Zavřít reklamu

Nová Apple TV, která se začala koncem minulého týdne prodávat, představuje největší rozšíření jablečného ekosystému za poslední roky. Do Apple TV se poprvé dostává App Store a s ním aplikace třetích stran. Spolu s tím Apple zároveň představil novou filozofii týkající se přístupu k aplikacím.

Nový přístup by se dal velice zkráceně shrnout zhruba takto: plnou kontrolu nad vaším obsahem, ač ho máte třeba koupený, přebírá Apple, který nejlépe ví, jak s ním ve váš prospěch naložit. Tato filozofie má pochopitelně své výhody i nevýhody a Apple TV je se svým tvOS prvním jablečným produktem, který ji bez výjimky přijímá.

Apple kalkuluje s tím, že v budoucnu nebude příliš záležet na tom, jak velké budete mít v zařízení fyzické úložiště, ale že veškerá data budou v cloudu, odkud si je do svého telefonu, tabletu, televize nebo čehokoliv jiného bez problémů stáhnete, když je budete potřebovat. A jakmile je potřebovat nebudete, opět se odstraní.

Technologie Applu, podporující tuto teorii, se nazývá App Thinning a znamená, že Apple si nárokuje kompletní kontrolu nad interním úložištěm Apple TV (do budoucna zřejmě i dalších produktů), ze kterého může kdykoliv – bez toho, aniž by to mohl uživatel jakkoliv ovlivnit – smazat libovolný obsah, pokud to bude třeba, tedy v případě, že se interní úložiště zaplní.

Ve skutečnosti trvalé interní úložiště pro aplikace třetích stran na Apple TV vůbec neexistuje. Každá aplikace musí být schopná ukládat data v iCloudu a žádat o ně a stahovat je tak, aby byl zajištěn ten nejlepší uživatelský zážitek.

apple-tv-games

Úložiště na Apple TV v praxi

Nejvíce se v souvislosti s novými pravidly pro vývojáře mluvilo o tom, že aplikace pro Apple TV svou velikostí nesmí přesáhnout 200 MB. To je sice pravda, jenže není třeba příliš panikařit. Apple totiž postavil sofistikovaný systém, do kterého oněch 200 MB dobře zapadá.

Když si budete aplikaci do Apple TV poprvé stahovat, skutečně nebude mít daný balíček více než 200 MB. Apple takto omezil první stažení, aby bylo co možná nejrychlejší a uživatel nemusel dlouhé minuty čekat, než by se mu stáhlo například několik gigabajtů, jako tomu u například u některých náročnějších her pro iOS.

Pro fungování výše zmíněného App Thinningu pak Apple využívá dvě další technologie – „krájení“ (slicing) a taggování – a on-demand data (na požádání). Vývojáři nově své aplikace rozloží (rozkrájí) prakticky jako lego. Jednotlivé kostičky o co možná nejmenším objemu se budou stahovat vždy jen v případě, že je bude aplikace, popřípadě uživatel potřebovat.

Každou kostičku, převezmeme-li lego terminologii, vývojář opatří tagem, což je s ohledem na fungování celého procesu další nezbytná část. Právě pomocí tagů se totiž budou propojovat související data. Do prvotních 200 MB se například stáhnou veškerá data s tagem initial install, kde by neměly chybět všechny zdroje nutné pro spuštění a první kroky v aplikaci.

Vezměme si jako příklad smyšlenou hru Skákačka. Do Apple TV se z App Storu okamžitě začnou stahovat základní data a spolu s nimi tutoriál, v rámci kterého se naučíte hru ovládat. Hrát můžete prakticky okamžitě, protože prvotní balík nepřesáhne 200 MB, a nemusíte čekat, až se stáhne například dalších 100 levelů, jimiž Skákačka disponuje. Ale na začátku je hned (rozhodně ne všechny) nepotřebuje.

tvos

Jakmile se všechny prvotní data stáhnou, může si aplikace okamžitě zažádat o další data, a to až do velikosti 2 GB. Zatímco vy tedy již spouštíte aplikaci a procházíte tutorialem, na pozadí běží stahování dalších desítek či stovek megabajtů, v rámci kterých budou hlavně další úrovně Skákačky, ke kterým se postupně propracujete.

