Zavřít reklamu

Po boku iPadu Pro a přepracovaného iPadu jsme se dočkali představení zbrusu nové Apple TV 4K. Tuto trojici nových produktů Apple představil v druhé polovině října prostřednictvím tiskových zpráv. Poměrně velkou pozornost si na sebe získala právě jablečná televize, která se pochlubila řadou vcelku zajímavých změn a novinek. Apple konkrétně nasadil čipset Apple A15 a přišel tak s doposud nejvýkonnějším multimediálním centrem ve své historii. Nový čip je zároveň o dost úspornější, díky čemuž bylo možné odebrat ventilátor.

Po stránce výkonu se jablečná televize posunula na zcela novou úroveň. To však mezi jablíčkáři otevírá poměrně zajímavou diskuzi. Proč se Apple najednou rozhodl k tomuto kroku? Na první pohled se totiž může zdát, že takovéto zařízení naopak mnoho výkonu nepotřebuje a hravě si vystačí s naprostým základem. Přeci jen slouží primárně jen pro přehrávání multimédií, YouTube a streamovacích platforem. Ve skutečnosti je to však naopak. Pořádný výkon v případně Apple TV je více než žádoucí a odemyká nám hromadu nových možností.

Apple TV 4K potřebuje vysoký výkon

Jak už jsme zmínili výše, na první pohled se může zdát, že se Apple TV svým způsobem bez nejlepšího výkonu obejde. Ve skutečnosti lze říct, že tomu tak skutečně je. Pokud by nová generace disponovala ještě starším čipsetem, pravděpodobně by se o zase tak velký problém nejednalo. Když se ale podíváme do budoucnosti a popřemýšlíme o možnostech, s jakými by Apple mohl teoreticky přijít, pak je výkon naopak zcela žádoucí. S příchodem čipu Apple A15 nám cupertinský gigant dává nepřímo najevo jednu věc – jablečná televize z nějakého důvodu vyšší výkon potřebuje, nebo alespoň potřebovat bude.

To pochopitelně otevřelo poměrně zajímavou diskuzi mezi jablečnými fanoušky. Apple TV 4K (2022) totiž sdílí stejný čipset jako nový iPhone 14 a iPhone 14 Plus, což není úplně běžné. V první řadě nesmíme zapomenout zmínit naprostý základ. Vyšší výkon má pozitivní vliv na rychlost a svižnost celého systému, čímž zároveň zajišťuje, že bude bezchybně fungovat například i po několika letech. To je naprostý základ, na který bychom neměli zapomínat. Nadále se ale  také nabízí hned řada různých teorií. Tou první z nich je, že se Apple chystá šlápnout do oblasti gamingu a ze svého multimediálního centra udělat odlehčenou odnož herní konzole. Prostředky k tomu totiž má.

Apple TV 4K 2021 fb
Apple TV 4K (2021)

Apple má svou vlastní platformu Apple Arcade, která svým předplatitelům nabízí více než stovku exkluzivních herních titulů nejrůznějších žánrů. Největším benefitem služby je její provázanost s jablečným ekosystémem. Chvíli můžete hrát například na iPhonu ve vlaku, následně se přesunout na iPad a vzápětí hrát přes Apple TV. Veškerý progres hráče se pochopitelně ukládá na iCloudu. Je teoreticky možné, že se jablečný gigant chystá o to více zabřednout právě do tohoto segmentu.

Jenže je v tom i jeden zásadní problém. Svým způsobem hlavní překážkou jsou samotné hry dostupné v rámci Apple Arcade. Ne všichni jablíčkáři jsou s nimi totiž spokojeni a například fanoušci gamingu je přehlíží zcela kompletně. To ale ještě neznamená, že by platforma neměla své využití. Většinou se totiž jedná o indie tituly, které mají do AAA her daleko. Přesto se jedná o perfektní příležitost například pro rodiče s dětmi či nenáročné hráče, kteří by si chtěli jen čas od času zahrát zajímavou hru.

Chystá Apple změny?

S příchodem výkonnější Apple TV 4K se její fanoušci rozdělili na dva tábory. Zatímco někteří očekávají příchod pořádných změn, například postupu v gamingu obecně, druzí už tak optimistický pohled nesdílejí. Podle nich Apple žádné změny nechystá a novější čipset nasadil z poměrně jednoduchého důvodu – aby zajistil dlouhodobě bezchybnou funkčnost nové Apple TV 4K, aniž by musel v následujících letech představovat nástupce. K jaké verzi se přikláníte vy?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.