Zavřít reklamu

V dubnu se nám Apple pochlubil se zbrusu novým tabletem, kterým je samozřejmě dobře známý iPad Pro. Ten obdržel drastický nárůst výkonu díky použití čipu M1, tudíž nyní má teoreticky stejný výkon jako například loňský MacBook Air. Má to ale jeden háček, o kterém se už nějaký ten pátek hovoří. Řeč je samozřejmě o operačním systému iPadOS. Ten totiž značně omezuje uživatele iPadu Pro a prakticky jim neumožňuje naplnit potenciál samotného zařízení. Nyní navíc bylo upozorněno, že systém omezuje aplikacím operační paměť, kterou mohou využít. Respektive že jednotlivé aplikace nemohou využít více než 5 GB RAM.

Na to se přišlo díky aktualizaci aplikace Procreate. Ta je určena pro tvorbu umění a nyní byla plně optimalizována pro nový iPad Pro. Tento program totiž omezuje maximální počet vrstev, a to podle operační paměti daného zařízení. Zatímco doposud byl na „Pročku“ maximální počet vrstev nastaven na 91, nyní se zvýšil na pouhých 115. Stejné omezení je navíc i ve verzích s 1TB/2TB úložištěm, které namísto standardních 8 GB operační paměti nabízejí 16 GB. Jednotlivé aplikace tedy mohou využívat maximálně zhruba 5 GB RAM. Pokud tuto hranici překročí, systém je automaticky vypne.

iPad Pro 2021 fb

Ačkoliv si tedy nový iPad Pro na straně výkonu skvěle polepšil, vývojáři tento fakt nedokážou přenést do svých aplikací, což se následně podepíše na uživatelích. Především právě operační paměť může přijít vhod těm, kteří například pracují s fotografiemi či videem. Když se nad tím zamyslíme, tak přesně tito lidé jsou skupinou, na které Apple zařízením jako iPad Pro cílí. V aktuální fázi tedy můžeme pouze doufat, že očekávaný iPadOS 15 přinese řadu vylepšení, které s tímto problémem pomohou. Samozřejmě nejradši bychom viděli, kdyby si tento profesionální tablet s logem nakousnutého jablka polepšil na straně multitaskingu a dokázal naplno využít svůj výkon.

.