Vývojáři mají pro tyto účely od Applu v cloudu k dispozici celkem 20 GB, kam si může aplikace libovolně sahat. Záleží tedy jen na vývojářích, jak jednotlivé části otagují a tím pádem zoptimalizují běh aplikace, která bude mít v samotné Apple TV vždy uloženo jen minimálně dat. Ideální velikost tagů, tedy balíků dat stahovaných z cloudu, je podle Applu 64 MB, nicméně vývojáři mají k dispozici až 512 MB dat v rámci jednoho tagu.

Ještě jednou ve zkratce: v App Storu najdete Skákačku, začnete stahovat a v ten moment se stahuje úvodní až 200MB balík, kde jsou základní data a tutorial. Jakmile se aplikace stáhne a vy ji spustíte, zažádá si Skákačka o další tagy, kde jsou další levely, které budou mít v tomto případě jen pár megabajtů. Když pak dohrajete tutorial, již tedy budete mít připravené další úrovně a můžete pokračovat ve hře.

A tím se dostáváme k další podstatné části fungování celé nové filozofie Applu. Jak se stahují další a další otagovaná data, tvOS si vyhrazuje právo jakákoliv taková (tedy on-demand) data smazat, a to ve chvíli, kdy vám dochází interní úložiště. Vývojáři sice mohou jednotlivým tagům nastavit různé priority, nicméně samotný uživatel sám nemůže ovlivnit, o která data přijde.

Pokud ale vše bude fungovat, jak má, uživatel prakticky ani nemusí vědět, že se něco takového – stahování a následné mazání dat na pozadí – vůbec děje. To je vlastně pointa celého fungování tvOS.

Pokud jste ve Skákačce v 15. levelu, Apple počítá s tím, že předchozích 14 levelů již nepotřebujete, a tak je dříve či později smaže. Když byste se chtěli k některé z předchozích kapitol vrátit, je možné, že již v Apple TV nebude a budete ji muset znovu stáhnout.

Rychlý internet do každé domácnosti

Pokud mluvíme o Apple TV, dává tato filozofie smysl. Každý set-top box je totiž čtyřiadvacet hodin denně připojen kabelem k (dnes již obvykle) dostatečně rychlému internetu, díky kterému není se stahováním on-demand dat problém.

Samozřejmě platí rovnice, čím rychlejší internet, tím se snižuje pravděpodobnost, že byste v některé aplikaci museli čekat, než se stáhnou potřebná data, ale pokud bude vše optimalizováno – jak na straně Applu z hlediska stability cloudu, tak na straně vývojáře ohledně tagů a dalších částí aplikace –, neměl by být problém s většinou připojení.

Potenciální potíže ovšem můžeme najít, když se podíváme za Apple TV, dále do ekosystému Applu. App Thining, s tím spojené „krájení“ aplikací a další potřebné technologie Apple představil již před rokem na WWDC, kdy se to týkalo především iPhonů a iPadů. Až v Apple TV byl celý systém nasazen stoprocentně, ale můžeme očekávat, že postupně se přesune i na mobilní zařízení.

siri-remote-apple-tv

Ostatně například u své Apple Music již Apple mazání dat provozuje. Nejeden uživatel zjistil, že uložená hudba pro poslech offline byla po čase pryč. Systém hledal místo a zkrátka uznal, že tato data nejsou v danou chvíli potřeba. Do offlinu se pak musejí stahovat skladby znovu.

Na iPhonech, iPadech nebo dokonce iPodech touch by ale mohl – oproti Apple TV – nový přístup k aplikacím přinést problémy a zhoršený uživatelský zážitek.

Problém číslo jedna: ne všechna zařízení mají nepřetržité připojení k internetu. To jsou především iPady bez SIM karet a iPody touch. Jakmile budete potřebovat jakákoliv data, která jste například delší dobu nepoužili, a tak je systém bez varování smazal, a nebudete mít po ruce internet, máte zkrátka smůlu.

Problém číslo dvě: stále ještě slabě a nepříliš rychle pokrytá Česká republika mobilním internetem. Apple při nové správě aplikací a jejich dat počítá s tím, že vaše zařízení bude připojeno k internetu v ideálním případě čtyřiadvacet hodin denně a příjem bude co možná nejrychlejší. V tu chvíli vše funguje, jak má.

