Zavřít reklamu

V tomto roce máme za sebou již první konferenci od Applu, na které jsme se dočkali představení mnoha nových zařízení, a to jak z produktové řady iPhonů, tak i iPadů a Maců. Aktuálně už dokonce několik dní vyhlížíme začátek druhé letošní konference, kterou je vývojářská konference WWDC, jež se koná tradičně každý rok v červnu. Apple na letošním WWDC22 představí, stejně jako v minulých letech, nové majoritní verze svých operačních systémů, konkrétně iOS a iPadOS 16, macOS 13, watchOS 9 a tvOS 16. Zdali se dočkáme nějakých dalších novinek, například těch hardwarových, je prozatím ve hvězdách.

Mé jediné přání

Asi každý jablíčkář má nějaké přání, u kterého doufá, že se dříve nebo později dočká jeho představení. Pro některé uživatele to může být nějaká specifická funkce, pro jiné pak zase určitý produkt. Jak už jsem zmínil výše, tak představení nových operačních systémů je na WWDC22 jednoduše nevyhnutelné. A osobně bych si ale přál jednu jedinou věc – aby Apple tyto systémy skutečně představil, ale zároveň aby datum jejich veřejného vydání stanovil až na konec roku 2023, nikoliv 2022. Co se týče verzí pro vývojáře, tak ty ať klidně klasicky vypustí v den představení, jak to má ve zvyku, verze pro veřejnost ať si však nechá pro sebe delší dobu.

wwdc22 s emoji

Ptáte se, z jakého důvodu by měl Apple dle mého názoru o rok posunout vydání veřejných verzí nových operačních systémů? Protože jednoduše nestíhá, nic víc a nic míň. Apple si bohužel tzv. ušil bič tím, když začal každý rok pravidelně vydávat nové majoritní verze svých operačních systémů. Lidé tak každý rok mají obrovská očekávání s tím, že jsou nakonec většinou zklamaní, jelikož novinek není mnoho a jedná se spíše o postupné face-lifty, které by se za poslední zhruba tři roky daly sloučit do jedné verze systému. Co si budeme nalhávat, většině z nás, kteří jsme technologiemi políbení, je zcela jasné, že není možné během jediného roku přijít se zbrusu novým systémem s desítkami či stovkami nových funkcí. Mnoho lidí si to ale bohužel myslí. Aby tohohle byl možné dosáhnout, musel by Apple zaměstnávat roboty, nikoliv obyčejné lidské bytosti. To, že se jedná o nejhodnotnější společnost světa, a to s velkým náskokem, nic neznamená.

Nejenže je všude mnoho chyb, nové funkce přichází až po půlroce

Proč si myslím, že Apple nestíhá? Shrnout by se to dalo do dvou důvodů. Prvním důvodem jsou chyby, druhým důvodem pak pozdní vydávání představených funkcí. Co se chyb týče, tak zcela upřímně, například macOS už prostě a jednoduše není to, čím býval. Mrzí mě, že již po dobu několika let musím čelit několika chybám, na které si stěžuje hromada uživatelů, a které jsou mnohokrát nahlášeny – vaši chybu můžete nahlásit zde. Jmenovitě se jedná například o nenačítání stránek v Safari, nefunkční a zasekávající se AirDrop, nereagující klávesu Escape, nadměrné využívání hardwarových zdrojů způsobené nativními aplikacemi, zasekávání kurzoru na externím monitoru, nepoužitelný FaceTime a mnoho dalšího. Vzhledem k tomu, že během dne macOS využívám nejčastěji, tak zde těchto chyb logicky pozoruji nejvíce. Najdou se ale samozřejmě například i v iOS či homeOS, se kterým se v poslední době peru opravdu neskutečným způsobem, až mám občas chuť to jednoduše vzdát.

