Zavřít reklamu

Apple v úterý pozastavil veškeré prodeje na internetovém Apple Storu v Rusku. Důvodem jsou divoké fluktuace rublu, kvůli kterým je ruský trh pro zahraniční firmy nevyzpytatelný. Na výkyvy rublu Apple reagoval už minulý týden, a to zvýšením prodejní ceny iPhonu 6 o celou čtvrtinu.

Úterý 16. prosince značilo pro ruské zákazníky prozatím poslední den, kdy mohli nakoupit iPhone 6 či jiné zboží v oficiálním internetovém obchodě Applu. Tehdy kalifornská společnost e-shop kompletně uzavřela. Mluvčí Applu Alan Hely oznámil, že důvodem k tomuto kroku je „přehodnocení cen“ a za nedostupnost na ruském trhu se omluvil. Kdy by mohl být obchod znovu otevřen, však v prohlášení neuvedl.

Důvodem k uzavření ruského obchodu je zjevně strmý propad rublu, který v dnešních dnech i nadále oslabuje. Propady jeho hodnoty vůči dolaru či euru během jednoho dne dosahují někdy až dvaceti procent. Ruská centrální banka se tento trend snažila odvrátit výrazným zvýšením úrokových sazeb o 6,5 procentního bodu, ovšem tento radikální krok dokázal pád rublu usměrnit jen na několik dní. Ve světových denících se hovoří o nejhorší finanční situaci Ruska od ekonomické krize a následného bankrotu v roce 1998.

Nestabilní rubl zcela pochopitelně znepokojuje zahraniční firmy podnikající či prodávajcí své zboží v Rusku. Východní krize se zatím projevovala zejména v ochotě investovat v rozvíjejících se zemích a také na trhu s ropou a dalšími komoditami. Tímto týdnem by se ale situace mohla z ruského pohledu ještě zhoršit.

Nejde totiž jen o samotný Apple, byť jeho produkty mají pro ruskou střední a vyšší třídu velice symbolickou hodnotu. Podle některých analytiků totiž může Apple svým odstřižením ruského trhu razit cestu pro další obdobné firmy. „Cokoliv, co v Rusku vyděláte v rublech, se k vám dostane v dolarech či eurech za velice snížených sazeb, takže by mělo být v zájmu technologických společností podobně jako Apple odcházet z Ruska,“ prohlásil Andrew Bartels, analytik z massachusettského Forrester Research, pro server Bloomberg.

Rusko přitom bylo v předešlých měsících zemí, kde se se daly například nové iPhony sehnat za jedny z nejnižších cen v Evropě. Ještě před několika lety situace byla zcela opačná. Díky tomu se ruské prodeje zdvojnásobily a Apple tím vydělal 1 miliardu dolarů. Tato situace však zjevně kalifornské společnosti již nepřijde natolik výhodná, aby na riskantním ruském trhu v současné době i nadále nabízela své produkty.

Zdroj: Bloomberg, IHNED
.