Jenže v České republice je bohužel realita taková, že si často při cestě vlakem ani nemůžete poslechnout své oblíbené písničky, protože přes Edge streamovat dost dobře nejde. Představa, že ještě k tomu potřebujete stahovat desítky megabajtů dat pro některou aplikaci, kterou potřebujete, je nemyslitelná.

Pravda, pokrytí čeští operátoři v posledních týdnech významně rozšiřují. Kde ještě před pár dny skutečně svítilo otravné „E“, dnes již často lítá vysokou rychlostí LTE. Pak však přichází druhá bariéra – FUP. Kdyby měl uživatel své zařízení pravidelně zcela zaplněné a systém tak neustále promazával on-demand data a následně je znovu stahoval, vyčerpá to klidně stovky megabajtů.

Na Apple TV se něco podobného řešit nemusí, ale u iPhonů a iPadů by dost záleželo na optimalizaci. Je otázka, jestli bude například volitelné, kdy a jak se mohou daná data stahovat/mazat, zda uživatel například bude moci říct, že si mazání on-demand dat nepřeje a pokud mu dojde místo, zkrátka následující akci stopne, než aby přišel o starší záznamy. Dříve nebo později ale můžeme s nasazením App Thinningu a technologiemi s tím spojených také do mobilních zařízení počítat.

Jedná se o poměrně velkou vývojářskou iniciativu, kterou Apple rozhodně nevytvářel pouze pro svůj set-top box. A pravda je, že například pro nízká úložiště v iPhonech i iPadech, konkrétně těch se stále ještě 16 GB, by to mohlo být dobré řešení, pokud nebude ničit uživatelský zážitek. A to snad Apple nedopustí.

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Velice me toto téma zajímá. Vlastním Apple TV 3.generace a s ní řádově desítky filmů z Itunes poslední dva roky v HD s objemem 5-6 GB. Připojení mám od O2 ADSL a od ledna mobilní LTE s FUP 30 GB. Jelikož FUP mam zpravidla prvni tyden obdobi vycerpany (a ADSL nestiha stream plynule), tesil jsem se na avizovane navyseni pameti nove Apple Tv. Vcera jsem kontaktoval podporu Apple, abych si ujasnil zpusob prace s touto pameti (ktere filmy budou ulozeny v pameti a ktere ne). Prvni asistent byl po chvili v uzkych a rekl, ze me spoji na „proskolene kolegy“ na novou Apple TV. Druhy kolega rovnez tapal, nechal me vyckat a nasledne odpovidal scestne ze si mohu film koupit a sledovat. Myslim, ze Apple opravdu uvazuje o stabilnim rychlem pripojeni kdykoliv a kdekoliv. Nicmene na zaklade mych zkusenosti napr. cesta vlakem z Moskvy do Jaroslavle, kde bylo k dispozici i lokalni WIFI, nebo tridenni pobyt v Berline behem koncertu U2 me presvedcuje, ze toto neni jen problem nasi zeme, ale i zemi, ktere, jak si v duchu rikame, jsou mnohem dal.

  Co porad mate vsichni s tim vlakem? Apple TV nikdo mit ve vlaku nebude ;-).

  Oni to myslí v kontextu s tím, když by podobný systém správy paměti byl i v iphonech.

  Každopádně také je nejlepší to stáhnout do Macbooku i koupený film z itunes… V AppleTV je velká pamět ke cachování. Tím pádem se tam sice možná ten jeden film uloží. Ale kdykoliv budeš potřebovat dělat něco jinýho tak se ta část paměti vymaže. Podle mě u filmů to bude nejvíc patrné než u her a aplikací.

  Tak na iPhonech/iPadech by bylo dobry, aby to slo nejak nastavit. Na 128GB verzich by to bylo zbytecny a bylo by riziko ze neco nebude fungovat, ale pokud clovek zije nekde kde je porad na rychlem Internetu, tak by se mu vyplatilo koupit 16GB verzi a povolit tuhle sluzbu :-).

