Zavřít reklamu

Je to jen několik měsíců nazpátek, co Apple svým způsobem změnil svět. Představil totiž vůbec první jablečné počítače, které osadil vlastními procesory Apple Silicon – konkrétně se jednalo o čipy M1, jenž aktuálně najdete v MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini. Na Apple Keynote, která aktuálně probíhá, jsme se dočkali rozšíření portfolia počítačů od Applu. Před chvílí došlo k představení nového iMacu s procesorem M1.

Na začátku představení došlo k rychlému shrnutí toho, jak si současným Macům s procesory M1 daří – zkrátka a jednoduše dobře. Apple šel ale rovnou k věci a bez zbytečného otálení nám představil zbrusu nový iMac s procesory Apple Silicon. V úvodním videu jsme si mohli všimnout plejády optimistických pastelových barev, ve kterých nové iMacy přijdou. Na přední straně kompletně přepracovaných iMaců se nachází velký kus skla, všimnout si ale můžeme i užších rámečků. Díky čipu M1 bylo možné kompletně zmenšit vnitřnosti, potažmo základní desku – tohle volné místo pak bylo využito o dost lépe. Čip M1 je samozřejmě o mnoho více úsporný než „nenažraný“ Intel – takto minulé procesory nazval samotný Apple – a díky tomu je schopný operovat v nižších teplotách a zajistit tak obrovský výkon po dlouhou dobu.

Narostl také displej nového iMacu. Zatímco menší verze původního iMacu měla úhlopříčku 21.5″, tak nový iMac má úhlopříčku celých 24″ – a nutno podotknout, že celková velikost samotného stroje se nijak nezměnila. Rozlišení je poté stanoveno na 4,5K, displej podporuje barevný gamut P3 a jas dosahuje až hodnoty 500 nitů. Samozřejmostí je pak podpora True Tone pro doladění bílé barvy, samotná obrazovka je pak potažená speciální vrstvou, která zaručí nulové odlesky. Vylepšení se pak konečně dočkala také přední kamera, která má nyní rozlišení 1080p a lepší citlivost. Nová FaceTime HD kamera je, podobně jako u iPhonů, přímo napojená na čip M1, tudíž může docházet k obrovskému softwarovému vylepšení obrazu. Zapomenout se nesmělo ani na mikrofon, konkrétně tedy mikrofony. Ty má iMac rovnou tři, dokáže potlačit šum a všeobecně zvládnou nahrát lepší záznam. Navýšen byl také výkon reproduktorů a na každé straně se nachází 2 basové reproduktory a 1 výškový reproduktor, dále se můžeme těšit na prostorový zvuk.

Stejně jako v případě ostatních Maců s čipy M1 se i iMac bude spouštět prakticky instantně, bez nějaké prodlevy. Díky M1 pak můžete zároveň pracovat klidně až ve sto záložkách v rámci Safari, v mnoha aplikacích je iMac díky zmíněnému procesoru až o 85 % rychlejší, a to například v aplikacích Xcode, Lightroom či iMovie. Vylepšení se dočkal také grafický akcelerátor, který je až dvakrát výkonnější, ML je až 3x rychlejší. Samozřejmě je také možné spustit veškeré aplikace z iPhonu či iPadu přímo na Macu, takže se v určitých případech nemusíte přesouvat z Macu na iPhone (iPad) či naopak – jedná se o jakýsi instantní Handoff z iPhonu. Zkrátka a jednoduše, vše, co se bude dít na vašem iPhonu, se automaticky bude dít také na iPhonu – lépe něž kdykoliv jindy.

Co se týče konektivity, tak se můžeme těšit na 4 USB-C porty a 2 Thunderbolty. Nový je také napájecí konektor, jenž má magnetické přichycení – podobné jako MagSafe. S novými sedmi barvami samozřejmě přišly také nové klávesnice. Kromě odpovídajícímu barevnému zbarvení se můžeme konečně těšit i na Touch ID, došlo také ke změně rozložení kláves a zakoupit si můžete i klávesnici s numerickou klávesnicí. Tak stejně je v nových barvách k dispozici také Magic Trackpad. Cena základního iMacu s M1 a čtyřmi barvami startuje na pouhých 1 299 dolarů (38 tisíc korun), model se 7 barvami pak startuje na 1 599 dolarech (44 tisíc korun). Objednávky startují 30. dubna.

.