Zavřít reklamu

V Rusku byl dnes podpisem prezidenta Putina schválený kontroverzní zákon, který výrazně komplikuje život výrobcům smartphonů a další „chytré“ elektroniky. Na reakce se nemuselo dlouho čekat a mnozí výrobci se proti novému zákonu důkladně ohradili.

Nová legislativa vyžaduje, aby veškerá chytrá elektronika prodávaná na ruském trhu obsahovala vládou schválený ruský software. Jde jak o telefony, tak o počítače, tablety nebo chytré televize. Hlavním argumentem má být zvýšení konkurenceschopnosti domácích vývojářů s těmi zahraničními, dále pak „praktičnost“ toho, že si majitelé nebudou muset stahovat nové aplikace ihned po zapnutí nového zařízení. Jedná se však spíše o zástupné důvody, ty skutečně budou trochu někde jinde a mnohým je jasné, o co v tomto případě jde.

Zákon, který nabývá platnost 1. července příštího roku, se nelíbí ani prodejcům elektroniky, dle kterých byl přijatý narychlo, bez žádných konzultací s prodejci ani výrobci a bez dostatečného připomínkového řízení různých zainteresovaných stran. Velkým (a nejspíše i oprávněným) strašákem je pak to, že předinstalované aplikace mohou sloužit ke šmírování uživatelů resp. toho co dělají, na co se koukají a jaké informace konzumují.

Co se Applu týče, prvotní reakce na návrh zákona byly velmi negativní a společnost se nechala slyšet, že v případě nutnosti prodávat zařízení s předinstalovaným softwarem 3. strany raději z celého trhu odejde. Dnešní reakce přímo ze společnosti se údajně nesly v duchu toho, že nový zákon po Applu (a ostatních) prakticky vyžaduje instalaci pomyslného jailbreaku do všech zařízeních prodávaných na ruském trhu. A s tímto rizikem se společnost údajně nemůže ztotožnit.

Dle ruských médií tamní vláda připraví seznam aplikací, které budou muset výrobci elektroniky do svých zařízení prodávaných na ruském trhu automaticky předinstalovávat. Dá se očekávat, že po zveřejnění tohoto seznamu se ze strany výrobců teprve začne něco dít. Bude zajímavé sledovat, jak se Apple k celé kauze postaví neboť původní vyjádření je v podstatě v úplném rozporu s tím, jak se společnost chová na Čínském trhu, kde režimu ustupuje tam, kde je třeba.

iPhone Russia

Zdroj: iMore

.