  Asi tak. Ale podle mě i apple ví že to je trošku utopie zatím. Nehledě na to, že ani mě tento koncept moc nevyhovuje. Podle mě to zůstane zatím jenom v ATV.

  Tak hlavne pro ty filmy a hudbu by to bylo v pohode. Proc si to stahovat k sobe, kdyz si to muzu pustit online ;-). Vlastne stejny jako Youtube.
  PS: Mluvim jen o Apple TV.

  Díky tomu, že nesnáším filmy z itunes(není několik zvukových stop, titulky, bitrate) tak tohle bohužel nemám jak obejít. Hudba,fotky jsou ale super o tom žádná. Mluvil jsem spíš o aplikací s takovýmto základem. Ikdyž bych měl rychlejší internet furt stáhnout třeba apshalt do appleTV několikrát za den by mě nebavilo.

  Me na iTunes filmech vadi pomer cena/vykon. Za pujceni filmu na 24 hodin jsem ochoten zaplatit 30-50Kc a muze jit o film kterej je treba rok stary. Za aktualni hitovku co byla pred mesicem v kine i neco vic.
  Zbytek je u nas drahej, protoze ta to platime formou povinnych poplatku.

  Jinak reseni pro Tebe. Stahnes si film do MACbooku a budes streamovat pres Wifi do Apple TV :-).

  Doma na MACu v iTunes. MAC mam na AC wifi, Apple TV na kabelu k routru. Nicmene filmy se stejně na zacatku nakesujou a pak jedou v pohodě. Na moji starý Wi-Fi se mi teda stávalo, ze se film zaseknul i při přehrávání ale na tyhle aktuální Wi-Fi je všechno ok.
  Jinak na iTunes mám asi 2 filmy, tak mužů zkusit i připojeni z venku pokud chceš. Internet mám 40Mb/s download.

  Ceny pameti klesaji, ale vizionari z Apple budou sazet na vsudypritomny rychly internet. Staci se projet vlakem a sledovat, jaky internet chytate. Mnohde jen edge. To se to bude streamovat. O fup nema cenu ani psat. To je problem nasich zlodejskych operatoru. Kazdopadne dalsi vizionarska vychytavka. Dekuji, ne.

  Jedna vec tady ale nezaznela. Co kdyz si koupim aplikaci a vyvojar ji prestane podporovat?
  1. Nestahne mi to dalsi levely, ale spis se to cely smaze.
  2. Mam koupeny nektery hry a uz nejsou v App storu, takze pokud nemam zalohu na MACu, tak jsem o ne prisel.
  Opravdu zajimave nebezpecna situace. Ja osobne si koupim hru a trva mi treba rok nebo 2 nez ji dohraju a v tomhle pripade bych mel jaksi smulu.

  Jako Apple TV mi to jinak pripada dobry reseni. Opravdu porad nechci resit ze mi doslo misto a pouzivam tak 10-15% aplikaci porad dokola.
  Mam doma internet 40/20 Mb/s in/out za 250,- mesicne, takze pohoda. Prozatim se mi po roce za stejou cenu rychlost Internetu navysi cca o 50% s 1/5 priplatku o 100, jako letos :-).
  Vhodnost pro muj iPad je samozrejme 0%, pokud hra dnes neporebuje pripojeni na Internet. Jinak pokud ta aplikace jiz dnes potrebuje pripojeni a bez ni nefunguje, tak mi to na domaci rychli Wifi nevadi, ale jinak je to opruz. Realny nasazeni je teda tak 10%.
  Co ale nechapu je proc si teda kupovat 64GB verzi?

  64gb je pro lidi jako jsem já co tam budou mít 6-10 her, který budou mít streamovanou velikost třeba 2-4gb.
  A k tomu mají v itunes filmy o velikosti 15-25gb.

  Pak se cachovaný obsah her nevymaže a nebude se muset sahat znova na internet. Třeba v případě Apshalt 8 jsem čekal skoro 20 minut než se načetli levely. Protože u takové závodní hry kdy si může vybírat jaké kola pojedeš se jednoduše musí nacachovat celá hra bez vyjímek a néé jenom po částech

  Apshalt je bez sekání, ale jenom v případě že se nestahují žádné aplikace jako se stahovali mě. Rychlost odezvy je dobrá. Akorát na takový hry jedině s ovladačem. Gyroskop jsem neměl rád na iphonu a nemám ho rád ani teď. Vyjímku můžou tvořit hry ve stylu nintenda Wii.

