Zavřít reklamu

V minulém roce se jablíčkáři dočkali nové generace iPadu Pro, která přišla s řadou zajímavých novinek. Největším překvapením bylo nasazení čipu M1, který se do té doby objevoval pouze v Macích s Apple Silicon, stejně tak i příchod Mini-LED obrazovky v případě 12,9″ modelu. Navzdory tomu se ale jednalo o zcela totožná zařízení, se stejným čipem nebo fotoaparáty. Rozdíly se mimo velikost a výdrže baterie navíc objevily ještě u zmiňovaného displeje. Od té doby se častokrát spekuluje nad tím, zdali se Mini-LED panelu dočká i menší model, což bohužel není tak úplně jednoznačné, ba naopak. Současné spekulace totiž hovoří o tom, že modernější obrazovka zůstane exkluzivní pro 12,9″ iPad Pro. Jenže proč?

Jak už bylo zmíněno v samotném úvodu, ve světě jablečných tabletů se již delší dobu očekává nasazení OLED nebo Mini-LED panelů i pro ostatní modely. Prozatím tomu však situace nenasvědčuje. Zůstaňme ale konkrétně modelů Pro. O tom, že se i 11″ model bude nadále spoléhat na dosavadní Liquid Retina displej, navíc promluvil i analytik Ross Young, který se dlouhodobě zaměřuje na svět displejů a jejich technologií. Po jeho bok se přidal i nejznámější analytik vůbec, Ming-Chi Kuo, sdílející stejný názor. Nutno však podotknout, že to byl právě Kuo, kdo příchod Mini-LED displeje predikoval v polovině loňského roku.

Lepší rozdělení portfólia

Na první pohled se zdá poměrně logické, aby mezi iPady Pro nebyly takovéto rozdíly. Jablíčkáři by si tak mohli vybrat ze dvou oblíbených velikostí, aniž by museli brát ohled na to, že například při volbě kompaktnějšího modelu ztratí nemalou část kvality displeje. Apple se na tuto problematiku pravděpodobně dívá z úplně opačné strany barikády. Právě displej je totiž v případě tabletů jeho nejdůležitější součástí. Tímto rozdělením tak gigant teoreticky může přesvědčit nemalou část potenciálních zákazníku k nákupu většího modelu, u kterého zároveň získají kvalitnější Mini-LED obrazovku. Mezi jablíčkáři se objevily i názory, že lidé, kteří volí 11″ model, nedbají na kvalitu jeho displeje. To ale není tak úplně pravda.

Je nutné si uvědomit poměrně důležitou věc. Stále se totiž jedná o takzvané Pro zařízení dosahující profesionálních kvalit. Z tohoto pohledu je tento jeho nedostatek poměrně smutný. Obzvláště při pohledu na konkurenci. Například takový Samsung Galaxy Tab S8+ nebo Galaxy Tab S8 Ultra nabízejí OLED panely, avšak základní verze Galaxy Tab S8 jen LTPS displej.

iPad Pro s Mini-LED displejem
O podsvícení Mini-LED displeje iPadu Pro se stará přes 10 tisíc diod, sdružených do několika stmívatelných zón

Přijde někdy změna?

Blízká budoucnost 11″ iPadu Pro z hlediska displeje nevypadá zrovna růžově. Prozatím se experti přiklánějí spíše na stranu, že tablet nabídne stejný Liquid Retina displej a na kvality svého většího sourozence zkrátka nedosáhne. Aktuálně nám tedy nezbývá nic jiného, než doufat, že případné čekání na změnu nebude trvat věčnost. Podle starších spekulací si Apple pohrává s myšlenkou nasazení OLED panelu například u iPadu Air. Takovéto změny jsou ale prozatím v nedohlednu.

.