Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Waze pracuje na integraci s domovskou obrazovkou CarPlay

Bezesporu nejpopulárnější navigací je aplikace Waze. Ta nás dokáže v okamžiku upozornit na překročení rychlosti, na aktuální dopravní situaci, radary a podobně. Pokud používáte tento program přímo ve vašem automobilu, tak jistě víte, že si jej musíte přímo otevřít, jinak se vám žádné mapy nezobrazí. Podle nejnovějších informací, které pramení přímo od samotného testera, Waze pracuje na integraci s domovskou obrazovkou systému CarPlay.

Waze CarPlay domovska obrazovka
Zdroj: MacRumors

Jak můžete na výše přiloženém snímku vidět, díky tomu bychom už nemuseli mít otevřenou aplikaci, ale přesto bychom z domovské obrazovky přímo viděli, po jaké trase máme pokračovat a jaký je současný rychlostní limit. Tato funkce ale doposud nebyla oficiálně představena a prozatím se nachází ve fázi beta testování. Tato novinka by parádně zpříjemnila používání CarPlay. Díky tomu se totiž nebudeme muset neustále přepínat mezi obrazovkami, protože zkrátka vše uvidíme na první pohled – například navigaci, právě přehrávanou skladbu, kalendář a podobně. Kdy se ale této podpory dočkáme je prozatím nejasné.

iOS 15 už nebude možné nainstalovat na iPhone 6S a iPhone SE (2016)

O poměrně zajímavé informace se včera večer podělil izraelský magazín The Verifier, podle kterého operační systém iOS 15 již nebude možné nainstalovat na iPhone 6S a iPhone SE první generace. Zdali je tato informace pravdivá je prozatím samozřejmě nejasné. Je každopádně nutné zmínit, že tento zdroj již před příchodem iOS 14 říkal, že telefony iPhone SE, 6S a 6S Plus budou jako poslední podporovat tento systém. V jiných ohledech jejich historie „úniků“ už tak světlá není, jelikož se již několikrát spletli.

iphone 6s a 6s plus všechny barvy
Zdroj: Unsplash

Kalifornský gigant navíc jablečné telefony zásobuje aktuálním softwarem po dobu čtyř až pěti let. Právě zmiňované modely 6S a 6S Plus byly představeny v roce 2015 a první iPhone SE hned rok poté. Kdyby se tato prognóza vyplnila, znamenalo by to, že iOS 15 bude kompatibilní s těmito produkty:

 • iPhone z roku 2013
 • iPhone 12 Pro (Max)
 • iPhone 12 (mini)
 • iPhone 11 Pro (Max)
 • iPhone 11
 • iPhone XS (Max)
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8 (Plus)
 • iPhone 7 (Plus)
 • iPhone SE (2020)
 • iPod touch (sedmé generace)

Odborníci z iFixit rozebrali iPhone 12 Pro Max

Kalifornský gigant se nám letos pochlubil se čtveřicí telefonu, přičemž největším z nich je model iPhone 12 Pro Max. Ten se pyšní 6,7″ displejem a jeho velikost se samozřejmě podepsala i na vnitřních komponentech. Na ty se již tradičně posvítili experti z portálu iFixit, který telefon do detailu rozebrali a o celou zkušenost se s námi podělili. V čem je tedy doposud největší jablečný telefon jiný?

iPhone 12 Pro Max fotoaparát
Zdroj: redakce Jablíčkář

Hlavní rozdíl můžeme spatřit již při samotném oddělání zad telefonu. Zatímco ostatní jablečné telefony mají klasickou obdélníkovou baterii, tak v iPhonu 12 Pro Max, z důvodu její větší kapacity, má tvar písmena L. Se stejným případem jsme se mohli poprvé setkat u loňského iPhonu 11 Pro Max. Samotná baterie poté nabízí kapacitu 14,13 Wh, přičemž pro srovnání si můžeme uvést iPhonu 12 a 12 Pro, který se pyšní 10,78Wh akumulátorem. I přesto se ale jedná o malý krůček dozadu. iPhone 11 Pro Max totiž nabízel 15,04Wh baterii.

Další rozdíl můžeme najít přímo v soustavě fotoaparátů, která má podstatně větší rozměry než standardní iPhone 12. Pravděpodobně to bude volbou pokročilejšího senzoru. Na velikosti někdy skutečně záleží. Kalifornský gigant si mohl dovolit použít doposud největší senzor, co se kdy v jablečném telefonu nacházel, díky čemuž model Pro Max nabízí podstatně lepší fotografie v horších světelných podmínkách. Nadále nesmíme zapomenout zmínit přednost tohoto telefonu, kterou je senzor pro stabilizaci obrazu. Ten dokáže kompenzovat třas lidských rukou až několika tisíci pohyby za sekundy.

iPhone 12 Pro Max zadní strana
Zdroj: redakce Jablíčkář

iFixit nadále vyzdvihuje podstatně kompaktnější design základní desky v porovnání s iPhonem 12 a stejně tak i slot pro SIM kartu, který je nově podstatně snazší na opravení. Lépe se také bude přistupovat k reproduktorům, jež půjdou poměrně snadno vyjmout či vyměnit. Z pohledu znovuopravitelnosti získal iPhone 12 Pro Max 6 bodů z 10, což je stejný výsledek, který získal i iPhone 12 a 12 Pro. Dá se navíc očekávat, že se hodnocení bude rok co rok snižovat. Na vině je především stále lepší voděodolnost a řada dalších faktorů.

.