Zavřít reklamu

Léto je nejlepším obdobím roku pro sledování hvězdné oblohy.  Samozřejmě abyste si mohli jednotlivá tělesa co možná nejlépe prozkoumat, neobejdete se bez pořádného dalekohledu, který je přímo k těmto účelům stvořený. Pro běžné sledování si ale vystačíte i s vlastníma očima.

Co je však na místě, je alespoň vědět, na co se zrovna koukáte. A právě k tomu vám může přijít vhod kvalitní aplikace, která vás sledování hvězdné oblohy dokáže náramně usnadnit a navíc vás něčemu přiučit. Přesně proto si v tomto článku posvítíme na ty nejlepší aplikace na iPhone pro sledování hvězd.

SkyView Lite

Jednou z nejoblíbenějších aplikací pro sledování noční oblohy je jednoznačně SkyView Lite. Tento nástroj vám totiž dokáže spolehlivě poradit s identifikací jednotlivých hvězd, konstelací, satelitů a dalších vesmírných těles, které na noční obloze vůbec můžete vidět. V souvislosti s touto appkou musíme také jednoznačně vyzdvihnout její jednoduchost. Stačí totiž pouze iPhone naměřit na samotnou oblohu a na displeji se ihned zobrazí, na co se zrovna v daný okamžik díváte, což vám může celé sledování neuvěřitelně usnadnit a zpříjemnit. Díky tomu je sledování o dost příjemnější.

Aplikace je sice k dostání zcela zdarma, ale připlatit si můžete i za její plnou verzi, která vám zpřístupní řadu výhod navíc. Pokud se o astronomii chcete zajímat o něco více, možná byste mohli zvážit tuto investici. V takovém případě totiž získáte řadu dalších informací, a stejně tak i software pro Apple Watch, widget zobrazující nejjasnější vesmírné objekty v konkrétním okamžiku a spoustu dalších skvělých výhod.

Aplikaci SkyLite View stáhnete zdarma zde

Night Sky

Další povedenou aplikací je Night Sky. Tento nástroj je rovnou k dostání na všechna jablečná zařízení a mimo iPhonu či iPadu si jej můžete nainstalovat například i na Mac, Apple TV či do jablečných hodinek Apple Watch. Sami vývojáři ji označují za velice schopné osobní planetárium, které vám dokáže poskytnout spoustu informací a postarat se o hodiny zábavy. I tento software se spoléhá na rozšířenou realitu (AR), díky čemuž svým uživatelům hravě poradí s rychlou identifikací hvězd, planet, konstelací, satelitů a dalších. Mimo toho jsou k dispozici i nejrůznější zábavné kvízy pro otestování znalostí.

Možností v rámci aplikace Night Sky je doopravdy nespočet a je na každém uživateli, jaké záhady se s její pomocí vrhne prozkoumávat. Appka je opět k dostání zcela zdarma, avšak připlatit si můžete za její placenou verzi, která vám pochopitelně poskytne ještě více informací a celý zážitek z používání o dost zintenzivní.

Aplikaci Night Sky stáhnete zdarma zde

SkySafari

Velice podobnou aplikací je i SkySafari. Opět se jedná o osobní a velice schopné planetárium, které si pohodlně strčíte do kapsy. Zároveň vám přibližuje celý pozorovatelný vesmír, díky čemuž tak získáváte přístup k hromadě nejrůznějších informací a tipů. Z hlediska funkcionality appka funguje velice podobně jako výše zmiňovaný nástroj SkyView Lite. Za pomoci rozšířené reality totiž stačí iPhone nasměrovat na oblohu a program vám už následně sám ukáže, s jakými vesmírnými objekty zrovna máte tu čest, přičemž stejně vám tak poskytne i řadu zajímavých informací.

Aplikace SkySafari skrývá spoustu možností, které rozhodně stojí za objevení. Na druhou stranu tento program je už placený. Je ale nutné si uvědomit, že vás vyjde jen na pouhých 129 Kč, přičemž se jedná o jedinou platbu, kterou pro používání aplikace potřebujete. Následně se pak nemusíte obtěžovat s žádnými reklamami, mikrotransakcemi a obdobnými situacemi – jednoduše po stažení se můžete rovnou vrhnout do samotného používání.

Aplikaci SkySafari zakoupíte za 129 Kč zde

Star Walk 2

V tomto seznamu rozhodně nesmí chybět oblíbená aplikace Star Walk 2, která je k dostání pro iPhone, iPad a Apple Watch. S pomocí tohoto nástroje můžete velice rychle a jednoduše objevovat taje a záhady noční oblohy, a to prostřednictvím obrazovky vašeho zařízení. Doslova se tak můžete vydat na vlastní cestu napříč tisíci hvězd, komet, konstelací a dalších vesmírných těles. K tomu vám jednoduše stačí, když váš iPhone namíříte k samotné obloze. Pro co možná nejpřesnější výsledky appka pochopitelně používá senzory samotného zařízení v kombinaci s GPS pro určení konkrétní polohy. Dle spousty uživatelů je Star Walk 2 perfektním nástroje, který dokáže seznámit děti a mladistvé se světem astronomie.

U této aplikace tak můžete počítat s mapou v reálném čase, úchvatnými 3D modely jednotlivých konstelací a dalších objektů, funkcí pro cestování časem, řadou informací, speciálním režimem využívajícím rozšířenou realitu, nočním režimem a řadou dalších výhod. Nechybí dokonce ani integrace se Zkratkami Siri. Na druhou stranu appka je placená a vyjde vás na 79 korun.

Aplikaci Star Walk 2 zakoupíte za 79 Kč zde

NASA

Ačkoliv oficiální aplikace NASA od Národního úřadu pro letectví a vesmír nefunguje stejně jako výše zmiňované programy, tak rozhodně není na škodu si na ni alespoň posvítit. S pomocí tohoto softwaru se totiž stejně tak můžete pustit do prozkoumávání vesmíru, a to konkrétně prohlížením aktuálních snímků, videí, čtením reportů z různých misí, novinek, tweetu, sledováním NASA TV, podcastů a dalšího obsahu, na kterém se přímo zmiňovaná agentura podílí. Díky tomu tak veškeré informace můžete přejímat prakticky z první ruky a vždy mít na dosah aktuální obsah.

Nasa Logo

Aby toho ale nebylo málo, tak samozřejmě ani zde nechybí interaktivní 3D modely využívající rozšířenou realitu. Stejně tak si můžete prohlédnout i Mezinárodní vesmírnou stanici, další mise NASA a podobně. Obecně lze říct, že na vás v appce čeká spousta zábavy a skvělého materiálu, do kterého se už jen stačí ponořit. Aplikace je navíc k dostání zcela zdarma.

Aplikaci NASA stáhnete zdarma zde

.