Zavřít reklamu

Jablečné telefony jsou vybaveny zajímavou funkcí s názvem Night Shift, která přišla spolu s operačním systémem iOS 9. Její účel je přitom poměrně jednoduchý. iPhone totiž na základě naší lokace zjistí čas západu slunce a následně funkci aktivuje, kvůli čemuž displej přejde do teplejších barev a mělo by tak docházet k redukci takzvaného modré světlo. Právě to je totiž hlavním nepřítelem kvality spánku a usínání. Zdali Night Shift skutečně pomáhá si nyní prověřili vědci z Brigham Young University (BYU).

Night Shift iPhone

Obdobu funkce Night Shift dnes najdeme i na konkurenčních Androidech. Již dříve, spolu se systémem macOS Sierra, funkce dorazila i do jablečných počítačů. Tato vychytávka si přitom zakládá na dřívějších studiích, podle kterých dokáže modré světlo negativně ovlivnit kvalitu spánku a narušit tak náš cirkadiánní rytmus. Nově zveřejněná studie ze zmiňovaného institutu BYU každopádně tyto roky výzkumu a testování lehce podkopává a přináší tak nové, poměrně zajímavé informace. Pro otestování samotné teorie se rozhodl profesor psychologie Chad Jensen spolu s dalšími vědci z Cincinnati Children’s Hospital Medical Center, kteří porovnávali spánek tří skupin lidí.

Konkrétně se jedná o uživatele používající telefon v noci s aktivním Night Shiftem, nadále lidi, kteří taktéž používají telefon v noci, avšak bez Night Shiftu, a v poslední řadě se nezapomnělo ani na ty, kteří před spánkem na smartphonu vůbec nejsou. Následné výsledky pak byly vcelku překvapující. Napříč těmito testovanými skupinami se totiž neobjevily žádné rozdíly. Night Shift tedy nezajistí kvalitnější spánek, přičemž nepomůže ani fakt, když telefon nebudeme používat vůbec. Studie se zúčastnilo 167 dospělých jedinců ve věku od 18 do 24 let, kteří údajně používají telefon denně. Pro dosažení co možná nejlepších výsledků pak jednotlivci byli vybaveni akcelerometrem na zápěstí pro monitorování jejich aktivity během spánku.

Připomeňte si představení 24″ iMacu (2021):

Ti lidé, kteří před spaním používají telefon, měli navíc nainstalovanou speciální aplikaci pro přesnější analýzu. Tento nástroj konkrétně měřil celkovou dobu spánku, jeho kvalitu a jak dlouho jedinci trvalo usnout. Vědci každopádně výzkum v tomto okamžiku neukončili. Následovala totiž druhá část, ve které byli všichni účastníci rozděleni do dvou skupiny. V první skupině byli lidé s průměrnou délkou spánku nad 7 hodin, zatímco v druhé se nacházeli ti, kteří denně naspali méně než 6 hodin. První skupina zaznamenala lehké rozdíly v kvalitě spánku. Respektive ti, kteří telefon nepoužívali, měli lepší spánek než uživatelé používající telefon, a to nezávisle na Night Shiftu. V případě druhé skupiny se už každopádně žádný rozdíl nenacházel a nezáleželo tedy na tom, zdali si před spaním s iPhonem hráli či nikoliv, případně jestli měli aktivní zmiňovanou funkci.

Výsledek studie je tedy poměrně jasný. Takzvané modré světlo je pouze jedním faktorem v případě problémů s usínáním či kvalitou spánku. Důležité je zohlednit i další kognitivní a psychologické stimulace. K výsledkům výzkumu se už stihlo několik jablíčkářů vyjádřit se zajímavými názory. Ti totiž v Night Shiftu nevidí řešení zmiňovaných problémů, ale berou jej jako skvělou příležitost, která v nočních hodinách šetří oči a stará se o to, aby zírání na displej bylo příjemnější.

.