Zavřít reklamu

Očekávaná vývojářská konference WWDC 2022 se nezadržitelně blíží a s vysokou pravděpodobností s sebou přinese řadu zajímavých novinek. Hlavní keynote, během které se představují zmiňované novinky, se má odehrát již 6. června v kalifornském Apple Parku. Samozřejmě hlavní pozornost je každoročně věnována novým operačním systémům a letošek by v tom neměl být výjimkou. Cupertinský gigant nám tak odhalí očekávané změny v systémech iOS 16, iPadOS 16, macOS 13 a watchOS 9.

Čas od času se ale Apple vytáhne i s něčím daleko zajímavějším – s novým hardwarem. Podle dostupných informací bychom se nějaké té zajímavosti mohli dočkat i letos. Nejčastěji se hovoří o představení nových Maců s čipem Apple Silicon, přičemž nejčastěji je zmiňován MacBook Air s čipem M2. Zdali se něčeho takového vůbec dočkáme prozatím samozřejmě nikdo neví. Pojďme se proto naopak podívat do minulosti a připomenout si ty nejzajímavější trháky, které nám Apple představil při příležitosti tradiční vývojářské konference WWDC.

Přechod na Apple Silicon

Před dvěma lety nás Apple překvapil jednou z největších změn, které kdy v historii WWDC vůbec představil. V roce 2020 totiž vůbec poprvé promluvil o přechodu od procesorů Intel na vlastní řešení v podobě Apple Silicon, které má nově pohánět jablečné počítače. A jak tehdy gigant slíbil, tak se tak i stalo. Dokonce i fanoušci byli z počátku opatrnější a líbivým slovům o naprosté revoluci ve výkonu i ve výdrži nevěřili. Jenže jak se později ukázalo, přechod na jinou architekturu (ARM) skutečně přinesl vytoužené ovoce, avšak za cenu některých kompromisů. Tímto krokem jsme totiž přišli o nástroj Boot Camp a už si na naše Macy nemůžeme nainstalovat systém Windows.

apple silicon

Tehdy každopádně Apple zmínil, že kompletní přechod na Apple Silicon mu u Maců zabere dva roky. Podle toho je tedy patrné, že letos by se obměny měly dočkat již všechna zařízení. Jenže tady jsme trošku na vážkách. Apple sice představil supervýkonný Mac Studio s čipem M1 Ultra, avšak doposud neobměnil profesionální Mac Pro. Jenže při představení zmiňovaného modelu Studio zmínil, že právě čip M1 Ultra je posledním ze série M1. Zdali tím myslel i zakončení onoho dvouletého cyklu je proto nejasné.

Mac Pro a Pro Display XDR

Silnou reakci vzbudilo představení Macu Pro a monitoru Pro Display XDR, které Apple odhalil při příležitosti konference WWDC 2019. Cupertinský gigant prakticky okamžitě čelil nemalé kritice a to především za zmiňovaný Mac. Jeho cena totiž hravě dokáže přeskočit milion korun, přičemž se nezapomnělo ani na jeho vzhled, který může připomínat struhadlo. Jenže v tomto ohledu je nutné pochopit, že se nejedná o jen tak ledajaký počítač pro běžné užití, nýbrž o to nejlepší, bez čehož se někteří ani neobejdou. Především tedy ti, kteří se věnují náročným operacím v podobě vývoje, práci s 3D, grafikou, virtuální realitou a podobně.

Apple Mac Pro and Pro Display XDR

Poprask vzbudil i monitor Pro Display XDR. Jablíčkáři byli ochotni akceptovat jeho cenu začínající na necelých 140 tisících korunách, vzhledem k tomu, že jde o nástroj pro profesionály, avšak na výhrady měli spíše ke stojanu. Ten totiž není součástí balení a pokud o něj máte zájem, musíte si připlatit necelých 29 tisíc korun.

HomePod

V roce 2017 se cupertinská společnost pochlubila vlastním chytrým reproduktorem s označením HomePod, který byl vybaven hlasovou asistentkou Siri. Zařízení se mělo stát centrem každé chytré domácnosti a ovládat tak veškeré vybavení kompatibilní s HomeKitem, stejně tak usnadnit jablíčkářům život. Apple ale doplatil na vysokou pořizovací cenu a s úspěchem HomePodu se nikdy nesetkal. Ostatně proto jej také zrušil a nahradil levnější verzí HomePod mini.

Swift

Co bylo nejen pro Apple strašně důležité, bylo uvedení vlastního programovacího jazyka Swift. Ten byl oficiálně odhalen v roce 2014 a měl změnit přístup vývojářů k vývoji aplikací pro jablečné platformy. Rok později se jazyk proměnil do takzvané open-source podoby a od té doby prakticky jen vzkvétá, těší se pravidelným aktualizacím a nemalé oblibě. Kombinuje moderní přístup k programování se zažitými pilíři, na kterých celý vývoj stojí. Tímto krokem tak Apple nahradil předtím používaný jazyk Objective-C.

Swift programming language FB

iCloud

Pro dnešní jablíčkáře je iCloud nedílnou součástí produktů od Applu. Jedná se o synchronizační řešení, díky němuž můžeme na všech našich zařízeních přistupovat ke stejným souborům a vzájemně je mezi sebou sdílet, což platí například i pro data z nejrůznějších aplikací, zálohy zpráv či fotky. iCloud tady ale vždy nebyl. Poprvé se světu ukázal teprve v roce 2011.

iPhone 4, FaceTime a iOS 4

Dnes již legendární iPhone 4 nám Steve Jobs představil právě při příležitosti konference WWDC a to v roce 2010. Tento model si výrazně polepšil díky nasazení Retina displeje, přičemž stejně tak se u něj, jakožto u vůbec prvního, objevila aplikace FaceTime, na kterou se dnes dennodenně spoléhá řada jablíčkářů.

Jobs v tento den, tedy 7. června 2010, také oznámil ještě jednu drobnou změnu, která je tady s námi dodnes. Ještě předtím totiž jablečné telefony používaly operační systém iPhone OS, dokud tedy v tento den spoluzakladatel Applu neoznámil jeho přejmenování na iOS, konkrétně tedy ve verzi iOS 4.

App Store

Co dělat, když si do našeho iPhonu chceme stáhnout nějakou aplikaci? Jedinou možností je App Store, jelikož Apple takzvaný sideloading (instalaci z neověřených zdrojů) neumožňuje. Jenže stejně jako zmiňovaný iCloud, tak ani jablečný obchod aplikací tady nebyl odjakživa. Poprvé se totiž objevil v operačním systému iPhone OS 2, který se světu ukázal v roce 2008. Nainstalovat jej tehdy šlo pouze na iPhone a iPod touch.

Přechod na Intel

Jak už jsme zmiňovali hned na začátku, poměrně zásadním okamžikem pro jablečné počítače byl přechod z procesorů Intel na vlastní řešení v podobě Apple Silicon. Pro Apple však takováto změna nebyla premiérou. Ta se totiž odehrála již v roce 2005, kdy cupertinský gigant oznámil, že namísto procesorů PowerPC začne využívat CPU od Intelu. K tomuto kroku se odhodlal z prostého důvodu – aby jablečné počítače nezačaly v následujících letech strádat a neprohrály tak se svou konkurencí.

.