Zavřít reklamu

Apple uvedl spolu s novinkami řady iPhone 13 i výhradně pro ně určený filmařský režim. Tak o něm alespoň hovoří sama společnost, v aplikaci Fotoaparát jej však najdete pod označením Film a hovoří se o něm jako o Filmovém obrazu. S jeho pomocí už zde máme natočený i první hudební videoklip a, jak asi tušíte, překvapení se nekoná. 

Apple nám svou novinku patřičně propagoval a musíme uznat, že to, co nám ukázal, mohlo vyrazit dech. Jenže už Joanna Stern z WSJ ukázala, že to tak slavné nebude. Nyní zde pak máme první hudební videoklip natočený čistě tímto režimem. Bohužel ani to nedopadlo tak, jak byste asi chtěli. Ostatně posuďte to sami.

Samozřejmě, Filmařský režim je režim Portrét, jen ve videu, který umí přeostřovat na různé objekty na scéně. A protože ani obyčejný Portrét pořád není dokonalý, nemůže být ani jeho použití ve videu. Pokud máte filmařské oko a trochu té snahy, můžete si s ním ale pohrát a vykouzlit skutečně poutavé video. To, které nám ale servíruje Jonathan Morrison, rozhodně poutavé není.

Zpěvačka Julia Wolf je mladá pohledná dívka, která asi umí i zpívat. Rozhodně ale nemusela experimentovat s uvedeným „videographerem“, který ji snímá, jak jde ona po chodníku. A to je vlastně všechno. Jen takto. Celou dobu před ní couvá a nahrává ji na iPhone 13 Pro, bez gimbalu a jakéhokoli příslušenství.

iPhone 13
Zdroj: 9to5mac.com

Jistě, možná i tohle chce trochu těch zkušeností, ale je to jednoduše škoda. Video tak prezentuje funkci, která zde nemá co nahrávat. Jen osobu s rozmazaným pozadím. A i při ní jsou navíc zřetelné artefakty a evidentní chyby režimu (viz obrázek výše a místo u pravé paže zpěvačky). Samo video se pak chlubí, že je tímto režimem natočeno. Je vidět, že bylo ušito horkou jehlou a bez rozmyslu. Proto i prostřihy ze samotného natáčení.

Tímto videem prezentuje funkci Filmařský režim sám Apple:

Samozřejmě jde o první generaci tohoto režimu, který se bude s postupem času vylepšovat. Není proto radno ho zatracovat hned v zárodku. Chce to ale přece jen přemýšlet nad obsahem. Zde by úplně stejně fungoval i klasický režim videa. Jenže to by se asi nedosáhlo takového humbuku a zhlédnutí. Každopádně iPhony 13 máme v redakci a rozhodně Filmařský režim podrobíme našemu testu. 

Diskuze k článku

  Je to asi jak jsem čekal – postava je jakoby vystřihnutá z prostředí a vypadá to jako kdyby kráčela před scénou promítanou za ní na plátno. Zároveň jsou její okraje neostré, což při nižší kvalitě a rozlišení není hned patrné, ale uživatelé si můžou vybrat – buď si natočí takovouhle pouťovku, nebo sáhnou po realitě a raději 4K bez těchto blbostí. Tím to nezatracuju, je to první krok nějakým směrem, ale je potřeba to brát jako “arkádovou” fíčurku.

  Jestli si myslíte, že bez jakákoliv snahy uděláte dokonale vypadající profi video jen tím, že natočíte nějakou holku jak jde po ulici, tak jste asi spadli z višně. Zkusili jste někdy fotit? VYpadaly vaše fotky se stejným fotoaparátem stejně jako od profi fotografů? Myslím, že ne. Oni ví jak scénu připravit, nasvítit. Ví jak udělat posprodukci. A proto jsou to profíci. Kdyby vzal amatér profi kameru a natočil to video na ní, dopadne to podobně blbě jako s iPhonem. Samo se nic neudělá.

  Ale o to přece vůbec nejde. Tady jde o to, o co se tím režimem ten telefon snaží a jak mu to jde. A vidíš sám, že to není žádná sláva. To, co obvykle vypadne z profi techniky, to se tady Apple snaží dohnat softwarově, ale je to jen hraní si na něco. Má to své limity, které je potřeba přijmout, nebo se na to vykašlat a točit video normálně a ve vyšší kvalitě.

  Přece během takovéto scény (ostření stále na postavu vpředu) musí zvládnout telefon bokeh efekt přece automaticky ne? To i bez potřeby cinematic modu.

  Vzhledem k tomu, jak pracuje s bokeh efektem při focení, tak dělat ho v reálném čase ve videu nebude zase taková hračka. Proto na to používá max. full HD 30 fps. A jasný – cinematic režim není jen o tom, tady šlo jen o jednu postavu, ale pořád je to o švindlovaném rozostření na 30 snímcích každou sekundu, které je problém udělat dokonale i na jediném snímku. Rozhodně já zastáncem něčeho takového nejsem. Vynucený bokeh mě nebere.

  Jo to je pravda. Pletu si to s focením, kde bokeh vznikne. Video bývá ostřeno do nekonečna.
  Moc toho telefonem nenatočím, hlavně fotím, proto mi to nedocvaklo.

celý text

Čtěte více