Má cenu se ještě zabývat novými funkcemi, které Apple sice představí, ale nakonec je zpřístupní až po několika měsících po vydání systémů pro veřejnost? Stačí se ohlédnou například za SharePlay, nedej bože Universal Control. Co se SharePlay týče, museli jsme si na přidání do systémů počkat několik měsíců, Universal Control pak dorazil zhruba po půl roce, avšak prozatím stále s tím, že se u této funkce dokonce nachází štítek BETA, takže stále není stoprocentní. Právě na nedokončených a neotestovaných funkcích jde asi nejlépe vidět, jak moc Apple nestíhá. Pro každé vydání nové majoritní verze svých systémů by potřeboval ideálně ten půlrok navíc, ideálně klidně rok, aby vše bez problémů dokončil a otestoval. Nutno zmínit, že se letos rozhodně nejedná o výjimku, jelikož na různé nové funkce jsme si museli často několik měsíců vyčkat i v dávnější minulosti.

Nebylo by fajn, kdyby se Apple jednoduše oprostil od každoročního vydávání nových operačních systémů s tím, že by další rok pokračoval se stejným číslem a následně vydal vyšperkované systémy, které jednak budou kompletně odzkoušené a bez chyb, a které jednak budou disponovat všemi funkcemi, které na WWDC představí? Že bychom nemuseli čekat několik dalších verzí na opravu chyb, se kterými se setkávají uživatelé na denním pořádku, a že bychom měli veškeré nově představené funkce ihned k dispozici, bez nutnosti více než půlročního čekání a stálého označení BETA? Osobně bych tohle rozhodně uvítal a myslím si, že prvotní „nenávist“ zklamaných jablíčkářů by se po pár letech přehoupla v nadšení, jelikož by se všichni na představení nových majoritních verzí operačních systémů od Applu těšili ještě více a hlavně bychom používali odladěné systémy ve všemi funkcemi, kterými mají disponovat. Bohužel je ale jasné, že se ničeho takového nedočkáme.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Uvědomuje si redaktor nejen magazínu Jablíčkář, že to nefunguje stylem 19.11. vypustíme nový systém a 20.11. všichni rychle pracovat na dalším systému ať máme co za půl roku ukázat?
  Už teď tým vývojářů pracuje na systému co se představí v roce 2023….

  Ano, aktuálně již delší dobu tým vývojářů pracuje na systémech, které budou představeny letos a v roce 2023. Kdyby se však vývojáři nemuseli zabývat letošním vydáním systému a vynechali by jej, měli by více času na vyladění chyb, přidání nových funkcí a kompletní dokončení systému. O tom ten článek je.

  Absolutni souhlas. Tohle predstavovani veci, ktere jsou k dispozici pak takrka tesne pred dalsi verzi. To co predstavi by meli i vydat. A je asi jedno kdy. Ale otestovane a funkcni.

  To je v pohodě, Windows 10 je teď ve stavu „jakž takž“, windows 11 je ve stavu „beta“. Apple jen dělá to samé… Tím ovšem neříkám že to schvaluju nebo že je to dobře. Jen to tak prostě je no.

  za mě rozhodně souhlas… mám radší hotové funkční věci co šlapou… ale musím za sebe říct, že jsem na macu cca 14 hodin denně a moc chyb teda nevidím. mám nejaktuálnější verzi, všechno frčí. Na macu mi snad spolehlivě nefunguje jediná věc a to jsou smajlíci na touchbaru – když jednou za čas restartuju počítač, tak to chvilku jde..ale pak teba za pár dní chci napsat smajlíka, kliknu amísto smajlíků se zobrazí křížek, který nic neudělá. stačí kliknout bokem a ostatní veci na touchbaru jedou ale tohle se prostě pokazí. Smajlíky v podstatě nepoužívám, takže sere pes..

  Tak to já mám úplně opačný názor. Trend v softwaru je vydávat malé změny častěji. Dá se to lépe plánovat a nejsou s tím spojené tak velké chyby byť nejednotlivých nedokonalosti může být více. Apple má kompromis kdy zveřejní na čem pracuje a když jsou novinky hotové tak je releasne. Když už je něco hotové, je lepší aby se to dostalo ven co nejdřív, než čekat na nějaké magické datum, kdy to všechno bude a všechno bez chyb. Tohle v praxi nikdy nefunguje.

celý text

Čtěte více.