  Zatím jenom SteelSeries Nimbus případně Stratus XL. Nimbus mě nabídnul přímo apple za 1599 myslím. Má dokonce lighting konektor :-) vypadá přijatelně za tu cenu :-) ale jak říkám. Teď to nemá ještě takové opodstatnění. Počkám jaké hry budou na appleTV vycházet. Pokud akční typu Modern Combat atd. tak určitě nebudu váhat investovat. Pokud néé tak zůstanu zatím u ovladače :-)

  Moje video z nové appleTV 64gb :-) Hra o trůny má jeden díl 7gb a filmy mají kolem 15-25gb.

  Připojení s macbookem probíhalo na N-kové wifině (450mbit) a appleTV byla připojená k AE pomocí lan kabelu.

  Hlavně přetáčení je ukrutně rychlé a všechno běhá jak má. Jediné co mě blbne je 5.1 zvuk kdy to appleTV nepozná a musí se ročně přepínat na prostorový zvuk. V případě že v nastavení je jenom dolby surrond a hraje hudba nebo jenom 2.0 stopa u filmu tak ATV přehrává jenom nízké Hz a žádný zvuk. Musí se to ručně přepínat mezi Dolby Surrond a Stereo v nastavení. Otravná softwarová chyba.

  https://www.youtube.com/watch?v=D3BOnK_ivyA

  Pekna ukazka. Doma mam AC Wifi pro MACBook Air 2013 a Apple TV 3 je pripojena do kabelu a nekdy to nacitani filmu je docela pomaly. Tohle je urcite rychlejsi i na pomalejsi Wifi.

  Já jsem zjistil, že jak to není router od applu tak většina takovýhle věcí je pomalejší i s rychlejší wifinou. Mám doma taky ještě jeden router AC a je prostě pomalejší než AE. Bohužel nemám ACčkovou wifinu od Applu tak nemužu vyzkoušet rychlost v poměru k připojením přes kabel. Ale mělo by to být ještě rychlejší.

  Vi se uz, jak je to s tim ovladacem? Je ten u ATV prodavane v CR opravdu rozdilny od toho u ATV prodavane v Nemecku (a podporujici tak Siri)? Nemam problem odkocit si do Drazdan. CZ Apple store uvadi Apple TV Remote, DE Apple store uvadi Siri Remote. Je v jejich funkcnosti rozdil nebo je to jen slovickareni?
  Moc diky!

  Už se to ví :-) softwarově je to zamknuté pro lidi s Apple ID mimo dané země, které Siri v AppleTV podporují. Pokud se do české ATV přihlásíš americkým učtem normálně fungovat bude.

  Je to jinak jenom slovíčkaření. Ovladače jsou na chlup stejné.

  Spíš to vidím na softwarovou blokaci ze strany applu. Néé z toho důvodu, že tady žijou nevzdělaný blbci co neumí anglicky. Ale podle mě starost o Siri v AppleTV má nějaký jiný server než v iphonech,ipadech. Celkově to podle mě obsatarává úplně jiná páteř jejich systému. Když jsem včera stahoval aplikace tak třeba badland se mě nestáhnul ani za 2 hodiny … a ostatní aplikace taky měli trošku problém s instalací.

  jeden díl „blbýho“ seriálu 7GB ? no to potěš koště :D to aby pak člověk měl doma připojení jako je na studentskejch kolejích :D

  Tak ve vlaku asi treba ne, ale treba v camperu bych si to i predstavit umel. Segra prijela z Rakouska s decka. Privezli si Apple TV,aby decka neotravovaly a ze jim pusti nejaky filmy, co ma koupeny. Tahlo to vsechno pres net. Bydlim na vesnici. Mame pouze 8mbit pripojeni od O2. Realne taham necelych 7. Filmy to tahat stihalo, ale na ostatni veci byl internet uz nepouzitelny. Kdyz treba jedeme na hory a chceme si vecer pustit nejakej film, stejnej problem. Male kde je slusny internet. V obytnym aute ani nemluvim. Nemoznost tam cokoliv nahrat pro offline pouziti je velice neprijemne omezeni. Samozrejme metrosexualy z mest to nijak neomezi. Ty maji vsude 100mbit internet od UPC.

