Zavřít reklamu

V úterý jsme se dočkali představení dlouho očekávaného iPadu mini (6. generace), který se dočkal řady zajímavých změn. Tou nejviditelnější je samozřejmě celkové přepracování designu a 8,3″ displej od hrany až ke hraně. Technologie Touch ID, která se až doposud skrývala v Home buttonu, se navíc nově přesunula do horního zapínacího tlačítka a dočkali jsme se i USB-C konektoru. O několik kroků vpřed se také posunul i výkon zařízení. Apple totiž vsadil na čip Apple A15 Bionic, který mimochodem tepe i uvnitř iPhonů 13 (Pro). Jeho výkon je ale v případě iPadu mini (6. generace) o něco málo slabší.

Ačkoliv tedy Apple při samotné prezentaci pouze zmínil, že se po stránce výkonu iPad mini posunul kupředu – konkrétně tedy nabízí o 40 % větší výkon procesoru a o 80 % větší výkon grafického procesoru než jeho předchůdce, tak žádné přesnější informace neuvedl. Jelikož se už ale zařízení dostalo do rukou prvních testerů, začínají na povrch vyplavávat zajímavé hodnoty. Na portálu Geekbench byly totiž objeveny benchmarkové testy tohoto nejmenšího iPadu, který je dle těchto testů poháněn procesorem o taktu 2,93 GHz. Ačkoliv tedy iPad mini používá stejný čip jako iPhone 13 (Pro), tak se jablečný telefon pyšní taktem 3,2 GHz. Navzdory tomu je ale vliv na výkonnost prakticky zanedbatelný.

iPad mini (6. generace) totiž v testu na jedno jádro získal 1595 bodů a v testu na více jader 4540. Pro srovnání iPhone 13 Pro, který mimochodem taktéž nabízí 6jádrový CPU a 5jádrový GPU, získal 1730 a 4660 bodů v testech na jedno a více jader. Rozdíly ve výkony by proto neměly být prakticky ani viditelné a lze očekávat, že obě zařízení půjde jen stěží zahnat do úzkých.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.