Zavřít reklamu

Když se podíváte na celé portfolio produktů, které Apple v rámci své akce California Streaming představil, neupoutají svým redesignem ani tak Apple Watch nebo iPhone. Je to právě iPad mini (6. generace), který se jako jediný dočkal skutečně kompletního redesignu. Dle Applu tak nabízí mega výkon v mini těle. Nový design s displejem přes celou plochu, výkonný čip A15 Bionic, ultrarychlé 5G a podpora Apple Pencil – to jsou hlavní body, které u novinky vypichuje sám Apple. Novinek je ale samozřejmě více. Ono se vlastně jedná o zcela nové zařízení, kterému zůstal jen shodný název.

Displej přes celou plochu 

Po vzoru iPadu Air se iPad mini zbavil tlačítka plochy a Touch ID schoval do horního tlačítka. To pořád umožňuje rychlé, snadné a bezpečné ověření majitele zařízení. Lze skrze něho i rychle a bezpečně platit. Displej je nově 8,3“ (oproti původnímu 7,9“) s True Tone, širokým barevným rozsahem P3 a mimořádně nízkou odrazivostí. Rozlišení má přitom 2266 × 1488 při 326 pixelech na palec, nechybí široký barevný rozsah (P3) a jas 500 nitů. Přítomna je také podpora Apple Pencil 2. generace, který se magneticky k iPadu přichytí a bezdrátově nabíjí.

I když vám poskočení ani ne o půl palce vzhůru může přijít bezvýznamné, je třeba zmínit, že zařízení má i menší tělo, a to zejména na výšku, kdy byla 5. generace o 7,8 mm vyšší. Šířka je shodná (134,8 mm), novinka pak přibrala 0,2 mm na hloubku. Jinak ale zhubla, a to o 7,5 g, takže váží 293 g.

Příjemně malý, extrémně výkonný 

Apple do svého nejmenšího tabletu osadil čip A15 Bionic, který zvládne jakoukoli činnost se svým tabletem budete potřebovat dělat. Může se jednat o komplexní aplikace i o nejnáročnější hry a vše vám poběží maximálně hladce. Čip má 64bitovou architekturu, 6jádrové CPU, 5jádrové GPU a 16jádrový Neural Engine. CPU je tak oproti předchozí generaci o 40 % rychlejší, Neural Engine pak zrychlil dvojnásobně. A jak uvádí sám Apple, grafika je o celých 80 % rychlejší. A to jsou působivá čísla.

Nabíjení nově probíhá skrze USB-C namísto Lightningu. Přítomna je vestavěná 19,3Wh dobíjecí lithium‑polymerová baterie, která vám poskytne až 10 hodin prohlížení webu v síti Wi‑Fi nebo sledování videa. U Cellular modelu počítejte s výdrží o hodinu nižší. 20W USB-C nabíjecí adaptér je do balení, na rozdíl od iPhonů, přidáván (spolu s USB-C kabelem). Verzi Cellular nechybí podpora 5G, jinak je přítomno Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.

Ultraširokoúhlá kamera 

Ze 7MPx poskočila kamera na 12MPx s clonou ƒ/1,8. Objektiv je pětičlenný, digitální zoom pětinásobný, True Tone blesk čtyřdiodový. Přítomno je i automatické zaostřování technologií Focus Pixels, Smart HDR 3 nebo automatická stabilizace obrazu. Video lze nahrávat až v kvalitě 4K při 24 fps, 25 fps, 30 fps nebo 60 fps. Přední fotoaparát je také 12MPx, ale jedná se už o ultraširokoúhlý se 122° zorným polem. Clona je zde ƒ/2,4, přičemž ani tady nechybí Smart HDR 3. Přidána však byla funkce centrování záběru, která se vám postará o přirozenější videohovory.

 

Za hubičku to nebude 

Rozrostlo se i portfolio barev. Původní stříbrnou a zlatou nahrazuje růžová, fialová a hvězdně bílá, vesmírně šedá zůstává. Všechny varianty mají přední stranu kolem displeje černou. Cena startuje na 14 490 Kč za Wi-Fi verzi v 64GB variantě. 256GB model vás vyjde na 18 490 Kč. Model s Cellular stojí 18 490 Kč respektive 22 490 Kč. iPad mini (6. generace) už můžete objednávat, v prodeji bude od 24. září.

mpv-shot0258
.