Zavřít reklamu

Nová Apple TV, která se začala koncem minulého týdne prodávat, představuje největší rozšíření jablečného ekosystému za poslední roky. Do Apple TV se poprvé dostává App Store a s ním aplikace třetích stran. Spolu s tím Apple zároveň představil novou filozofii týkající se přístupu k aplikacím.

Nový přístup by se dal velice zkráceně shrnout zhruba takto: plnou kontrolu nad vaším obsahem, ač ho máte třeba koupený, přebírá Apple, který nejlépe ví, jak s ním ve váš prospěch naložit. Tato filozofie má pochopitelně své výhody i nevýhody a Apple TV je se svým tvOS prvním jablečným produktem, který ji bez výjimky přijímá.

Apple kalkuluje s tím, že v budoucnu nebude příliš záležet na tom, jak velké budete mít v zařízení fyzické úložiště, ale že veškerá data budou v cloudu, odkud si je do svého telefonu, tabletu, televize nebo čehokoliv jiného bez problémů stáhnete, když je budete potřebovat. A jakmile je potřebovat nebudete, opět se odstraní.

Technologie Applu, podporující tuto teorii, se nazývá App Thinning a znamená, že Apple si nárokuje kompletní kontrolu nad interním úložištěm Apple TV (do budoucna zřejmě i dalších produktů), ze kterého může kdykoliv – bez toho, aniž by to mohl uživatel jakkoliv ovlivnit – smazat libovolný obsah, pokud to bude třeba, tedy v případě, že se interní úložiště zaplní.

Ve skutečnosti trvalé interní úložiště pro aplikace třetích stran na Apple TV vůbec neexistuje. Každá aplikace musí být schopná ukládat data v iCloudu a žádat o ně a stahovat je tak, aby byl zajištěn ten nejlepší uživatelský zážitek.

Úložiště na Apple TV v praxi

Nejvíce se v souvislosti s novými pravidly pro vývojáře mluvilo o tom, že aplikace pro Apple TV svou velikostí nesmí přesáhnout 200 MB. To je sice pravda, jenže není třeba příliš panikařit. Apple totiž postavil sofistikovaný systém, do kterého oněch 200 MB dobře zapadá.

Když si budete aplikaci do Apple TV poprvé stahovat, skutečně nebude mít daný balíček více než 200 MB. Apple takto omezil první stažení, aby bylo co možná nejrychlejší a uživatel nemusel dlouhé minuty čekat, než by se mu stáhlo například několik gigabajtů, jako tomu u například u některých náročnějších her pro iOS.

Pro fungování výše zmíněného App Thinningu pak Apple využívá dvě další technologie – „krájení“ (slicing) a taggování – a on-demand data (na požádání). Vývojáři nově své aplikace rozloží (rozkrájí) prakticky jako lego. Jednotlivé kostičky o co možná nejmenším objemu se budou stahovat vždy jen v případě, že je bude aplikace, popřípadě uživatel potřebovat.

Každou kostičku, převezmeme-li lego terminologii, vývojář opatří tagem, což je s ohledem na fungování celého procesu další nezbytná část. Právě pomocí tagů se totiž budou propojovat související data. Do prvotních 200 MB se například stáhnou veškerá data s tagem initial install, kde by neměly chybět všechny zdroje nutné pro spuštění a první kroky v aplikaci.

Vezměme si jako příklad smyšlenou hru Skákačka. Do Apple TV se z App Storu okamžitě začnou stahovat základní data a spolu s nimi tutoriál, v rámci kterého se naučíte hru ovládat. Hrát můžete prakticky okamžitě, protože prvotní balík nepřesáhne 200 MB, a nemusíte čekat, až se stáhne například dalších 100 levelů, jimiž Skákačka disponuje. Ale na začátku je hned (rozhodně ne všechny) nepotřebuje.

Jakmile se všechny prvotní data stáhnou, může si aplikace okamžitě zažádat o další data, a to až do velikosti 2 GB. Zatímco vy tedy již spouštíte aplikaci a procházíte tutorialem, na pozadí běží stahování dalších desítek či stovek megabajtů, v rámci kterých budou hlavně další úrovně Skákačky, ke kterým se postupně propracujete.

Vývojáři mají pro tyto účely od Applu v cloudu k dispozici celkem 20 GB, kam si může aplikace libovolně sahat. Záleží tedy jen na vývojářích, jak jednotlivé části otagují a tím pádem zoptimalizují běh aplikace, která bude mít v samotné Apple TV vždy uloženo jen minimálně dat. Ideální velikost tagů, tedy balíků dat stahovaných z cloudu, je podle Applu 64 MB, nicméně vývojáři mají k dispozici až 512 MB dat v rámci jednoho tagu.

Ještě jednou ve zkratce: v App Storu najdete Skákačku, začnete stahovat a v ten moment se stahuje úvodní až 200MB balík, kde jsou základní data a tutorial. Jakmile se aplikace stáhne a vy ji spustíte, zažádá si Skákačka o další tagy, kde jsou další levely, které budou mít v tomto případě jen pár megabajtů. Když pak dohrajete tutorial, již tedy budete mít připravené další úrovně a můžete pokračovat ve hře.

