Zavřít reklamu

Na ruskou invaze na Ukrajině reaguje prakticky celý svět. Každý se snaží pomoct co nejlépe, jak může. Zatímco státy zavádějí ekonomické sankce, soukromé firmy se z Ruska kupříkladu stahují, případně lidé nabízí humanitární pomoc všeho druhu. S jistou pomocí přišlo i anonymní hackerské uskupení Anonymous. Tato skupina totiž vyhlásila Rusku kybernetickou válku a snaží se „pomoct“ všemi dostupnými způsoby. Za dobu trvání invaze navíc oslavili hned několik zajímavých úspěchů, kdy se jim například podařilo vyřadit z provozu ruské servery nebo se dostat k zajímavým materiálům. Pojďme si proto v rychlosti shrnout dosavadní úspěchu Anonymous.

Anonymous

Rychlá odpověď Anonymous

Invaze odstartovala ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách. Ačkoliv Ruská federace vsázela na moment překvapení, Anonymous dokázali prakticky ihned odpovědět řadou DDoS útoků, díky čemuž vyřadili hned několik ruských serverů z provozu. DDoS útok spočívá v tom, že doslova stovky tisíc stanic/počítačů začnou kontaktovat jeden server s nějakými požadavky, čímž jej kompletně zahltí a zajistí jeho pád. Server jako takový má samozřejmé své limity, které lze takto překonat. Takto se Anonymous podařilo vyřadit z provozu web stanice RT (Russia Today), známý pro šíření kremelské propagandy. Některé zdroje mluví o shození webů Kremlu, ministerstva obrany, vlády a dalších.

Televizní vysílání ve jménu Ukrajiny

Výše zmiňovaným shozením některých webů ale skupina Anonymous teprve začínala. Hned dva dny poté, v sobotu 26. února 2022, totiž předvedla mistrovský kousek. Nejen, že shodila weby celkem šesti institucí, včetně cenzurního úřadu Roskomnadzor, ale také nabourala vysílání na státních televizních stanicích. Na těch mimo tradičních programů hrála ukrajinská hymna. Na první pohled se jedná o zásah přímo do černého. Navzdory tomu ale ruské úřady snažily vyvrátit fakt, že šlo o hackerské útoky.

Vyřazení satelitů pro účely špionáže

Následně v noci z 1. na 2. března 2022 skupina Anonymous opět posunula pomyslné limity. Narušení státního televizního vysílání se sice může zdát jako naprostý vrchol toho, co je vůbec možné, avšak tito lidé to posunuli ještě o něco dál. Podle jejich vyjádření se jim podařilo z provozu vyřadit systémy ruské vesmírné agentury Roskosmos, které jsou pro Ruskou federaci zcela klíčové pro řízení špionážních satelitů. Bez nich logicky nemají tak detailní informace o pohybu a rozmístění ukrajisnkých sil, což je v probíhající invazi postavilo do značné nevýhody. Neměli zkrátka tušení, kde mohou narazit na odpor.

Samozřejmě není už žádným překvapením, že ruská strana takovýto útok opět popřela. Ještě ve středu 2. března 2022 útok potvrdil samotný šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos, Dmitrij Rogozin. Ten žádá potrestání hackerů, avšak lehce podporuje i tamní narativ o neprolomitelnosti ruských systémů. Podle jeho slov Rusko ani na sekundu neztratilo kontrolu nad svými špionážními satelity, jelikož s veškerými útoky si údajně dokázal poradit jejich bezpečnostní systém. Anonymous každopádně na Twitter sdíleli snímky obrazovky přímo ze zmiňovaných systémů.

Hacknutí cenzurního úřadu Roskomnadzor a zveřejnění tajných dokumentů

Majestátní kousek se hnutí Anonymous podařil teprve včera, respektive 10. března 2022, kdy se jim podařilo hacknout pověstný cenzurní úřad Roskomnadzor. Konkrétně došlo k prolomení databáze úřadu, který je přímo zodpovědný za veškerou cenzuru v zemi. Samotné prolomení ještě nic moc neznamená. Zásadní je ale to, že tímto hackeři získali přístup k téměř 364 tisícům souborů o celkové velikosti 820 GB. Má se jednat o utajované dokumenty, přičemž některé ze souborů jsou navíc poměrně čerstvé. Podle razítek a dalších aspektů některé soubory pocházejí například z 5. března 2022.

Co se z těchto dokumentů dozvíme je prozatím nejasné. Jelikož se jedná o obrovské množství souborů, tak pochopitelně nějaký čas zabere, než se jimi někdo kompletně prolouská, respektive než najde něco zajímavého. Podle médií má tento poslední známý úspěch Anonymous obrovský potenciál.

Hackeři na straně Ruska

Bohužel pod palbou hackerů se zmítá i Ukrajina. Na stranu Ruska se totiž přidalo hned několik hackerských skupin, mezi kterými stojí například UNC1151 z Běloruska nebo Conti. K této dvojici se přidalo i uskupení SandWorm. To je mimochodem dle některých zdrojů přímo financované Ruskou federací a stojí za řadou útoků na Ukrajinu, které se odehrály ještě v minulých letech.

.