Zavřít reklamu

Apple se během dnešní keynote soustředil především na nové železo, když představil nové iPhony 7 a Watch Series 2. Zároveň se ale vždy chvíli zastavil u nových operačních systémů, které představil už v červnu na WWDC. Pro veřejnost vyjdou iOS 10 a watchOS 3 už příští týden. V tom dalším dorazí i macOS Sierra.

iOS 10 bude ke stažení už v úterý 13. září a dorazí tak o něco dříve než nové iPhony 7, které s novým operačním systémem počítají. Jak už Apple ukázal na červnové vývojářské konferenci, iOS 10 přinese spíše menší vylepšení, ale zato jich je celá řada.

V iOS 10 je proměněná uzamčená obrazovka, práce s notifikacemi a také efektivnější využití najdou widgety. Pro vývojáře třetích stran byla otevřena hlasová asistentka Siri a hodně se vývojáři Applu soustředili na zlepšení aplikace Zprávy.

S iOS 10 budou kompatibilní následující zařízení:

 • iPhone 5, 5C, 5S, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7 a 7 Plus
 • iPad 4, iPad Air a iPad Air 2
 • Oba iPady Pro
 • iPad Mini 2 a novější
 • iPod touch šesté generace

Ve stejný den jako iOS 10 vyjde pro veřejnost také watchOS 3, které si budou moci nainstalovat majitelé všech hodinek Apple Watch. Nové modely Series 2 již budou mít watchOS 3 předinstalované, vyjdou totiž o pár dní později.

Jak již Apple demonstroval v červnu, největší novinkou watchOS 3 bude mnohem rychlejší spouštění aplikací, což byla dosud jedna z nepříjemností. Apple celkově trochu přepracoval způsob ovládání, a tak se v novém hodinkovém operačním systému objeví i klasický dock nebo ovládací centrum. WatchOS 3 by zároveň optimalizací výkonu měl zlepšit výdrž jablečných hodinek.

Pro instalaci watchOS 3 bude nutné mít v iPhonu nainstalovaný iOS 10. Oba systémy vyjdou 13. září.


Zcela opomenuty – byť nutno říct, že podle očekávání – zůstaly na středeční keynote počítače Mac. Nakonec až na webu Applu jsme se mohli dočíst, že nový operační systém macOS Sierra také vyjde v září, konkrétně v úterý dvacátého.

Také macOS Sierra, který po letech změnil název z OS X právě na macOS, čekají větší i menší novinky. Vedle již zmíněného názvu je tou největší příchod hlasové asistentky Siri, jež dosud působila pouze na iOS a watchOS. Nově půjde také Mac odemknout přes Apple Watch, vylepšen je iCloud Drive a některé systémové aplikace.

MacOS Sierra vyjde 20. září a poběží na následujících strojích:

 • MacBook (konec roku 2009 a novější)
 • iMac (konec roku 2009 a novější)
 • MacBook Air (2010 a novější)
 • MacBook Pro (2010 a novější)
 • Mac Mini (2010 a novější)
 • Mac Pro (2010 a novější)

Pro funkce jako Handoff je vyžadován Bluetooth 4.0, který začal být nasazován v roce 2012. Pro odemykání Macu hodinkami bude zase nutnost mít 802.11ac Wi-Fi, která se poprvé objevila v roce 2013.

Aktualizace na všechny operační systémy bude zdarma.

.