  Bohužel s tímto se asi nepočítalo. S tím se asi argumentuje stylem vemte si sebou macbook či ipad do kterého si doma při rychlém internetu mužete stáhnout film z itunes. Primárně pro tento učel AppleTV dělaná není. Kdyby byla, měla by slot na simkartu a GSM modul jako iPad.

  Jo, tak takhle nějak funguje AppleMusic, bohužel si natahám hudbu a když si ji chci v autě pustit tak najednou mi řekne: „připojte se k Wifi“. Nebo fotky. Na iPhone jsem nahrál video (asi 20MB krátký), chtěl jsem ho pustit tam kde nebyl internetový signál, tak se najednou začalo stahovat z iCloudu. Nejsem si jist, jestli toto je správná cesta v aktuálním stavu „vysokorychlostního“ internetu alespoň u nás :-(

  a máte ji tam danou i pro offline poslech ?

  U každého toho alba jsem dal „Make available offline“, stahovalo se, ale je zajímavé, že u některých je v pravém horním rohu alba ikonka telefonu a u některých ne, byť telefon nehlásil žádnou chybu a tvářil se, že všechno stáhnul…

  podle mě to s tou ikonkou znamená jestli jste si ji stahl poprvé pouze do telefonu nebo už jí máte například přes mac přidanou do mojí hudby (a stahujete si jí tak vlastně už podruhé do jiného zařízení) a v tu chvíli se tam ta ikonka neukazuje.

  Aha, tak v tom případě nevím jak zjistit co a jak :-(

  Na druhou stranu se mi sesynchronizoval z OSX FTL Soundtrack a ten tu ikonku stále má, byť ho mám na OSX, takže jsem z toho jelen…

  Ještě by se Apple mohl domluvit s filmovejma studiema, a zavést nějakej měsíční poplatek za kterej by si člověk mohl stáhnout kterýkoli film či seriál co by měl Apple v databázi, prostě udělat to na stejným principu jako funguje Apple music

  Jenom informace. Dneska mi přišla AppleTV a ačkoliv ji chci používat na jiné věci, řekl jsem si, že vyzkouším třeba Asphalt 8. Asi 2h to stahovalo aplikaci plus levely, ano mám jen blbej 8MBit, na druhou stranu 200MB by mělo být staženo hned ne?

  AppSlicing a další featury jsou dle mého revoluční věc, ale bohužel Apple na ně sám není připraven, protože to hlavně zatíží jeho servery (předpokládám, že to dneska z Alzy získalo více lidí a Asphalt je jedna z mála her, která je na AppStore dostupná), které evidentně neposílil :-( Škoda…

  ono to totiž s těmi hrami není uplně tak že by komplet celá hra měla „pouze“ 200mb, stahujete si to tam po určitých levelech aby jste mohl začít hrát aniž by jste měl stažené všechno (například pár posledních levelů které vám jsou zatím k ničemu)

  Já vím, spíše jen dávám do pácu svoji zkušennost.

  Když jsem na WWDC viděl přednášku na toto téma, docela jsem byl u vytržení, dost se mi to líbilo a stále se mi to líbí, jenom jsem se bál právě toho co jsem napsal :-(

  Tady je ještě problém s tím, že je to závodní hra, která Vás nechá hrát prakticky jakýkoliv level, který chcete a máte odemknutý (už jsem měl rozehráno z dřívějška), kdybych hrál od začátku, tak by to bylo také o něčem jiném.

  Druhá věc je ta, že mne docela překvapilo, že si to AppleTV stáhla na pozadí. Jeden den jsem čekal co to psalo, vypnul AppleTV a druhý den, když jsem k tomu přišel a říkal si, že budu muset čekat, tak level byl najednou nahraný (ani loading se neobjevilo), prostě najednou tam ten level byl. Takže to mají ošetřeno docela dobře, ale nesmíte k tomu přijít, pokud jste v euforii z nové hračky :-)

celý text





Čtěte více



.