Zavřít reklamu

Vzhledem k tomu, že se Vánoce pomalu blíží, tak už bychom měli všichni pomalu začít shánět veškeré vánoční dárky. Ani se totiž nenadějeme a bude tady prosinec, kdy už většina věcí nemusí být skladem, popřípadě se mohou objevit jiné problémy. Chcete-li mít letošní Vánoce v klidu a nestresovat se, určitě začněte dárky řešit už nyní. Tradičně vám s nimi pomůžeme my, jelikož na našem magazínu budeme postupně publikovat články s tipy na vánoční dárky podle různých kategorií. V tomto konkrétním článku se podíváme na nejlepší vánoční dárky pro nadšené opraváře iPhonů a další drobné elektroniky.

iFixit Anti-Static Project Tray

Při opravování drobné elektroniky je třeba se držet několika nepsaných pravidel. Jedním z nich je, aby byly veškeré součásti opravovaného zařízení, tedy šroubky, hardware apod., perfektně organizované. Občas totiž stačí, aby došlo k záměně byť jen jediného šroubku a problém je rázem na světě. Využít lze v tomto případě speciální magnetickou podložku, o které si řekneme více níže, kromě ní však může opravář sáhnout i po iFixit Anti-Static Project Tray. Jedná se o pořadač na malé díly s 20 malý a 2 velkými přihrádkami, který je zhotoven z antistatického plastu, díky čemuž jsou v něm v bezpečí naprosto všechny součástky. Jeho cena je velmi příjemná, vychází jen na 139 Kč.

iFixit Anti-Static Project Tray koupíte zde

ifixit antistatic project tray

AlzaPower ToolKit TK610

Sada precizního nářadí, ve kterém najdete teleskopický šroubovák s protáčecím madlem, flexibilní nástavec, 45 bitů, přechodové nástavce a další – tak přesně tohle je popis AlzaPower ToolKit TK610. Tato sada se hodí nejen na opravu chytrých telefonů, ale také tabletů, počítačů, hodinek, brýlí a dalších. Předností je šroubovák ze slitiny hliníku, který je odolný a perfektně se drží, zároveň nesmíme zapomenout ani na to, že jsou bity zhotoveny z chrom-molybdenové oceli. Všechny nástroje a příslušenství jsou umístěné v průhledném obalu, kde mají všechny své místo a rozhodně se neztratí. Velmi překvapivá je u této sady i cena, která je 399 korun – zkrátka perfektní poměr cena – výkon a sada, kterou uděláte obdarovanému velkou radost.

AlzaPower ToolKit TK610 koupíte zde

AlzaPower ToolKit TK250

Výše jsme se podívali na jednu sadu precizního nářadí AlzaPower, v tomto odstavci se podíváme na další. Konkrétně jsme do našeho článku vybrali ještě AlzaPower ToolKit TK250, který jsem ještě před nějakou dobou využíval i já. U této sady vás překvapí především hliníkový zasouvací obal, který lze otevřít a zavřít jemným potlačením směrem nahoru. V tomto obalu je veškeré nářadí a příslušenství skryto a chráněno, jelikož jej obepíná a navíc k tomu vše drží pomocí magnetů. To znamená, že můžete celou sadu vzít, hodit ji třeba do batohu a pokaždé bude vše na svém místě bez toho, aby došlo k otevření či vypadnutí některých věcí. Součástí je hliníkový šroubovák s protáčecím madlem, který se opravdu perfektně drží, a 24 ocelových bitů s pracovní hloubkou 12 mm, což je o 30 % více než u běžných sad. Cena tohoto setu je 399 korun.

AlzaPower ToolKit TK250 koupíte zde

iFixit Magnetic Project Mat

I když se vrhnete jen na základní servisní úkon, tj. například výměna baterie či displeje, tak budete v závislosti na zařízení pracovat s několika šroubky. Kromě toho, že se uvnitř iPhonů nachází často tři různé typy šroubků, tak jsou navíc k tomu různě dlouhé. Z toho důvodu je zcela zásadní, aby měl dotyčný opravář nad každým šroubkem přehled, a aby byl zpětně přesně schopen určit, kam vytáhnutý šroubek patří. Pokud by totiž například došlo k zašroubování delšího šroubku, tak by se mohlo stát, že dojde k poškození nějaké součástky, třeba základní desky. S organizací šroubků a dalších dílů dokáže pomoci iFixit Magnetic Project Mat, tedy magnetická podložka, na kterou je navíc možné zapisovat poznámky a informace. Vychází na 429 Kč s tím, že případně dokáže ušetřit o mnoho více peněz, pokud by došlo k poškození zařízení.

iFixit Magnetic Project Mat koupíte zde

Xiaomi Mi x Wiha 8-in-1 Precision Screwdriver

Precizní šroubováky můžeme rozdělit do dvou skupin – obyčejné a elektrické. Co se týče těch elektrických, tak s nimi nemusíte rukou otáčet a namísto toho stačí stisknout tlačítko, čímž dojde ke šroubování. Jestliže jste přesvědčeni o tom, že by takový šroubovák váš obdarovaný ocenil, jelikož už je na klasické šroubováky zvyklý, tak se podívejte na Xiaomi Mi x Wiha 8-in-1 Precision Screwdriver. Tento elektrický šroubovák disponuje přepínačem pro otočení šroubování, v balení pak nechybí ani prodlužovací nástavec a celkově 8 oboustranných bitů, tedy dohromady 16. Pro šroubování je možné nastavit tři převodové stupně, takže si každý opravář najde ten svůj. Tento set s elektrickým šroubovákem vychází jen na 590 Kč, což je velmi příjemná cena.

