Zavřít reklamu

Novinky watchOS 8 představil Apple na své úvodní keynote v rámci WWDC21. Tou hlavní je funkce Mindfulness pro ještě lepší uvolnění a relaxaci. Znáte ale delší historii watchOS? Co jednotlivé své generace přinášel tento systém za novinky, si můžete přečíst v této jeho historii.

watchOS 1

Operační systém watchOS 1 byl vyvinut na základě iOS 8. Byl vydán 24. dubna roku 2015, jeho poslední verze s označením 1.0.1 byla vydána v průběhu druhé poloviny května roku 2015. Byl určen pro Apple Watch první generace (označované jako Series 0), a jeho uživatelské rozhraní se vyznačovalo kruhovými ikonkami aplikací. watchOS 1 nabídl nativní aplikace jako Aktivita, Budík, Kalendář, Pošta, Hudba nebo Fotky, a jeho součástí bylo také devět různých ciferníků. Postupem času přibyla například podpora Siri, podpora aplikací třetích stran nebo nové jazyky.

watchOS 2

Nástupcem operačního systému watchOS 1 se v září roku 2015 stal watchOS 2. Vycházel z operačního systému iOS 9, a kromě nových ciferníků přinesl vylepšené funkce Siri, nové cvičení a nové funkce v nativní Aktivitě. Nabídl také podporu služby Apple Pay, aplikaci Wallet, možnost propojení s přáteli, podporu Map nebo třeba podporu hlasových hovorů přes FaceTime. V prosinci roku 2015 přibyla do watchOS 2 také podpora češtiny.

watchOS 3

V září roku 2016 vydala společnost Apple svůj operační systém watchOS 3. Tato novinka nabídla uživatelům možnost umístění oblíbených aplikací do Docku, který dokázal pojmout až deset položek. Přibyly komplikace pro Fotky, časosběr, cvičení, hudbu nebo zprávy, disneyovské ciferníky, aplikace Watch pro iOS se dočkala nové sekce s názvem Galerie ciferníků. V aplikaci Aktivita přibyla možnost sdílení a porovnání kroužků aktivity, cvičení se dočkala vylepšení a nových možností přizpůsobení, a objevila se také nová nativní aplikace Dýchání. Operační systém watchOS 3 umožňoval také psaní prstem, a přibyly nové možnosti ovládání chytré domácnosti.

watchOS 4

Operační systém watchOS 4 byl vydán v září roku 2019. Již tradičně nabídl nové ciferníky včetně Siri ciferníku, přinesl ale také vylepšení aplikace Aktivita v podobě měsíčních výzev a personalizovaných notifikací, nové možnosti cvičení, možnost průběžného měření srdečního tepu nebo upozornění na příliš rychlý tep. Došlo k přepracování aplikace Hudba, ve vybraných regionech přibyla služba News a z Ovládacího centra bylo možné aktivovat svítilnu. Přibyla také podpora gest v aplikaci Pošta a nové návrhy v Mapách.

watchOS 5

Operační systém watchOS 5 spatřil světlo světa v září roku 2018. Mezi novinky, které přinesl, patřila možnost automatické detekce zahájení cvičení, nové Podcasty a nové druhy cvičení. Uživatelé získali také funkci Walkie-Talkie, objevila se funkce Zvednutí zápěstí, seskupování notifikací a možnost prohlížení webových stránek z iMessage. Přibyla také možnost naplánování režimu Nerušit, a o něco později se objevila také aplikace EKG, která byla ovšem určená pouze pro Apple Watch Series 4.

watchOS 6

Operační systém watchOS 6 byl vydán v září roku 2019. Přinesl nové nativní aplikace Sledování cyklu, Hluk, Diktafon, přibyly také audioknihy a vlastní App Store. Uživatelé získali možnost sledování trendů v aktivitě, přibyla nová cvičení a samozřejmě také nové ciferníky, a došlo také k vylepšení možností hlasové asistentky Siri. Operační systém watchOS 6 přinesl i podporu pro automatické aktualizace softwaru, nové možnosti nastavení a přizpůsobení napříč systémem, novou kalkulačku s možností výpočtu procent a rozdělení účtů a nové komplikace.

watchOS 7

Nástupcem watchOS 6 se v září roku 2020 stal operační systém watchOS 7. Tato aktualizace přinesla novinky v podobě nových ciferníků, nástroje pro sledování spánku s režimem Noční klid nebo třeba funkci pro automatickou detekci mytí rukou. Přibyla také nová aplikace Memoji, funkce měření okysličení krve (pouze pro Apple Watch Series 6), možnost rodinného nastavení nebo třeba režim Ve škole. Uživatelé mohli také nově sdílet ciferníky, přibyly nové možnosti práce s komplikacemi a nová cvičení.

watchOS 8

Nejnovější verzí operačního systému pro Apple Watch je nedávno představený watchOS 8. Apple u této novinky zavedl novou funkci Mindfulness pro ještě lepší uvolnění, relaxaci a uvědomění, a přibyl nový ciferník s podporou fotografií v režimu Portrét. Došlo k přepracování aplikace Fotky, zavedení nového režimu Soustředění nebo třeba nových možností psaní, úprav a sdílení v nativních Zprávách. Uživatelé mohou nově nastavit také více časovačů, a ve vybraných regionech došlo k přidání nových funkcí ve službě Fitness+.

.