Zavřít reklamu

Jedna příčina, proč je nový MacBook, který se v dubnu chystá na trh, tak tenký, se skrývá v procesoru Core M. Jde o procesor, který loni vypustil Intel a má za úkol pohánět právě ty nejtenčí notebooky i tablety. To vše samozřejmě přichází s množstvím výhod i nevýhod. I proto nebude nový MacBook pro každého.

Na začátku března představený MacBook se sice ještě nezačal prodávat, ale o jeho všech možných konfiguracích již víme. Intel svůj Core M čip nabízí v rychlostech od 800 MHz až po 1,2 GHz, všechny dvoujádrové se 4MB mezipamětí a všechny s integrovanou grafikou HD Graphics 5300 také od Intelu.

Apple se rozhodl, že do nového MacBooku nasadí dvě nejrychlejší možnosti, tedy 1,1 a 1,2 GHz, přičemž uživatel si může při koupit zvolit ještě o jednu desetinu vyšší takt.

V MacBooku Air aktuálně Apple nabízí jako nejslabší procesor 1,6GHz dvoujádrový Intel Core i5, v MacBooku Pro s Retina displejem pak stejný procesor o frekvenci 2,7 GHz. To jen pro srovnání, jaký rozdíl ve výkonech v rámci celého notebookového portfólia Applu můžeme čekat, byť benchmarky 12palcového MacBooku zatím neznáme.

Skoro mobilní velikost základní desky

Zlatý, vesmírně šedý nebo stříbrný MacBook ale není primárně určen k velkým výkonům. Jeho přednosti jsou v minimálních rozměrech, váze a s tím spojené maximálně pohodlné přenositelnosti. K tomu významně přispívá právě Intel Core M, který je výrazně menší. Celá základní deska se tak v MacBooku více blíží té iPhonové, oproti MacBooku Air má zhruba třetinovou velikost.

Mnohem tenčí a lehčí mohli inženýři Applu MacBook vytvořit také díky tomu, jelikož je procesor Core M méně výkonnější, méně se zahřívá, a tak může běžet zcela bez potřeby větráků. Tedy za předpokladu, že jsou na stroji dobře vyvedené větrací cesty.

Nakonec má Core M výhodu ve spotřebě energie. Dosavadní běžné procesory spotřebovaly klidně přes 10 W, Core M si vezme pouze 4,5 W, a to zejména díky tomu, že je jako první procesor vyráběn 14nm technologií. Přestože je ale méně náročný na spotřebu energie a prakticky celý vnitřek MacBooku vyplňují baterie, nevydrží tak dlouho jako 13palcový MacBook Air.

Nejslabší přenosný počítač Applu

Pokud máme hovořit o nevýhodách čipu Intel Core M, pak musíme jednoznačně začít u výkonu. I když zvolíte nejdražší variantu s 1,3GHz procesorem, ani zdaleka výkon MacBooku nebude dosahovat na nejslabší 11palcový MacBook Air.

V režimu Turbo Boost sice Intel slibuje u Core M nárůst frekvence až na 2,4/2,6 GHz, ale proti Airu to je stále málo. U něj začíná Turbo Boost na 2,7 GHz. Ve všech MacBoocích Air navíc dostanete Intel HD Graphics 6000, v MacBooku HD Graphics 5300.

Na reálný výkon si budeme muset počkat, až se po startu prodeje objeví první benchmarky, ale minimálně na papíře bude nový MacBook výrazně nejslabší ze všech přenosných počítačů Applu.

V tuto chvíli si alespoň můžeme vzít pro srovnání Yoga 3 Pro od Lenova. Ten má stejný 1,1GHz čip Intel Core M jako MacBook a podle testů Geekbench se zařadil v jednojádrovém (skóre 2453 vs. 2565) i vícejádrovém (4267 vs. 5042) testu pod nejlevnější Air z letošního roku.

Retina jako žrout baterky

Jak již bylo zmíněno výše, výrazný úbytek na výkonu a spotřebě bohužel nepřináší příliš výrazné navýšení výdrže baterie. Vyrovnat by se měl MacBook 11palcovému MacBooku Air, na větší verzi pár hodin ztrácí. Stejně jako u výkonu uvidíme, co přinesou reálné výsledky.

Za slabší výdrží baterie dost dost možná stojí Retina displej, který má v MacBooku rozlišení 2304 × 1140, a jedná se o IPS panel s LED podsvícením. Již zmíněný notebook Yoga 3 Pro ukázal, že Intel Core M může mít se zvládáním displeje s tak vysokým rozlišením problémy. Na druhou stranu nasadilo Lenovo ještě vyšší rozlišení (3200 × 1800), takže Apple by neměl mít v MacBooku takové potíže.

Vše tedy ale vede k tomu, že s MacBookem Apple rozhodně necílí na grafiky nebo náruživé hráče, pro které bude (nejen) výkonově nejtenčí jablečný notebook jasně nedostačující. Cílovou skupinou budou především relativně nenároční uživatelé, kteří se však nebudou ostýchat dát za svůj stroj minimálně 40 tisíc korun.

Zdroj: Apple Insider
.