Xiaomi Mi x Wiha 8-in-1 Precision Screwdriver koupíte zde

iFixit iOpener Kit – Alza – 689 Kč

Většina chytrých telefonů v dnešní době využívá lepidlo, které drží pohromadě displej s tělem, popřípadě také jiné součásti. Aby bylo možné při opravě tohle lepidlo změkčit a dostat se do útrob, tak ho opravář musí předem nahřát. Někteří jedinci k nahřívání používají například fén či horkovzdušnou pistoli, nejedná se ale rozhodně o ideální postup, jelikož můžete vysokým teplem zařízení zničit. Přesně pro tyto typy oprav připravil iFixit speciální iOpener Kit, ve kterém se kromě základního otevíracího nářadí nachází iOpener, tedy speciální nástroj, který se zahřeje, a poté položí na požadované místo, které se má zahřát. Teplo je u oprav chytrých telefonů často vašim kamarádem a iOpener Kit rozhodně ocení každý opravář. Za 689 Kč se navíc jedná o skvělou volbu.

iFixit iOpener Kit koupíte zde

iFixit Essential Electronics Toolkit V2

Kromě toho, že iFixit nabízí menší sady konkrétních typů nářadí, tak samozřejmě nabízí i komplexnější sady, ve kterých se nachází různé nástroje pro opravy a demontáž zařízení. Velmi oblíbenou sadou je například iFixit Essential Electronics Toolkit V2, kterou upotřebí všichni začáteční opraváři. Jedná se o sadu základního nářadí, ve které se nachází šroubovák s bity, trsátko, přísavka, pinzeta, páčidlo a spudger. Všechny tyto nástroje jsou baleny v pěkném plastovém obalu, který zabrání případnému ztracení. Víko plastového obalu lze pak po otočení na druhou stranu využít také jakožto základní „podložku“ pro základní organizaci šroubků a součástek. Cena tohoto skvělého setu nářadí, který bude dostačovat většině opravářům, je 829 Kč.

iFixit Essential Electronics Toolkit V2 koupíte zde

iFixit Marlin 15 Screwdriver Set

Většina precizních sad disponuje jedním šroubovákem, na který se poté připevňují bity z balení. Ne ve všech případech je ale tohle řešení úplně ideální – občas prostě opravář nemá možnost při provádění úkonu bit měnit. Přesně proto jsou samozřejmě k dispozici klasické šroubováky, a to i ty precizní. V nabídce je má společnost iFixit, a to pod názvem Marlin 15 Screwdriver Set. Jak už název napovídá, tak je těchto šroubováků v balení hned 15. Konkrétně je řeč o třech křížových, pěti torx, dvou tříbodových (Y), dvou pentalobe, dvou plochých a jediným odporovým. Každý tento šroubovák má otočnou horní část s rýhovanou, pogumovanou a ergonomicky tvarovanou rukojetí, hroty jsou potažené černým oxidech a všechny šroubováky jsou zabaleny v textilním pouzdře. Cena tohoto setu 15 šroubováků je 889 Kč.

iFixit Marlin 15 Screwdriver Set koupíte zde

iFixit Pro Tech Toolkit – Alza

Chcete nadšenému opravářovi udělat radost tím nejlepším, čím můžete? Pokud jste si odpověděli kladně, tak je řešení jednoduché – stačí pořídit iFixit Pro Tech Toolkit. Tato sada nářadí je mezi opraváři vůbec nejoblíbenější, a to po celém světě, jelikož nabízí naprosto všechno, co kdy může opravář potřebovat. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je iFixit Pro Tech Toolkit nesmírně kvalitní sada a upřímně neznám nikoho, kdo by s ní měl nějaké problémy. Součástí iFixit Pro Tech Toolkit je šroubovák se 64 vyměnitelnými bity, uzemňovací náramek, přísavka, otevírací nástroje, trsátka, tři pinzety, špachtle, speciální kovový otevírací nástroj, flexibilní prodlužovací nástavec a další. Vše je zabaleno v pěkném plastovém obalu a jeho víko můžete po otočení využít k základní organizaci šroubků. iFixit Pro Tech Toolkit je možné využít jak pro opravu telefonů, tak pro opravy ostatních zařízení a spotřebičů. Nechybí ani doživotní záruka na nářadí, které v případě zničení iFixit vymění. Více se o něm můžete dozvědět v naší recenzi, jeho cena je aktuálně 2 039 Kč.

iFixit Pro Tech Toolkit koupíte zde

ifixit pro tech toolkit

iFixit Repair Business Toolkit

Posledním tipem na vánoční dárek pro nadšené opraváře je zcela ultimátní sada profesionálního nářadí. V této sadě se nachází vše, co opravář (ne)může potřebovat. Veškeré nářadí a nástroje z iFixit Repair Business Toolkit jsou zabalené ve velké brašně, díky čemuž si opravář může celý toolkit jednoduše sbalit s sebou na cesty a jet cokoliv opravit. Součástí iFixit Repair Business Toolkit je již zmíněná sada iFixit Pro Tech Toolkit a sada 15 precizních šroubováků, dále nástroje pro otevírání a páčení, iOpener, digitální multimetr, přísavky, čistící nástroje, čistící prostředky včetně mikrovláknového hadříku, fix s malou magnetickou podložkou a mnoho dalšího. Tato sada je určená vyloženě pro profesionály, jejichž současné nářadí už je například opotřebované a potřebují nové. Pokud se rozhodnete pro pořízení této sady, tak dotyčného budete muset mít opravdu rádi, jelikož vychází na 10 190 Kč.

iFixit Repair Business Toolkit koupíte zde

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.