applu – 3 v Praze (ITS, Directcom, Cesky servis), 1 v Tabore. Take by bylo dobre dodat, ze Apple neposkytuje nahradni dily, kdyz Vam v autorizovanym servisu najdou zasah neautorizovanyho servisu jste v haji a platite plnou cenu za novy iPhone :)

  Ono je celkem jedno, kde ve skutečnosti sídlí samotná servisní střediska. Pro uživatele je podstatné to, kde je najde, když potřebuje jejich pomoc. Např. uživatelé z Brna nemusí řešit nějaký pražský servis, když má ITS nebo Český servis přímo v Brně.

  Myslím, že to bylo myšleno hlavně kvůli záruční a pozáruční opravě. Neboť, pokud mám třeba prodlouženou záruku z applestore a dám tel do servisu, který se tváří jako autorised a není, pak mi apple záruku neuzná. Je vždy třeba zjistit, zda a jak řeší daný servist autorizované opravy…

  BTW, moje dosavadní zkušenosti s iP 4S – můj pracovní foun naprosto bez problémů, přítelkyni jsem koupil v UK iP4S v UK v apple store a odešel nám tam po cca 6 měsících speker modul – tzn. nenahrávala to pořádně zvuk a nešel hlasitý reproduktor. Dal jsem do českého serivus, oprava provedena výměnou telefonu do 3 dnů – říkám si super, ale ejhle, doma jsem zjistil, že nám nefunguje část displeje… dáno opět do Č.S. opraveno výměnou telefonu po 14 dnech, bohužel se tatáž závada projevila po hodině užívání. Na krátkou chvíli pomohla čistá instalace iOS, ale chyba se nahodile vrací dál… Takže telefon poputuje znova do reklamace…

  Zrovna řeším jeden z popisovaných problémů. Bez jakékoli příčiny přestalo fungovat WiFi na iPhone 4S. Zešednutí tlačítka. Zkoušel jsem tovární nastavení, reinstalaci a nic nepomáhá. Prosím o rady, myslíte že se jedná se o chybu iOS? Díky moc.

  ale to ze po oprave v tedlech servisech ztratite zaruku to uz nikde nikdo nenapise :D taky jsem na to doplatil, nechal sem si vymenit displej a pak me v autorizovanym servisu kdyz sem prisel na zarucni opravu poslali do ******

celý text

Čtěte více.