A tím se dostáváme k další podstatné části fungování celé nové filozofie Applu. Jak se stahují další a další otagovaná data, tvOS si vyhrazuje právo jakákoliv taková (tedy on-demand) data smazat, a to ve chvíli, kdy vám dochází interní úložiště. Vývojáři sice mohou jednotlivým tagům nastavit různé priority, nicméně samotný uživatel sám nemůže ovlivnit, o která data přijde.

Pokud ale vše bude fungovat, jak má, uživatel prakticky ani nemusí vědět, že se něco takového – stahování a následné mazání dat na pozadí – vůbec děje. To je vlastně pointa celého fungování tvOS.

Pokud jste ve Skákačce v 15. levelu, Apple počítá s tím, že předchozích 14 levelů již nepotřebujete, a tak je dříve či později smaže. Když byste se chtěli k některé z předchozích kapitol vrátit, je možné, že již v Apple TV nebude a budete ji muset znovu stáhnout.

Rychlý internet do každé domácnosti

Pokud mluvíme o Apple TV, dává tato filozofie smysl. Každý set-top box je totiž čtyřiadvacet hodin denně připojen kabelem k (dnes již obvykle) dostatečně rychlému internetu, díky kterému není se stahováním on-demand dat problém.

Samozřejmě platí rovnice, čím rychlejší internet, tím se snižuje pravděpodobnost, že byste v některé aplikaci museli čekat, než se stáhnou potřebná data, ale pokud bude vše optimalizováno – jak na straně Applu z hlediska stability cloudu, tak na straně vývojáře ohledně tagů a dalších částí aplikace –, neměl by být problém s většinou připojení.

Potenciální potíže ovšem můžeme najít, když se podíváme za Apple TV, dále do ekosystému Applu. App Thining, s tím spojené „krájení“ aplikací a další potřebné technologie Apple představil již před rokem na WWDC, kdy se to týkalo především iPhonů a iPadů. Až v Apple TV byl celý systém nasazen stoprocentně, ale můžeme očekávat, že postupně se přesune i na mobilní zařízení.

Ostatně například u své Apple Music již Apple mazání dat provozuje. Nejeden uživatel zjistil, že uložená hudba pro poslech offline byla po čase pryč. Systém hledal místo a zkrátka uznal, že tato data nejsou v danou chvíli potřeba. Do offlinu se pak musejí stahovat skladby znovu.

Na iPhonech, iPadech nebo dokonce iPodech touch by ale mohl – oproti Apple TV – nový přístup k aplikacím přinést problémy a zhoršený uživatelský zážitek.

Problém číslo jedna: ne všechna zařízení mají nepřetržité připojení k internetu. To jsou především iPady bez SIM karet a iPody touch. Jakmile budete potřebovat jakákoliv data, která jste například delší dobu nepoužili, a tak je systém bez varování smazal, a nebudete mít po ruce internet, máte zkrátka smůlu.

Problém číslo dvě: stále ještě slabě a nepříliš rychle pokrytá Česká republika mobilním internetem. Apple při nové správě aplikací a jejich dat počítá s tím, že vaše zařízení bude připojeno k internetu v ideálním případě čtyřiadvacet hodin denně a příjem bude co možná nejrychlejší. V tu chvíli vše funguje, jak má.

Jenže v České republice je bohužel realita taková, že si často při cestě vlakem ani nemůžete poslechnout své oblíbené písničky, protože přes Edge streamovat dost dobře nejde. Představa, že ještě k tomu potřebujete stahovat desítky megabajtů dat pro některou aplikaci, kterou potřebujete, je nemyslitelná.

Pravda, pokrytí čeští operátoři v posledních týdnech významně rozšiřují. Kde ještě před pár dny skutečně svítilo otravné „E“, dnes již často lítá vysokou rychlostí LTE. Pak však přichází druhá bariéra – FUP. Kdyby měl uživatel své zařízení pravidelně zcela zaplněné a systém tak neustále promazával on-demand data a následně je znovu stahoval, vyčerpá to klidně stovky megabajtů.

Na Apple TV se něco podobného řešit nemusí, ale u iPhonů a iPadů by dost záleželo na optimalizaci. Je otázka, jestli bude například volitelné, kdy a jak se mohou daná data stahovat/mazat, zda uživatel například bude moci říct, že si mazání on-demand dat nepřeje a pokud mu dojde místo, zkrátka následující akci stopne, než aby přišel o starší záznamy. Dříve nebo později ale můžeme s nasazením App Thinningu a technologiemi s tím spojených také do mobilních zařízení počítat.

Jedná se o poměrně velkou vývojářskou iniciativu, kterou Apple rozhodně nevytvářel pouze pro svůj set-top box. A pravda je, že například pro nízká úložiště v iPhonech i iPadech, konkrétně těch se stále ještě 16 GB, by to mohlo být dobré řešení, pokud nebude ničit uživatelský zážitek. A to snad Apple nedopustí.

.